Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Vienas svarbiausių Kauno simbolių – Švento arkangelo Mykolo bažnyčia arba tiesiog Soboras – nuo šiol sutemus atsiskleidžia visu savo grožiu. Žmonės žavisi įspūdingai sušvitusia šventove:
„Toks gražus, kad net atvažiavom pažiūrėt.“
„Nuostabus, buvo užmirštas, nušiuręs, tai dabar nuostabu žiūrėt į jį, ateini ir grožiesi, širdžiai malonu.“
„Labai detalės visos išryškėja ir labai gražiai atrodo, šventiškai, svarbiausia, kad visas grožis išryškėja.“
Pelnė tarptautinį apdovanojimą
Šiam Soboro apšvietimo projektui ne tik gyventojai žarsto komplimentus, jis pelnė ir tarptautinį pripažinimą – nuskynė laurus pasauliniame prestižiniame „LIT Lighting Design Awards“ konkurse. Lietuvių darbas įvertintas dėl istorinio objektų grožio ir reikšmės išryškinimo, pasitelkiant šiuolaikinius apšvietimo sprendimus.
„Buvo daugiau nei 800 dalyvių, aišku, ten buvo skirtingos kategorijos, buvo be proto džiugi naujiena, nes, mano galva, apšvietimo dizainas yra labai svarbi detalė ir miestuose, ir namuose, ir bet kur kitur“, – teigė „Energy Green“ vadovas Vytautas Judickas.
Apšvietimo specialistų komanda trejus metus plušėjo prie šio projekto, derino smulkiausias detales.
„Mintis buvo naudoti daugiau apšvietimo sluoksnių, bendra šviesa, kuo įmanoma tolygiau, visą tūrį išryškinti ir tada žaidėme labiau akcentais, detalėmis, paslėptu apšvietimu, kas išryškina architektūrinį grožį ir tam tikrus elementus“, – paaiškino apšvietimo dizaineris Šarūnas Noskaitis.
Pagrindinė projekto idėja ir buvo subtiliai išryškinti renovuoto Soboro grožį, kuris atsiskleistų nuo įvairių Kauno kalvų.
„Šviesa yra geriausia tada, kai matome tik šviesą, bet nematome jos šaltinio, tai visos detalės yra subtiliai apgalvotos, paslėptos“, – pabrėžė Š. Noskaitis.
Tad įspūdingai sušvito šventovės langai, arkos, kolonos ir kupolai.
„Šiuo atveju, kaip matome, Sobore mes turime nelygų fasadą su daug išlinkių, įvairių formų. Kai gavome užduotį iš architektų, derinome su paveldosaugos skyriumi, visa elektros instancija turėjo keliauti variniais vamzdukais ir ji turėjo atkartoti fasado linkius“, – tikino „Energy Green“ projektų vadovas Povilas Klimas.
Paaukojo šešiaženklę sumą
Mintis Soborą paversti traukos objektu kilo labdaros fondo „Devbridge Foundation“ vadovams. Jie ieškojo, kas įgyvendintų jų sumanymą ir šventovę bei erdvę aplink ją paverstų traukos centru.
„Mecenatas yra iš Kauno, jis pakankamai dažnai čia lankosi ir jam užkliuvo, kad čia yra tamsu, nyku žmonės nenori čia leisti laiko, dėl to ir pamanė, kad tai būtų graži dovana miestui. Negaliu atskleisti tiksliai sumos, bet tai yra šešiaženklė suma“, – kalbėjo V. Judickas.
Gyventojai susižavėję, kad tokią dovaną miestui įteikė privatūs verslininkai:
„Gerai, svarbu investavo, svarbu žmonės tą supranta ir ryžtasi paaukot savo pinigus.“
„Ne viską gali valstybė finansuoti ir labai gerai, kad atsiranda tokių žmonių, kurie skiria savo lėšas, kad gražintų miestą, džiaugsmą suteiktų žmonėms.“
Kauno savivaldybės atstovai viliasi, kad tokių geradarių atsiras ir daugiau.
„Mano žiniomis tai – pirmas toks atvejis, kai privati įmonė savo lėšomis sušvietė kultūros paveldo objektą ir ne bet kaip, o itin gražiai ir tai yra pripažinta pasaulyje“, – teigė Kauno savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas.
Kauno valdžia ir pati jau kelerius metus rūpinasi unikalių istorinių bei religinių objektų patrauklumu. Jų apšvietimą finansuoja iš paveldotvarkos ir „Kauno akcentų“ programų.
„Per kelis paskutinius metus esame virš 15 reikšmingų kultūros paveldo objektų visame mieste apšvietę, tai, visų pirma, bažnyčios, išskirčiau Kauno arkikatedrą baziliką, turbūt vienas įspūdingiausių apšveitimų“, – pridūrė S. Rimas.
Bendrai išskirtinių pastatų apšvietimui iš miesto biudžeto skirta apie pusė milijono eurų.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.