Kas tas MOOC?
Personalo atrankos ekspertai ragina jaunimą nesėdėti rankų sudėjus ir spragas, kurias palieka švietimo sistema, siekti užpildyti savarankiškai: atliekant praktikas, savanoriaujant ir – mokantis papildomai. Net ir tada, jei stalčiuje jau guli bakalauro ar net magistro diplomas.
Tačiau tam nebūtina ieškoti pinigų brangiems seminarams ir papildomoms studijoms. Aukščiausio lygio žinias iš tokių prestižinių universitetų kaip Harvardas, Kembridžas ar MIT šiandien galima pasiekti ranka – tam tereikia interneto ir bent pusėtinai mokėti anglų kalbą.
MOOC – tai prieš keletą metų žaibiškai išpopuliarėję masiniai atviri interneto kursai (angl. masive open online courses – MOOC), kuriuose savo paskaitas įvairiausiomis temomis – nuo verslo vadybos iki molekulinės biologijos – siūlo geriausi pasaulio universitetai. Tai kažkas panašaus į nuotolines studijas, tik kursai dažniausiai prieinami nemokamai, o į juos užsiregistruoti gali bet kas.
2012-uosius JAV dienraštis „New York Times“ pavadino MOOC metais, nes tuomet staigiai išpopuliarėjo ne viena tokius kursus siūlanti interneto svetainė, o jas išmėginti plūstelėjo tūkstančiai interneto vartotojų iš visų pasaulio kampelių. Nors nemažai jų nebaigdavo pradėtų programų, tačiau dalis sėkmingai išklausydavo kursą, internetu išlaikydavo baigiamąjį egzaminą ir netgi gaudavo tą liudijantį sertifikatą.
Standartinis MOOC kursas vyksta taip: nuo nustatytos dienos kiekvieną savaitę interneto svetainėje įkeliamos video paskaitos ir medžiaga papildomam savarankiškam skaitymui. Taip pat gali būti pateikiamos užduotys ir tarpiniai testai ar egzaminai. Kursas paprastai baigiamas galutiniu egzaminu. Viskas vyksta internetu, o mokymosi efektyvumas priklauso nuo kiekvieno dalyvio individualios motyvacijos bei disciplinos.
Geriausios svetainės
Nors MOOC nėra formaliai pripažįstamas išsilavinimas (bent jau Lietuvoje), o baigto kurso sertifikatas nebūtinai padarys įspūdį potencialiam darbdaviui, visgi tai galimybė įgyti realių, labai kokybiškų žinių bei įgūdžių įvairiomis temomis. Kursuose galima rasti tiek teorinių dalykų, tiek praktiškų, tiesioginiame darbe potencialiai pritaikomų žinių, kurios gali būti itin naudingos siekiant karjeros.
Jei susidomėjote MOOC galimybėmis ir norite išmėginti tokio pobūdžio kursus šiemet, pateikiame trijų populiariausių MOOC svetainių sąrašą su trumpais aprašymais.
Coursera
Tai didžiausias MOOC tinklalapis pasaulyje, turintis plačiausią kursų ir universitetų pasirinkimą. „Coursera“ teigia, kad bendradarbiauja su beveik 120 partnerių ir turi sukaupusi beveik 900 kursų katalogą. Tarp universitetų, kurie nemokamai siūlo savo kursus šiame tinklalapyje, yra tokie autoritetai kaip Prinstonas, Stanfordas ir kiti. Naudojimasis portalu yra nemokamas, sertifikatus galima įgyti tiek nemokamai, tiek mokamai (pastaruoju atveju sertifikatai turi didesnį formalų svorį, nes „Coursera“ atidžiau testuoja besimokantįjį).
Keletas kursų pavyzdžių, startuojančių sausį: Įvadas į klasikinę muziką (Jeilio universitetas), Mobiliųjų programėlių kūrimas „Android“ sistemoms (Merilendo universitetas).
Nuoroda: coursera.org
Udacity
Šis MOOC tinklalapis daugiau dėmesio skiria kursams, susijusiems su šiuolaikinėje darbo rinkoje praktiškai pritaikomomis žiniomis, pavyzdžiui, informacinėmis technologijomis, programavimu ir pan. Taip pat daugelis kursų čia vykdomi ne pagal savaitinį modelį (kai kiekvieną savaitę pateikiama nauja medžiaga), o įkeliant visą medžiagą iškart. Viena vertus, tai patogiau, nes studentai gali patys pasirinkti mokymosi spartą, kita vertus, tai reikalauja ir didesnės disciplinos. Taip pat kursus čia kuria ne tik universitetai, bet ir verslo įmonės (pvz. „Facebook“, „Google“, „Twitter“), taip dar labiau akcentuojant būtent darbe pritaikomus įgūdžius.
Keletas kursų pavyzdžių: Įvadas į JAVA programavimą (San Chose universitetas), Realaus laiko analitika su „Apache Storm“ (Twitter).
Nuoroda: udacity.com
edX
Šis MOOC tinklalapis gali pasigirti prestižinių partnerių sąrašu (tarp kurių Harvardas, Berklis, MIT, Sorbonos universitetas ir t.t.), kiek daugiau dėmesio skiriama kursams medicinos ir mokslo srityje. Tačiau dalykų įvairovė irgi plati, panašiai kaip „Coursera“.
Keletas kursų pavyzdžių: Verslumas: klientų aptarnavimas (MIT), Mokslas apie laimę (Berklio universitetas).
Nuoroda: edx.org
Taigi, jei naujuosius metus norite pradėti su naujais iššūkiais ir realiais pažadais tobulėti, galite išmėginti MOOC.