Šiandien Portugalijos sostinėje Lisabonoje Šv. Jeronimo vienuolyne 27 Europos Sąjungos valstybių ir vyriausybių vadovai pasirašė Lisabonos sutartį, iš dalies keičiančią Europos Sąjungos ir Europos Bendrijos steigimo sutartis.
Lisabonos sutartis užtikrins geresnį vadovavimą išsiplėtusiai ES, efektyvesnę užsienio politiką, demokratiškesnį sprendimų priėmimą ir pakeis dėl prancūzų ir olandų atmetimo 2005 m. referendumuose neįsigaliojusią Sutartį dėl Konstitucijos Europai bei užbaigs šešerius metus trukusią diskusiją dėl Europos Sąjungos veikimo reformos.
Šia sutartimi siekiama atnaujinti ES sprendimų priėmimo sistemą, 2004 m. gegužę į bloką įstojus dešimčiai naujų narių, o šių metų sausį – dar dviem (Rumunijai ir Bulgarijai).
Lisabonos sutartyje atspindimi ankstesnių sutarčių pasikeitimai. Tuo ji savo forma skiriasi nuo Konstitucinės sutarties, kuria buvo siekiama į vieną teisės aktą apjungti visas egzistuojančias sutartis.
Tarp reikšmingiausių Lisabonos sutartyje numatytų naujovių yra naujų pareigybių – Europos Vadovų Tarybos pirmininko ir ES vyriausiojo įgaliotinio užsienio ir saugumo politikai - įsteigimas.
Be svarbių institucinių permainų, sutartis numato ir keletą reikšmingų demokratinių pokyčių. Daugiau galių bus suteikta Europos Parlamentui, kurio nemaža sprendimų dalis iki šiol buvo tik rekomendacinio pobūdžio.
Lietuvos ir Lenkijos pastangomis Lisabonos sutartyje atsirado energetinio solidarumo principas, kuris užtikrina, kad nesklandumų energetikos srityje atveju ES valstybės narės turi padėti vienos kitoms.
Lisabonos sutartį visos 27 valstybės narės turėtų ratifikuoti iki 2009 m., kuomet bus surengti rinkimai į Europos Parlamentą bei suformuota naujos sudėties Europos Komisija.
Lisabonos sutartį pasirašė Prezidentas Valdas Adamkus, Ministras Pirmininkas Gediminas Kirkilas ir užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas.
"Naujasis Europos Sąjungos susitarimas priartins Europą prie mūsų, paprastų piliečių, padarys ją labiau suprantamą, solidaresnę ir stipresnę globalių ir regioninių iššūkių akivaizdoje", - pasirašęs Lisabonos sutartį pareiškė Ministras Pirmininkas Gediminas Kirkilas.
Po sutarties pasirašymo Lietuvos delegacija vyks į Briuselį, kur rytoj dalyvaus Europos Vadovų Tarybos susitikime.