• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasinaudojo pirmuoju susitikimu su Donaldu Trumpu po JAV prezidento rinkimų ir jo metu paaiškino, kad Ukrainai reikia saugumo garantijų bet kokiose derybose dėl karo su Rusija užbaigimo, rašo „Reuters“.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasinaudojo pirmuoju susitikimu su Donaldu Trumpu po JAV prezidento rinkimų ir jo metu paaiškino, kad Ukrainai reikia saugumo garantijų bet kokiose derybose dėl karo su Rusija užbaigimo, rašo „Reuters“.

REKLAMA

Apie tai agentūra kalbėjosi su penkiais asmenimis, susipažinusiais su susitikimo turiniu.

Susitikimas buvo privatus

Susitikimą Paryžiuje surengė Prancūzijos Prezidentas Emmanuelis Macronas. Per susitikimą V. Zelenskis siekė užmegzti ryšį su D. Trumpu, kurio pažadas greitai užbaigti konfliktą Kyjivui sukėlė susirūpinimą. Baiminamasi, kad tai gali būti padaryta daugiausia pagal Maskvos sąlygas.

Trys prezidentai be patarėjų kalbėjosi 35 minutes. Skelbiama, kad jie neaptarė konkrečių detalių apie kokią nors taikos viziją, tačiau D. Trumpas pakartojo, kad nori nedelsiant nutraukti ugnį ir pradėti derybas, kad karas būtų greitai užbaigtas, sakė keturi iš šaltinių.

REKLAMA
REKLAMA

Susitikimas suteikė tam tikrų pirmųjų užuominų apie tai, kaip galėtų vykti derybos dėl karo pabaigos.

Anot šaltinių, D. Trumpas elgėsi draugiškai, pagarbiai, atvirai ir atrodė, kad yra nusiteikęs klausytis, sakė vienas iš šaltinių.

REKLAMA

Nei D. Trumpas, nei jam artimi pareigūnai, bendraujantys su Ukraina, kol kas neatskleidė, kaip tiksliai jie įsivaizduoja karo sprendimo būdą ir Ukrainos primygtinį reikalavimą, kad ji turi gauti saugumo garantijas kaip bet kokio susitarimo dalį.

„Per susitikimą buvo paminėti kai kurie svarbiausi dalykai – pavyzdžiui, buvo pasakyta, kad taikai reikia garantijų, nes vien paliaubų nepakanka, Putinas gali vėl jas sulaužyti, kaip jau yra daręs anksčiau, be tinkamų garantijų“, – sakė šaltinis Ukrainos prezidento kanceliarijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Paklaustas, kaip tai buvo priimta, šaltinis, turėdamas omenyje D. Trumpą, atsakė: „Jis galvoja apie visas detales“.

Kyjivas spaudė kadenciją baigiančią JAV administraciją pakviesti Ukrainą prisijungti prie NATO.

Pastaroji žinia buvo nuosekli net ir tada, kai V. Zelenskis pripažino, kad diplomatinė karo pabaiga išgelbėtų gyvybes, sušvelnindamas savo ankstesnį primygtinį reikalavimą, kad visos Maskvos pajėgos turi būti išvarytos iš Ukrainos, kad būtų pasiekta taika.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Keli D. Trumpui artimi pareigūnai sakė, kad jis savo susitikimus orientavo į asmeninio santykio užmezgimą, kuris yra labai svarbus jo diplomatijai, ir kad galiausiai jis pats nuspręs, kaip elgtis toliau.

Trumpo siekis užmegzti šiltus santykius

Apskritai nuoširdus D. Trumpo tiesioginių santykių su V. Zelenskiu pobūdis skiriasi nuo kai kurių jo viešų pasisakymų apie Ukrainos vadovą rinkimų kampanijos metu, įskaitant jo pavadinimą „didžiausiu pardavėju žemėje“.

REKLAMA

E. Macronas ir V. Zelenskis per susitikimą Paryžiuje laikėsi vieno požiūrio, tačiau stengėsi neatrodyti taip, tarsi jie stumtų D. Trumpą į kampą, sakė vienas pareigūnas.

Prancūzijos vadovas ir V. Zelenskis veikė išvien, siekdami išdėstyti, kaip jie vertina padėtį, kartu pabrėždami, kad be JAV paramos Kyjivui būtų labai sunku, pridūrė pareigūnas.

V. Zelenskis mano, kad V. Putinas tarptautinėje arenoje baiminasi tik D. Trumpo ir galbūt Kinijos ir kad bet kokiai ilgalaikei taikai pasiekti reikėtų, kad Vašingtonas būtų „tikrai stiprus“, sakė Ukrainos pareigūnas.

REKLAMA

D. Trumpas reguliariai kaltino Europos valstybes, kad jos nesiima veiksmų sprendžiant NATO saugumo klausimus žemyne.

E. Macronas pasinaudojo šiuo susitikimu, kad pateiktų argumentus, jog europiečiai jau daug nuveikė remdami Ukrainą ir kad jie taip pat pasirengę tolygiau dalytis saugumo našta su Jungtinėmis Valstijomis, sakė du šaltiniai.

Kitas pareigūnas sakė, kad E. Macronas ir V. Zelenskis paaiškino D. Trumpui, kad V. Putinas 2024 m. nėra toks pat, koks buvo 2017 m., kai išrinktasis JAV prezidentas anksčiau, būdamas Baltuosiuose rūmuose, bendravo su Kremliaus vadovu.

Tas pats pareigūnas pridūrė, kad greitas Sirijos prezidento Basharo al Assado žlugimas ir nesėkmė, kurią jis patyrė savo artimai sąjungininkei Rusijai, taip pat buvo panaudoti kaip argumentas už griežtesnę Maskvos poziciją būsimose taikos pastangose.

Uz Assada rinkimuose balsavo 99% siru, bet kai teko sprukti, palaikymo nesulauke net 1%. Tai kur dingo tie 99% kurie palaike Assada ? O ju niekad ir nebuvo, nes rinkimai buvo suklastoti. Tas pats ir rusijoje, kur putinas, kai ir Assadas, pats save issirinko.
Realiai iš jų tik vienas prezidentas - vieno įgaliojimai dar neprasidėjo, o kito, to mažiuko, jau seniai pasibaigė
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų