„Viename iš paskelbtų dokumentų – pavyzdinis sąrašas klausimų, į ką turėtų atkreipti dėmesį instruktuojant „patikimus asmenis“ prieš kelionę į užsienį. Tarp jų – požymiai, kuriuos galima įžvelgti dar prieš kelionę ir kurie esą liudija, kad „kai kurie tarybiniai žmonės ruošiasi išduoti šalį ar gali turėti kitų nusikalstamų kėslų užsienyje“. Todėl esą reikia stebėti, ar kas nors, ruošdamasis kelionei, nepasisako apie tai, kad ruošiasi išduoti šalį, nekalba, kad TSRS bloga gyventi, ar apie tai, kad yra nepatenkinti savo materialine padėtimi arba santykiais šeimoje.
Tarp paskelbtų dokumentų – ne tik LTSR KGB agentų ir patikimų asmenų, vykstančių su turistinėmis grupėmis į užsienį, paruošimo ir instruktažo klausimų sąrašas, bet ir metodinės rekomendacijos dėl išvykstančių į kapitalistines šalis, pažyma apie kontržvalgybinio darbo tobulinimą tarp laikinai į užsienį išvykstančių asmenų, pažymos apie į užsienį vykstančių turistinių grupių formavimą bei apie iš Lietuvos į JAV vykstančius asmenis. Taip pat skelbiamos pažymos apie „užsieniečių, atsidūrusių draudžiamose zonose, sekimą, sulaikymą“, LTSR KGB viršininko pavaduotojo generolo majoro P. Vorošilovo raštas dėl atvykstančių užsieniečių sekimo, TSRS vidaus reikalų ministro įsakymas dėl Kaune įvedamo ypatingo pasų režimo ir kiti dokumentai.
Pavyzdžiui, 1978–1979 metais iš Lietuvos į kapitalistines, socialistines ir besivystančias šalis išvyko 165 turistinės grupės – daugiau kaip 5 tūkst. asmenų. Su jais važiavo 21 KGB darbuotojas, 182 agentai ir 312 „patikimų asmenų“. Dokumentuose taip pat matyti, kad kaip „politiškai nepatikimi“ iš šių grupių buvo išbraukta per 280 žmonių.
LGGRTC skelbia, kad iš viso paviešinti 62 nauji dokumentai, kurie atskleidžia, kokias agentūrines ir operatyvines priemones naudojo KGB: kaip buvo sekami užsienio turistai, kaip į turistų, vykstančių iš Lietuvos, grupes buvo įtraukiami vadinamieji „patikimi asmenys“, turėję stebėti turistų elgesį užsienyje.
Rusijos žiniasklaida: lietuvis nederamai elgėsi Jugoslavijoje
LGGRTC skelbiamais dokumentais susidomėjo ir Rusijos žiniasklaida. Apie tai, kad paskelbti nauji su turizmu susiję KGB dokumentai, penktadienį praneša portalas lenta.ru. Tačiau Rusijos portalas labiau akcentuoja dokumentus, kuriuose kalbama apie tai, kad turistai „žemino tarybinio žmogaus vardą“ ir elgėsi nederamai, pavyzdžiui, ketino susituokti Jugoslavijoje, nors ši šalis ir priklausė vadinamajai socialistinei stovyklai.
„Pavyzdžiui, pažymoje, parengtoje 1972 metais, tvirtinama, kad „priešininko specialiosios tarnybos bei lietuvių reakcionierių organizacijos, veikiančios emigracijoje, griaunamajai veiklai vykdyti aktyviai naudojasi kapitalistinių šalių piliečiais, atvykstančiais į respubliką“. Kilus įtarimų dėl tokios veiklos „patikrinti 27 užsieniečiai“, rašo lenta.ru.
Rusijos portalas taip pat informuoja, kad paskelbtuose dokumentuose užfiksuota, jog „užsienio spectarnybos suintensyvino veiklą prieš tarybinius turistus, pasitaikė antitarybinės propagandos faktų siekiant paskatinti tarybinius piliečius negrįžti į tėvynę“.
„Agentė „Irena“ Šveicarijoje ir turistė Aleksandra A. Italijoje deramai pasipriešino užsieniečiams, skatinusiems jas pasilikti gyventi užsienyje“, cituoja paskelbtuose dokumentuose aptiktus KGB „pasiekimus“ Rusijos portalas.
Rusijos portalas taip pat cituoja dokumentus, kuriuose rašoma, kad „kai kurie turistai kompromituoja tarybinio žmogaus vardą“. Pavyzdžiui, „vienas toks lietuvis Kišla elgėsi nederamai Jugoslavijoje“ – kelias dienas buvo atsiskyręs nuo grupės, rengėsi susituokti su užsieniete ir pasilikti gyventi užsienyje“.
Čia taip pat pažymima, kad po to, kai Lietuva pasitraukė iš TSRS sudėties, „apribotos žmonių, kurie praeityje buvo kadriniais KGB bendradarbiais, galimybės užimti tam tikras pareigas“.