• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Liko nedaug laiko iki to, kai Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja galės pripažint Palestiną valstybe. Tačiau situacija išlieka paini. Teisę priimti valstybę į Jungtinių Tautų organizaciją turi tik Saugumo Taryba, tačiau būtent į Saugumo Tarybą palestiniečiai ir nesikreips, nes JAV tuoj pat pasinaudos savo veto teise. Tuo tarpu Generalinė Asamblėja negali vetuoti, o palestiniečių projekto patvirtinimui užteks paprastos balsų daugumos iš 193–ų šalių – tad Mahmoudo Abbaso projekto priėmimas praktiškai garantuotas. „Abbasas žaidžia atsargiai. Jis pasirenka santūrų tekstą, rezoliucijos projektą, iš esmės atitinkantį amerikiečių parengtus palestiniečių ir izraeliečių konflikto sureguliavimo planus“, – rašo Le Monde.

REKLAMA
REKLAMA

„„Fatah“ lyderis negaus valstybės pilnaverte to žodžio prasme: tokį pripažinimą gali suteikti tik Saugumo Taryba. Asamblėja tik pagerins nacionalinio palestiniečių judėjimo statusą Jungtinėse Tautose. Palestina galės figuruoti valstybės stebėtojos statusu, be balso teisės, kaip Vatikanas. Tai paskutinis skaistyklos etapas prieš rojų – tikrąją nepriklausomybę“, – rašo Le Monde apžvalgininkas. „Tai – jau nemažai. Tai – daugiau, nei tik simbolis. Šis statusas sukurs priėjimą prie visų Jungtinių Tautų sistemos organizacijų. Palestina galės kreiptis į Tarptautinį Teismą, kad apskųstų Izraelio vykdomą piliečių įkeldinimo politiką. Tokia rezoliucija palestiniečiams išplės teisinių ir diplomatinių veiksmų spektrą, o taip pat padidins augančią Izraelio politinę izoliaciją.

REKLAMA

„Tačiau vietoje niekas nepasikeis. Vakarinis Jordano upės krantas liks Izraelio kontrolėje, kaip ir Rytų Jeruzalė, o kita palestiniečių teritorijos dalis, Gazos sektorius, ir toliau gyvens blokados sąlygomis.“

Banjamino Netanyahu vyriausybė, kategoriškai pasisakanti prieš palestiniečių iniciatyvą, baiminasi smurto prieš teritorijoje įsikurusius žydus bangos ir smerkia vienašališką palestiniečių sprendimą, reikalaudama tiesioginių derybų atnaujinimo. Tačiau būtent visiška 18 metų viskusių derybų griūtis ir privertė Abbasą kreiptis į Jungtines Tautas.

REKLAMA
REKLAMA

Tarp žinomų žydų yra nemažai tokių, kurie mano, kad vyriausybė turi palaikyti palestiniečių rezoliuciją. Buvęs gynybos ministras įsitikinęs, kad Netanyahu turi pripažint Palestinos valstybę, o tada pradėt derybas dėl sienų ir saugumo, kitaip „mes liksime su vienu vieninteliu sąjungininku, JAV, ir netgi su jais santykiai jau blogėja“.

„Strateginė Izraelio padėtis bloga kaip niekad, santykiai su dvejomis kertinėmis valstybėmis, Egiptu ir Turkija – su klaustuku. Izraelio „taip“ Niujorke nutrauktų šią nesekmių virtinę ir izoliaciją“, – įsitikinęs straipsnio autorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų