Sutemos suteikia progą paruošti naują įrangą ir iškrauti savo šarvuotąjį automobilį „Humvee“. Kariams belieka tikėtis, kad tamsa apsaugos juos nuo nesibaigiančio rusų bepiločių lėktuvų srauto, kurie skraido virš galvų, ieškodami, į ką smogti.
Kylančios grėsmės
„Starlink“ antena, ilgesnio nuotolio dronų antena, dešimtys akumuliatorių blokų ir du didžiuliai „Vampire“ kvadrokopteriai per 30 minučių sumetami į tranšėjas ir bunkerius, sumontuojami ir pradedami naudoti. Su jais dirbti galima tik sutemus.
Portalas CNN skelbia, jog vos išlindę iš apkasų operatoriai Andrijus ir Artiomas turi slėptis. Vis garsėjantis triukšmas perspėja apie artėjančią didelę grėsmę.
Vienintelis būdas jiems apsisaugoti yra patikimasis „Orlan“. Tai stebėjimo dronas, kuris turi šilumines kameras, leidžiančias matyti tamsoje. Šis dronas skraido visą naktį
Horizontą perskrodžia blyksniai – tolimi sprogimai. Ten, tolumoje, mirga Rusijos miestas Belgorodas, kuriam ne kartą smogė ukrainiečiai. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas teigė, kad puolant Charkivą siekiama sukurti buferinę zoną palei sieną, kad būtų apsaugoti Rusijos gyventojai.
Neaiškus linkimas
Artiomas nežino, ar tokiomis sąlygomis į taikinius įmanoma pataikyti. Jis atkreipia dėmesį į skirtumą tarp praėjusiais metais nepavykusios Ukrainos gynybos Bachmute, rytinėje Donecko srityje, ir jų darbo šiąnakt. Jis pasakoja, kad čia yra gausi lapija ir nėra aiškiai nubrėžtų fronto linijų. Rusų žvalgybos grupės gali patekti bet kur.
„Galiu atsibusti, kai virš mūsų stovės rusų kareivis“, – teigė operatorius.
Tačiau Artiomui ši kova yra labai asmeniška. Jo tėvai vis dar gyvena iš dalies sugriautame kaime netoliese. Pusantrų metų jis juos apgaudinėjo, sakydamas, kad yra taikiame kontrolės punkte, nors iš tikrųjų kovojo fronto linijoje. Dabar jie žino, kad jis netoliese, o jausmas, kad kovoja už savo tikruosius namus, jam kelia nerimą.
„Mano tėvai yra čia pat, todėl, jei, neduok Dieve, mums kaip nors nepavyktų apsiginti, jei įvyktų puolimas... Tai didelė atsakomybė“, – teigia karys.
Nutrauktas darbas
Dangų nušviečia pilnatis ir komanda vėl bando grįžti prie darbo. Artiomas ir Andrijus stengiasi kuo greičiau pritvirtinti minas prie drono, naudodamiesi raudonais žibintais. Tačiau jų darbą nutraukia keistas zvimbimas.
„Bėkit“, – sako Andrijus, ir jie pasislepia netoliese esančiame bunkeryje.
Bent kartą priešų pastebėti grioviai gali tapti oro smūgių taikiniai visą naktį. Tiesa, galimybių pabėgti yra labai nedaug: brigada neturi transporto priemonės, o bėgti per atvirą lauką lygiai taip pat pavojinga.
Praeina kelios minutės. Raketos apšviečia gretimą lauką. Mūšiai vyksta ir kitur. Komanda tęsia darbą. Tada vėl netoliese praskrenda kitas dronas ir jie vėl skuba į slėptuvę. Šiek tiek nuo bėgimo uždususi komanda pagaliau pasiruošia paleisti sprogmenį.
Grįžęs į bunkerį pilotas Saša mato ištisus laukus, kuriuos jam leidžia pamatyti drono „Vampire“ kamera. Jis nurodo pasienio liniją ir priduria: „Dabar mes jau esame Rusijoje“.
„Ar pasiėmei pasą? – šmaikštauja Artiomas.
„Galiu važiuoti be vizos“, – atsako Saša.
Andrijus anksčiau buvo komikas ir trumpai dirbo su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, kai šis dar negalvojo apie politiko karjerą.
„Atvirai kalbant, jis turėjo labai gerą aurą. Labai stiprią energija ir su juo nebuvo nuobodu. Mes daug laiko praleisdavome kartu“, – kalbėjo Andrijus.
Tai savotiškas Ukrainos pajėgų bruožas, palyginti su jų priešu: vargu ar kas nors iš V. Putino karių prieš karą leido laiką scenoje su Kremliaus vadovu, krėsdami išdaigas.
Karo simboliai
Dronas skrenda į Rusijos gilumą ir staiga pasigirsta kurtinantys pranešimai, signalizuojantys, kad veikia GPS slopintuvai. Saša susirūpina, kad jie gali prarasti droną. Jis netenka kontrolės ir ima maigyti valdymo prietaisus.
Ir ne veltui – po kelių minučių signalas atsirado. Dronui pavyko praskristi pro trukdžius, jis išlaikė kursą ir gali tęsti skrydį tikslo link. Po kelių minučių dronas numeta dvi minas ant kelio. Kariai kitą dieną pranešė, jog ant minos užvažiavo vienas šarvuotas automobilis ir kitas karinis automobilis, kuris neturėjo jokių šarvų.
Artėjant dronui komanda susiduria su dviem problemom. Pirma, drono GPS sistema sugenda ir jis apverstas krenta atvirame lauke. Antra, brigadai atrodo, kad jie mato rusų „Orlan“, kuris, galimai, sekė droną, kaip įtariama, ieškodamas jo paleidimo vietos.
Kariai kelias minutes lieka slėptuvėje, tikėdamiesi, kad grėsmė praeis. Virš galvų švilpia sviediniai ir lekia į netoliese esančius laukus. Ukrainiečiams pavyksta susigrąžinti droną, bet jie turės laukti iki aušros, kad galėtų įvertinti žalą.
Komanda sako, kad jie nuskraidina daugiausiai „Vampire“ dronų per naktį, tiksliau, 24. Dabar jų taikinys yra pati Rusija, o Kyjivo sprendimas karą sugrąžinti į Maskvą išlieka galingu karo Ukrainoje simboliu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!