Tiek valdančiosios daugumos, tiek opozicijos atstovai kadenciją baigiančio Prezidento Valdo Adamkaus paskutinį metinį pranešimą sutiko ramiai, ieškodami sau palankių ženklų.
"Daug išsakytų minčių yra ir mano rinkimų programoje", - trumpai žurnalistams V. Adamkaus metinį pranešimą pakomentavo jo Seimo posėdyje klausęs išrinktasis prezidentas Rolandas Paksas.
Iš Seimo į Prezidentūrą apsisprendusi pasitraukti Liberaldemokratų frakcijos narė Dalia Kutraitė-Giedraitienė BNS sakė "teigiamai" vertinanti prezidento kalbą, tačiau negali sutikti su mintimis, jog lietuvių tauta galima lengvai manipuliuoti.
"Iš visų Europos tautų mes, lietuviai, mažiausiai pasitikime pačių išsirinktu parlamentu, tačiau esame mažiausiai kritiški spausdintam žodžiui. Iš visų europiečių mes mažiausiai didžiuojamės tuo, kad esame savo šalies piliečiai. Taigi mumis lengva manipuliuoti, nes mes menkai pasitikime savimi", - metiniame pranešime sakė V. Adamkus, remdamasis Lietuvos gyventojų vertybių tyrimu.
Prezidentas pažymėjo, kad apklausos duomenimis, lietuviai labiau nei rusai ar baltarusiai ilgisi autoritarinio vadovo.
Tai komentuodamas būsimasis R. Pakso patarėjas Alvydas Medalinskas teigė manąs, kad "pirmieji R. Pakso prezidentavimo metai išskaidys šiuos nuogąstavimus".
Tuo tarpu valdančiųjų socialdemokratų lyderis premjeras Algirdas Brazauskas tvirtino, kad "aš paprastai su prezidentu nesiginčiju ir nekomentuoju jo nuomonės". "Jis turi savo nuomonę, Vyriausybė irgi gali turėti savo nuomonę", - žurnalistams sakė premjeras.
Tačiau jis pripažino, kad V. Adamkaus kalboje buvo ir "gerų minčių, kurios konsoliduoja tautą".
"Svarbiausia, kad mūsų užsienio politika laikėsi ant tų pačių trijų banginių, kaip ir Algirdo Brazausko prezidentavimo metu. Tai: eurointegracija, atlantinė integracija ir geri kaimyniniai santykiai. O žodžiai gali būti ir vienoki ir kitokie, jie neturi reikšmės. Svarbu esmė", - BNS sakė vienas socialdemokratų lyderių Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas Česlovas Juršėnas.
Valdančiosios Naujosios sąjungos (NS, socialliberalų) lyderis Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas pritarė Prezidento kalboje iškeltoms problemoms. "Kalboje paminėtos problemos yra aiškios ir teisingos", - žurnalistams sakė A. Paulauskas.
Kalbėdamas apie V. Adamkaus raginimą politikams mažinti atotrūkį tarp žodžių ir darbų, A. Paulauskas pabrėžė, kad "aišku, reikia realiau vertinti savo galimybes ir pažadus, tada ir mažesnis atotrūkis bus tarp politikų ir žmonių".
Teigiamų aspektų Prezidento kalboje įžvelgė ir NS frakcijos narys Ekonomikos komiteto pirmininkas Viktoras Uspaskichas, neseniai pasiūlęs surengti referendumą dėl Seimo rinkimų sistemos keitimo.
V. Uspaskicho nuomone, Prezidento raginimas Lietuvoje "plėsti viešų diskusijų ir pilietinių akcijų erdvę" bei mažinti atotrūkį tarp valdžios ir visuomenės atitinka jo siūlomo referendumo tikslus.
Seimo opozicinių partijų atstovai teigiamai įvertino Prezidento kalbą bei jos akcentus.
"Manau, kad Prezidento sudėti akcentai, vertinantys esamą politinę ir visuomeninę situaciją, yra gana tikslūs", - BNS sakė vienas Lietuvos liberalų sąjungos (LLS) vadovų Vilniaus meras Artūras Zuokas.
"Valdžia padarė ne viską, kad parodytų, jog gyvenimas gali greičiau keistis į gera. Per mažai dėmesio skiriama tai daliai visuomenės, kuriai labiausiai reikia paramos", - sakė jis.
Didžiausiosios opozicinės Liberalų frakcijos seniūno Eligijaus Masiulio nuomone, prezidento perspėjimai dėl populizmo grėsmė "skamba labai įtikinamai". Jis taip pat pareiškė viltį, jog kadenciją baigęs Prezidentas išliks aktyviu politinio gyvenimo dalyviu.
"Prezidento kalba suteikia vilčių, jog ir pats Prezidentas liks aktyvioje politikoje", - teigė E. Masiulis.
Opozicinės Tėvynės sąjungos - konservatorių frakcijos seniūnas Andrius Kubilius pažymėjo, jog V. Adamkaus kalba yra aiškus persėjimas "valdančiajai koalicijai dėl užsitęsusių stagnacijos pavojų".
Jis apgailestavo, jog V. Adamkui pasitraukus truks tokios gilios visuomenės ir valstybės gyvenimo analizės.
Tačiau Seime buvo ir labai kritiškai Prezidento kalbą vertinančių parlamentarų.
"Kalba silpnoka, nes trūko savianalizės ir savikritikos. Atrodytų lyg būtų kalbėjęs žmogus iš pašalies, o ne valstybės vadovas", - BNS sakė "Jaunosios Lietuvos", naujųjų tautininkų ir politinių kalinių sąjungos pirmininkas, vienintelis šios partijos Seime atstovas Stanislovas Buškevičius.
"Prezidentas daugiausiai konstatavo faktus, ką rašo laikraščiai ir ką taip visi žino", - teigė jis.
76 metų V. Adamkus trečiadienį šalies vadovo įgaliojimus perduos sausio pradžioje nauju šalies vadovu išrinktam 46 metų R. Paksui, per rinkimų kampaniją žadėjusiam įvesti šalyje tvarką.
BNS