„Dėl tokios kultūros ir sociumo, kuriame gyvename, pasaulis yra gana vyriškas ir pasikeitęs nuo tų laikų, kai natūraliai rėmėmės prigimtimi. Kadangi žmonės yra daugiau atsijungę nuo savo vidinio pasaulio, jie save identifikuoja su rolėmis – pavyzdžiui, vadovė darbe jaučiasi vadove ir namuose, ir intymiame gyvenime“, – sako emocinio intelekto lavinimo instruktorė, Moters magijos mokyklos įkūrėja Andrė Pabarčiūtė.
Pašnekovė sako, jog, kadangi žmonės labai daug dirba, patiria daug nuovargio, asmeniniame gyvenime nelieka šventės, kuri kyla iš rėmimosi savo prigimtimi – ar tai būtų moteriška, ar vyriška.
„Dėl to manau, kad nėra taip, kad moterys nėra moteriškos, o vyrai nėra vyriški, bet tas greitas gyvenimo tempas veda į tai, kad žmonės pamiršta savo prigimties grožį. Lietuvoje labai daug žmonių skiriasi ir mano, kad santykiai nėra džiaugsmo vieta. Mano suvokimu, reikia augti ir domėtis pirmiausia savimi, po to priešinga lytimi. Dėl to yra gerai eiti į kursus ir domėtis savo bei priešingos lyties prigimtimi“, – kalbėjo A. Pabarčiūtė.
Trys moters talentai
Pasak jos, moteris turi tris pagrindinius talentus, atsiskleidžiančius per meilę, kūną ir intuiciją, tačiau, A. Pabarčiūtės teigimu, jų dažniausiai neatskleidžia.
„Pirmasis moters talentas yra meilė – ir tai ne tik ta meilė, gimstanti romantiškuose santykiuose, kai moteris nori iš vyro dėmesio, rūpesčio ir pan. Kada moteris remiasi savo prigimtimi, ji yra meilės pertekliuje, ir tada ji nereikalauja iš vyro švelnumo.
Tai yra neįtikėtinas jausmas, kai tu esi pertekliuje, teigiamoje emocijoje – tai nereiškia, kad su visais kuri santykius, bet tavyje atsiveria ta universali meilė, kuri nusveria viską. Gaila, kad moterys savyje dažniausiai neatskleidžia to talento“, – kalba A. Pabarčiūtė.
Kita dalis, per kurią skleidžiasi moters talentas, kalba emocinio intelekto lavinimo instruktorė, yra kūnas, tačiau dažniausiai į jį žiūrima kaip į daiktą.
„Manoma, kad kūnas turi būti gražus, patrauklus vyrams. Dabar po truputį atsiranda idėjos, kad kūnas turėtų būti bent jau sveikas. Moteris turi neįtikėtiną gyvybinės energijos šaltinį, tekantį per kūną. Tam yra specialios praktikos, per kurias galime patirti, kad kūnas tau dovanoja nuolatinę energiją – tu nepavargusi, tu ekstatinėje būsenoje, tavo kūne nuolatos tvyro labai malonūs pojūčiai. Tu patiri orgazminius pojūčius ne seksualiniame gyvenime, o kiekvieną akimirką – įsivaizduok, kiek džiaugsmo yra tavyje.
Kūnas yra ne daiktas, o energija. Jei pradėtume domėtis savo kūnu kaip sveikata ir gamtos dalimi, atrastume visai kitą pasaulį“, – pasakoja A. Pabarčiūtė, pažymėdama, kad moteriai moteriškumą atverti padeda šokio, energetikos praktikas, joga, sveikas gyvenimo būdas, masažas ir pan.
Trečias moters talentas, kalba pašnekovė, yra intuicija, kuri gali pasireikšti ne tik kaip tylus balselis, kuris kažką jaučia.
„Intuicija gali būti kaip pagrindinis instrumentas orientavimosi gyvenime, visuose sprendimuose – kur gyventi, su kuo kurti santykius, kokiais projektais remtis. Moteris įpratusios naudotis protu. Jeigu naudojiesi intuicija, gauni visus atsakymus iš savo vidaus. Kiekviena moteris turi tuos talentus ir turi sąlygų domėtis“, – sakė jis.
Vyro prigimtis
Vyriška prigimtis, teigia pašnekovė, atsiskleidžia per iššūkius.
„Vyrą žudo komfortas, o atskleidžia iššūkiai, kada jis gali išgryninti savyje vidinę jėgą ir ne agresyviu būdu, o kūrybiniu, statant kažko naujo. Problema, kad šiais laikais vyrai praradę vyrišką saviidentifikaciją, nes jie tampa varžteliais didelėse įmonėse. Dėl to vyrą gyvenime augina iššūkiai, o moterys neturėtų guosti vyro kaip berniuko, siekiant apsaugoti nuo problemų – juk moteris turi vyrą“, – sakė A. Pabarčiūtė.
Visgi ji pripažįsta, kad mes gyvename ne riterių laikais, todėl moterys neprivalo tik būti namie ir rūpintis namais.
„Mano supratimu, nuostabiausia subalansuotame žmoguje yra ir vyriškos, ir moteriškos energijos, tik svarbus teisingas to balanso procentas. Jei esi moteris, svarbu, kad tavyje būtų 60 proc. moteriškos energijos, o 40 proc. vyriškos“, – sakė ji.
Pražiopso vyrus
Psichologas, psichoterapeutas Olegas Lapinas sako, kad moteriškumo ir vyriškumo kriterijai ateina iš mūsų senelių, o realybė jau yra pasikeitusi, todėl žmonėms nevertėtų gyventi iliuzijomis ir taip save skaudinti, kad tų iliuzijų neatitinka nei jie, nei priešinga lytis.
„Yra lyčių maišymasis, yra labai didelis liberalumas netradicinėmis orientacijomis – Vakarų kultūra neįsivaizduojama matuojant pagal Žemaitės ar mitologinių herojų pavyzdžius. Tie vyriškumo ir moteriškumo kriterijai – tylus karys vyras ir švelni, rūpestinga moteris – yra absoliučiai mitologiški ir egzistuoja nebent kaip išimtis arba kokiame nors filme.
Kol moteris ieškos tvirto kario, ji praleis krūva normalių vaikinų, su kuriais ji jau seniai galėtų būti šeimą sukūrusi. Kol romantiškas vaikinas ieškos merginos su lininiais rūbais, ilgais plaukais ir kanklėmis, jis praeis pro galybę potencialių kandidačių. Romantizmas šiuo atveju visiškai nepadeda išlikti tautai ar giminei. Išlieka tos tautos, kurios greičiau keičiasi ir mažiau žiūri į normatyvus“, – kalba psichologas.
Pasenę kriterijai
O. Lapinas pažymi, kad šiuolaikinis pasaulis orientuotas ne į atletus ar karius, o į lanksčius, greitai darbą keičiančius, atkaklius, komunikabilius vadybininkus.
„Tikro vyro ir tikros moters idealas paimtas iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų, kada esminis dalykas buvo karas ir žemdirbystė. Nei karas, nei žemdirbystė šiuo metu nėra paklausūs, todėl šitie herojai daugiausiai stovi kaip ikonos ir visi judėjimai atgal į moteriškumą yra meldimasis toms ikonoms, tačiau tai su praktiniu gyvenimu nesusiję.
Sveika psichika yra adaptuota psichika. Nesveika psichika – psichika, užtvindyta archetipą. Jeigu jūsų psichiką užtvindo deivės ar kario archetipas, jūs artėjate prie psichozės. Sveikas ego yra ego, atspindintis tikrovę. Jeigu tikrovėje yra visai kiti vyrai ir visai kiti santykiai, tai kuo žmogus yra arčiau tos tikrovės, tuo jis sveikesnis“, – kalbėjo O. Lapinas.
Psichologas teigia, kad prislėgtumas, nelaimingumas atsiranda ne dėl to, kad žmonės yra nutolę nuo vyriškumo ir moteriškumo, o dėl to, kad jie nepriima savęs tokių, kokie yra.
„Dėl šių idealų moterys ir tampa nelaimingos. Jeigu moteris priėmė save tokią, kokia yra, ji yra laiminga moteris – tokioje šeimoje gimsta laimingi vaikai. Jei ji prikiša tėvui, kad jis nėra idealus, tada sūnus neturi vyriškos paramos, o jei moteris atmeta save pačią, ji save įvaro į depresiją. Nepriėmimas savęs yra idealizmo pasekmė“, – sakė pašnekovas.
Laimės paieškos
Moteriškumo mokyklos „Shakti“ vadovė Jurgita Mazurkevičiūtė tv3.lt sakė, kad dabar daugelis moterų nesuvokia, kas yra vyriška, o kas moteriška energija. Prie to prisidėjusi vartotojiška kultūra, pasak pašnekovės, veda į tai, kad žmonės nesijaučia laimingi ir ima įvairiausiais būdais ieškoti laimės.
„Žmonės junta, kad kažkas yra ne taip su jų gyvenimu ir kodėl jie nesijaučia laimingi, kad ir nusipirkę namą, butą ir t.t. Laimės paieškos veda į pagrindą – vyriškos ir moteriškos energijos suvokimą ir pajautimą. Aišku, tai ne tik vyriškumo ir moteriškumo problema, bet ir visa visuomenės situacija, vartotojiška atmosfera, kas ir verčia žmones ieškoti.
Kai suvokiama, kas yra moteriška energija, kas yra vyriška energija, ypač moteris atranda, kad gyventi galima ne tik taip, kaip visuomenėje dabar priimta – ne tik konkurencijoje, dirbant, ryžte, drąsoje, greityje. Yra ir ramybė, atsipalaidavimas, džiaugsmas, kūryba. Vyriška energija šiuolaikinėje visuomenėje labai sureikšminama, o moteriška energija nusilpsta“, – kalba J. Mazurkevičiūtė.
Moteriškos energijos skleidimas
Ji pabrėžia, kad žmonės sukuria tokią aplinką, kokia ji rezonuoja su mumis. Jei moteris yra vyriškos struktūros, vyrai šalia jos buvo daugiau moteriškos struktūros.
„Kadangi moteris yra aktyvios beveik visur – jos ir studijuoja, ir dirba, ir siekia karjeros – taip skleisdamos tą vyrišką energiją, vyrus jos gali net nukonkuruoti, nes jos yra darbštesnės, rūpestingesnės. Energetiškai moteris yra žymiai stipresnė už vyrus – ji gali vyrą ir pakelti, ir emociškai sužeisti. Vyrai yra stiprūs fiziškai, bet psichologiškai jie yra silpnesni, pažeidžiamesni“, – sako pašnekovė.
Pasak jos, tai nereiškia, kad moteris turi būtinai būti namuose su vaikais – moteris gali dirbti ir būti aktyvi, tačiau tai turi vykti harmoningai.
„Jau mokyklose mergaitėms diegiame, kad jos būtinai turėtų baigti aukštąjį mokslą (o juk jos galėtų būti žolininkėmis ar menininkėmis), privalo turėti ir šeimą, ir karjerą, būti visur spindinčios – tai moteris ir sekina. Turime pažinti save, kokia esu iš tikrųjų, nusimetus primetamus idealus ir grožio standartus. Reikia atrasti unikalų, savitą moteriškumą: moteris gali būti ir aktyvi, gruboka (kaip ragana). Tad pirmas dalykas yra įsiklausyti į save, tada atrasti savo unikalų moteriškumą ir leisti jam reikštis taip, kaip tau yra palankiausia“, – pasakoja J. Mazurkevičiūtė.
Ji pažymi, kad moteris gali daryti karjerą, bet ta karjera gali būti suvokiama kitaip nei vyriškame pasaulyje.
„Tai ne ta karjera, kur daroma per ambicijų rodymą, konkurenciją. Ji gali kažką kurti, užsiimti tokia veikla, kuri jai teiks didžiulį malonumą. Tai neturėtų būti prievarta, neturėtų būti taip, kad reikia – moteris turi daryti tai, ką nori“, – kalbėjo J. Mazurkevičiūtė.
Vyriška energija ir priėmimas
Vyrams, pažymi pašnekovė, priimtina rizika, azartas, iššūkis – tada jis gali atsiskleisti.
„Vyriška energija pasireiškia tada, kai jis jaučia ugnį, kai kažkas gali įvykti, o gali ir ne, ir vyras turi padaryti viską, kad tai įvyktų. Vyrai turi užkariavimo energiją, vyriška energija yra stipri, agresyvi, aktyvi. Nepriklausomai nuo to, kad vyrai gali dabar kitaip gyventi, pas juos viduje ta aistra yra. Todėl jie ir renkasi tokias veiklas kaip futbolą, krepšinį – ten yra ir rizika, ir greitis“ , – sako ji.
Tam, kad tiek vyras, tiek moterys, atskleistų savyje atitinkamas energijas, J. Mazurkevičiūtės teigimu, pirmiausia reikia jas atpažinti.
„Pirmas būdas energijoms atpažinti ir atskleisti – tai dvasinis kelias, meditacija, įsiklausymas į save, energetinių centrų aktyvinimas. Pavyzdžiui, moterų aktyvesnė yra antroji čakra, kur yra gimda – čia kaupiasi visas moters kūrybinis potencialas. Čia padeda ir pilvo šokiai, ir įvairūs judesiai, garsai, specialus kvėpavimas – tai realios praktikos, per kurias išmokstama pajusti kūną, priimti jį tokį, koks yra, priimti jausmus, kuriuos išgyveni. Pradžioje vyksta energetinis ir emocinis valymasis, o po to atsiranda ir meilė, tyrumas ir galime lengviau suvokti save“, – nurodė pašnekovė.