1901 metų gruodį Čikagoje gimęs Waltas Disney visada mėgo piešti. Būdamas aštuoniolikos metų gavo iliustratoriaus darbą. Vėliau išsikraustė į Kaliforniją, kur su broliu Roy įkūrė tai, ką dabar viso pasaulio vaikai atpažįsta kaip Disney studiją. Tiesa, tai nebuvo pirmas Disney bandymas kurti animacijos studiją – pirmoji, Laugh-O-Gram, netrukus po sukūrimo bankrutavo.
Triušis Osvaldas ir peliukas Mikis
Tuo metu išpopuliarėjo Waltas gero draugo ir kolegos Ubo Iwerkso, dirbusio su Universal Pictures personažas Laimingasis triušis Osvaldas. Waltas pradėjo piešti filmukus su šiuo personažu. Bet tada kompanijos vadovas Čarlzas Mintzas pareiškė, kad visai komandai sumažins algas ir grąsino pradėti savo studiją ir piešti filmukus apie triušį Osvaldą ten, jei Disney nesutiks su jo sąlygomis.
1928-aisiais Waltui į galvą atėjo kone žymiausias visų laikų personažas – peliukas Mikis. Pačioje Mikio gyvavimo pradžioje kūrėjas jį ir įgarsino – Walto balsą galime išgirsti pirmuosiuose nespalvotuose filmukuose su linksmuoju peliuku. Peliukas Mikis iš pradžių buvo pavadintas Mortimeriu, tačiau šis vardas nepatiko Walto žmonai – jis jai pasirodė per daug įmantrus. Mortimeriu vėliau pavadintas Mikio priešas.
Snieguolė ir septyni mini Oskarai
1937-taisiais Walto Disney studija išleido pirmąjį pilno metražo animacinį filmą „Snieguolė ir septyni nykštukai“. Pagal brolių Grimų pasaką sukurtas filmas tapo pirmuoju ne tik šiai studijai – tai buvo pirmasis pilno metražo animacinis filmas pasaulyje. Šis filmas tapo hitu, uždirbusiu studijai daugiau nei aštuonis milijonus dolerių išleidimo metu, o iki šių dienų, susumavus visus atributikos, susijusios su Snieguole, pardavimus, filmas yra uždirbęs per šimtą milijonų dolerių. Sukurti jį kainavo vos pusantro milijono dolerių. Procesas truko ketverius metus. Filmas yra gavęs garbės Oskarą – tuo metu Oskaro už geriausią animacinį filmą nebuvo. Tiesa, specialiai šiam filmui buvo sukurtos septynios mažos – nykštukų – statulėlės.
Bendradarbiavimas su kariuomene ir propagandiniai darbai
Snieguolės ir septynių nykštukų sukūrimas pradėjo Disney kompanijos aukso amžių. Tuo metu sukurti dar du filmai – Pinokis ir Fantasia. Tiesa, šie įklampino kompaniją į skolas. Disney buvo priverstas pradėti prekiauti savo kompanijos akcijomis ir drastiškai mažinti algas. 1941 metais Disney kompanijos animatoriai penkias savaites streikavo.
Antrojo pasaulinio karo metu Waltas Disney glaudžiai bendradarbiavo su Jungtinių Valstijų kariuomene, kurdamas jų kariams informacinius filmukus. Nesvetima Disney ir propaganda – jis sukūrė trumpo metražo antinacistinį filmuką „Der Fuehrer‘s Face“, kuris laimėjo Oskarą ir 1943 metų pilnametražį „Victory Through Air Power“. Iš šių filmų surinktos pajamos padėjo finansuoti sekantį Disney kompanijos filmą „Bembis“. Kitas pilnametražis Disney studijos filmas – Pelenė – pasirodė tik po aštuonerių metų. Pastarasis išpopuliarino Disney tiek, kad jo kompanija galėjo išlipti iš skolų.
Tragiškai nenusisekęs parko atidarymas
1955 metais atsidarė pirmasis Disney pramogų parkas. Disneilendas, atidarytas Anahaime, Kalifornijoje, buvo pirmasis iš šešių šios kompanijos atrakcionų parkų. Jo atsidarymo dieną parko bilietas kainavo vos dolerį suaugusiajam ir 50 centų vaikui. 2019 metais visi šie pramogų parkai pritraukė šešis su puse milijardo JAV dolerių pajamų.
Disneilendo atidarymo dieną nepavyko viskas, kas galėjo nepavykti. Visų pirma, parko statymo darbai nebuvo baigti laiku – darbininkai vis dar tvarkėsi likus vos pusantros valandos iki parko atsidarymo. Antra, parkas atsidarė liepos viduryje – karščiausiu metu Kalifornijos valstijoje. Didelė dalis parko atrakcionų tą dieną net nebuvo užbaigti. Maža to, 15 tūkstančių svečių galėjusiame sutalpinti parke tą dieną apsilankė beveik dvigubai tiek žmonių.
Legendomis apipinta mirtis
Waltas Disney mirė 1966 metų gruodį nuo plaučių vėžio. Disney mirtį supa daugybė sąmokslo teorijų bei legendų. Kone žymiausia iš jų – teigiama, kad Waltas prieš mirtį buvo...krioniškai užšaldytas. Kalbama, kad Waltas iš tiesų nemirė, o užsišaldė ir šiuo metu nei gyvas nei miręs laukia, kol bus išrastas būdas gyventi amžinai.
Tokie mitai kyla iš paties Walto pomėgių – žymusis animatorius labai domėjosi ateitimi ir naujausiomis technologijomis. Tas faktas, kad Walto Disney mirtis ir laidotuvės buvo itin privačios, nepadeda nuraminti sąmokslo teorijų mėgėjų aistrų. Tiesa, paties Disney sesuo ne kartą paneigė šį faktą. Nors žmogaus kūno dalių šaldymo technologija pradėta vystyti dar 1964 metais, 1966-taisiais miręs Disney greičiausiai nebūtų galėjęs pasinaudoti šia technologija, siekdamas amžino gyvenimo.