Nors buvo tikėtasi, kad pasaulio ekonomikos sąstingis sulėtins klimato šiltėjimą spartinančių dujų išmetimą, viltys neišsipildė: pasiektas naujas jų emisijos rekordas, stumiantis pasaulį prie pavojingos klimato permainų ribos.
Naujausiais Tarptautinės energetikos agentūros (IEA) vertinimais, pernai į Žemės atmosferą dėl pramoninės ir transporto taršos buvo išmestos 30,6 gigatonos (109 t) anglies dvideginio. Tai naujas vadinamųjų „šiltnamio dujų" emisijų, kylančių dėl žmogaus veiklos, rekordas, stumiantis pasaulį prie pavojingos klimato šiltėjimo ribos, skelbia „Dailymail.co.uk“.
Anksčiau IEA buvo perspėjusi, kad metinės anglies dvideginio emisijos iki 2020 metų neturi viršyti 32 gigatonų, jei žmonija nori išvengti pavojingiausių pasikeitusio klimato pasekmių, sakoma pranešime. Pasak ekspertų, dabartinės anglies dvideginio emisijų didėjimo tendencijos praktiškai nesuteikia vilčių, kad nebus peržengtas vadinamasis „pavojingas slenkstis", kuomet vidutinė temperatūra pasaulyje pakiltų 2 laipsniais.
Anksčiau mokslininkai tikėjosi, kad pasaulinė ekonomikos recesija teigiamai atsilieps „šiltnamio dujų" emisijoms, tačiau skaičiavimai rodo, kad ši viltis neišsipildė.
Pasak Londono Ekonomikos mokyklos profesoriaus lordo Sterno, jei ir toliau anglies dvideginio ir kitų klimato šiltėjimą skatinančių dujų emisijos didės, egzistuoja 50 proc. tikimybė, kad iki 2100 metų vidutinė temperatūra pasaulyje pakils daugiau nei 4 laipsniais. „Toks atšilimas pakeis šimtų milijonų žmonių visame pasaulyje gyvenimą, sukels masinę migraciją ir įžiebs konfliktus", – pareiškė mokslininkas.
Ledo danga šiauriniuose planetos regionuose tirpsta taip greitai, kad per artimiausius 20 metų gali būti pasiekta negrįžtamų permainų riba, kuomet į atmosferą iš žemės gelmių bus išleista iki 200 milijardų tonų anglies dvideginio ir metano, kuriuos iki šiol sulaiko amžinasis įšalas, sakoma pranešime.