Politikai artėjant Sausio 16-osios riaušių metinėms prie Seimo, jau pasirengė neramumams. Kur besi pirštu, ten gali sprogti. Kad ir į sumažintas pensijas, atlyginimus, bedarbius, nemokamą mediciną, nežinia ką ginančius teismus ir prokuratūras, naują visuomenės turto privatizavimą, "valstybinės" reikšmės milijardinius projektus vystančias įstaigas. Juk bet kur gali susirinkti nepatenkintos minios, rašo "Vakaro žinios".
Neseniai įteisintą vandens patrankų naudojimą per masinius neramumus palydėjo dar vienas žingsnis. Valstybės saugumo tarnyba už 1,54 mln. litų įsigijo 10 specialių mikroautobusų, skirtų atvežti pajėgoms žmonėms tramdyti.
Autobusiukai - būtini?
Įspūdingi, apsauginėmis grotomis bei skydais ginkluoti, keturiais ratais varomi "VW transporter" autobusiukai žmonių smalsumą sužadino dar rudenį, kai į vieną sostinės Aukštuosiuose Paneriuose įsikūrusį servisiuką automobiliai buvo pristatyti tikrinti, ar geras pravažumas. Šiuo metu jie sustatyti Ukmergės gatvėje, šalia mašinas pristačiusio automobilių salono.
Jo darbuotojai nelinkę daug kalbėti. Tik patvirtino, kad autobusiukai bus atiduoti naudoti jau "šiomis dienomis".
"Buvo skelbtas konkursas, skirti ES pinigai atnaujinti specialiajam transportui, pasirašyta trišalė sutartis. Mašinos bus daugiau naudojamos viešajai tvarkai palaikyti, - kad būtų apsaugotas personalas nuo metamų akmenų, kad langų neišdaužytų, kad per riaušes būtų galima vežti žmones", - dėstė Viešojo saugumo tarnybos vado pavaduotojas pulkininkas Jonas Zautra.
Jis aiškino, kad pirkinys buvo būtinas. Turimas transportas per senas ir netinka riaušių malšintojams. "Tai naudinga visiems - ir valstybei", - paaiškino pavaduotojas.
L. Bielinis: riaušės - ne teisingumas, o kerštas
Politologas, buvęs prezidento Valdo Adamkaus patarėjas Lauras Bielinis teisino valdžią už pasirengimą tramdyti nepatenkintą tautą.
"Riaušės yra tam tikras pilietinis nusikaltimas. Čia žmonės nekalba apie teisingumo atkūrimą, jie kalba apie kerštą. Pilietinis protestas yra tada, kai žmonės bando paveikti valdžią legaliai. O emocijos - jos neduoda nieko gero. Ir jas reikia numalšinti kuo greičiau. Tai visiškai suprantama. Valdžia privalo kuo greičiau sustabdyti riaušes ir privalo turėti tam instrumentus, - aiškino politologas, o paklaustas, kodėl kyla protestai prieš valdžią, jis nedvejojo: - Jei žmogui bloga, jis "kaip minimum" pavydi, "kaip maksimum" - nori padaryti ką nors blogo tam, kuriam geriau."
Jo teigimu, prisiimti atsakomybę politikoje yra labai pavojinga. "Tada politikas bus labai lengvai pažeidžiamas. Jam prirašys atsakomybę, ir jis tiek propagandiškai, tiek instituciškai gali būti nubaustas", - gynė išrinktuosius jis.
A. Krupavičius: politiniai sprendimai - dėl keletos interesų grupių
"Paradoksas - nesvarbu, kad tauta renka valdžią, visos valdžios sukuria didelę distanciją nuo piliečių, tad valdžia kartais ginkluojasi, kad apsisaugotų nuo piliečių nepasitenkinimo. Lietuvos valdžia eina lengviausiu keliu, nors akivaizdu, kad dabartinė politika nėra optimali, neatitinka daugelio lūkesčių", - "Vakaro žinioms" sakė politologas Algis Krupavičius.
Pasak jo, problemų kyla, nes Lietuvoje yra politinis elitas, kuris, nepaisant ideologinių skirtumų, vykdo tęstinę politiką. Kai kurie ankstesni sprendimai, turėję neteisingumo ir neteisėtumo elementų, peržiūrimi. Bet, kita vertus, daug tokių sprendimų nėra revizuojami. Yra tokių sprendimų, kurių valdžios nenori prisiminti. Konservatoriai turėjo "Williams", socdemai - LEO. Yra ir įvairių privatizacijos dalykų.
Problema ta, jog Lietuvoje nėra tinkamo politikos formavimo mechanizmo, kad ji formuotųsi iš apačios. Politiniai sprendimai priimami įvertinant tik vienos kitos interesų grupės poziciją, neatsižvelgiama į visus suinteresuotus. Grupelė žmonių gali primesti sprendimus, kurie jiems atrodo teisingi.
Dialogo trūksta, o jei jis ir yra, jis atlieka tik parodomąją funkciją. Kad ir kalbant apie Seimo nuomojamus automobilius - kartais politikai sukelia mažus skandalus, audrą stiklinėje, kad žmonės nematytų tikrosios audros aplinkui", - sakė politologas.