Kokie kiekiai migrantų patenką į Lietuvą per Latvijos sieną?
Mūsų kolegos latvių pasieniečiai fiksuoja virš 100 bandymų neteisėtai kirsti, buvo ir virš 200. Praeitą parą buvo fiksuota 120 valstybės sienos pažeidimų.
Suprantama, kad daliai migrantų pavyksta neteisėtai pereiti sieną ir toliau jie yra gabenami per Lietuvą, jie naudojasi pavežėjų paslaugomis.
Kokios yra schemos?
Organizatoriai, kurie dažniausiai būna ES valstybėse, socialinių tinklų pagalba samdo žmones, kurie galėtų už tam tikrą atlygį nugabenti žmones nuo sienos linijos iki Vokietijos ar Prancūzijos. Jam žadama už tai sumokėti. Kaina – labai skirtinga – gali būti nuo 300 iki 3000 eurų už žmogų.
Ta informacija yra teikiama migrantams, kurie yra Baltarusijos teritorijoje, nurodomas taškas, į kurį migrantai turėtų atvykti. Jie ten nuvyksta ir ten laukia automobilis, su juo migrantai važiuoja per Lietuvą, po to Lenkiją ir dažniausiai važiuoja į Vokietiją ar kitas Vakarų Europos valstybes.
Kaip mūsų pareigūnai juos gaudo?
Turime įvairių kriminalinės žvalgybos priemonių, turime gana neblogą bendradarbiavimą su Latvijos pasieniečiais, kartais latviai informuoja, kad jiems nepavyko sugauti, tad laukite, gali pasirodyti prie sienos.
Taip pat su policija organizuojame reidus, stabdome automobilius. Yra tam tikras profilis – dažniausiai migrantai gabenami Lenkijoje registruotomis transporto priemonėmis, aišku, paskutiniu metu nemažai gabenama ir su latviškais numeriais. Jei žiūrėsime, kas yra tie vėžėjai, tai šiai dienai dauguma yra Latvijos piliečiai, kurie, matyt, susigundo pasiūlymais už pavėžėjimą gauti nemenką pinigų sumą. Antroje vietoje yra Ukrainos piliečiai, taip pat nemažai yra Sakartvelo piliečių ir kitų.
Nuo sausio 1 d. Lietuvoje sulaikėme 531 migrantą, Lenkų kolegos sulaikė nemažai migrantų, mes toliau perduodame migrantus Latvijos kolegoms. Latvijos sienos apsaugos tarnybai perdavėme apie 580 neteisėtų migrantų.
Latvijos pasienis yra tarsi kiauras. Ar tai nekelia grėsmės mums?
Be abejonės, tos problemos, kurios egzistuoja prie sienos su Latvija ir Baltarusija, turi neigiamą poveikį mūsų saugumui, dėl to mes pasiūlėmė kolegoms paramą ir mūsų pareigūnų grupė pradės dirbti Latvijoje pasienyje su Baltarusija.
Mano žiniomis, į pagalbą latviams turėtų ateiti ir kitų mūsų valstybių kaimynų atstovai. Latviai priėmė sprendimą papildomai dislokuoti pajėgas prie sienos su Baltarusija, bet, matyt, vis tiek yra sudėtinga, neturint sienos stebėjimo sistemos ir fizinio barjero, susitvarkyti ir suvaldyti šią situaciją, nes ji tikrai yra sudėtinga.
Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.