Tiesa, pirkėjai skundžiasi, kad būna ir atvirkščiai - nusiperka jau pašvinkusį maistą, nors iki parašytos galiojimo pabaigos dar toli.
Dauguma pirkėjų tvirtina, kad į produkto galiojimo datą pasižiūri parduotuvėje. O namuose į pasibaigusį terminą jau nekreipia dėmesio ir dėl produkto tinkamumo vartoti pasikliauna savo skonio ir kvapo receptoriais.
Visgi, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos maisto skyriaus patarėja Ona Sužiedelytė ragina su greitai gendančiais produktais nerizikuoti. „Geriau produkto nevartoti, rizika yra. Mikrobiologinės taršos galima nematyti, bet produktas yra rizikingas savo esme. „Geriausias iki“ naudojamas daugelio produktų ženklinimui, o „tinka vartoti iki“ ant tų, kurie yra mikrobiologiškai greitai gendantys. Čia yra esminis skirtumas. Produktai, kurių „geriausias iki“ terminas yra pasibaigęs galėtų būti vartojami, gal kokybė suprastėjusi, bet jie yra saugūs“, - pasakoja O.Sužiedelytė.
Kad pasibaigusio galiojimo maistas nėra nuodingas, rodo ir „Maisto banke“ pakabinta lentelė. Čia labdarai skirto maisto, kuris pažymėtas „geriausias iki“, galiojimas pratęsiamas nuo kelių dienų iki poros mėnesių.
Europos Komisija pasirengusi pakeisti maisto žymėjimą ir gali būti praplėstas sąrašas produktų be galiojimo datos, kaip dabar yra su vaisiais, daržovėmis, stipresniais alkoholiniais gėrimais, cukrumi, druska, actu, saldumynais. Kol kas svarstoma galiojimo pabaigos terminą atšaukti kavai, arbatai, ryžiams, makaronams.
Plačiau žiūrėkite TV3 reportaže: