Toliau pateikiame kai kurias svarbiausias reakcijas.
Izraelis sveikina „istorinę dieną“
Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu gyrė šį „istorinį“ D. Trumpo žingsnį kaip „drąsų ir teisingą sprendimą“.
Jis taip pat pažadėjo nekeisti status quo itin opiose šventose miesto vietose, kurios yra nepaprastai svarbios žydams, krikščionims ir musulmonams.
„Pakerta taiką“
Palestiniečių prezidentas Mahmudas Abbasas sakė, kad po D. Trumpo sprendimo JAV nebegali vaidinti taikos tarpininko vaidmens.
„Šiomis apverktinomis ir nepriimtinomis priemonėmis tyčia pakertamos visos taikos pastangos“, – sakydamas kalbą pabrėžė M. Abbasas.
„Žlugdo dviejų valstybių sprendinį“
Palestinos išsivadavimo organizacijos (PIO) generalinis sekretorius Saebas Erekatas (Saibas Erekatas) pareiškė, kad D. Trumpo sprendimas griauna bet kokią viltį išspręsti Izraelio ir palestiniečių konfliktą dviejų valstybių sprendiniu.
„Jis sugriovė dviejų valstybių sprendinį“, – po D. Trumpo kalbos žurnalistams sakė ilgametis vyriausiasis palestiniečių derybininkas.
„Atidarys pragaro vartus“
Gazos Ruožą kontroliuojantis palestiniečių islamistų judėjimas „Hamas“ pareiškė, kad D. Trumpo sprendimas „atidarys pragaro vartus“ JAV interesams šiame regione. „Hamas“ atstovas Ismailas Radwanas (Ismailas Radvanas) žurnalistams sakė, kad jo judėjimas ragina arabų ir islamiškas valstybes „nutraukti ekonominius ir politinius ryšius su JAV ambasada ir išvaryti Amerikos ambasadorius“.
„Nepateisinamas ir neatsakingas“
Saudo Arabija, kuri JAV prezidento žingsnį pavadino „nepateisinamu ir neatsakingu“, sakė, kad jis prieštarauja „istorinėms ir nuolatinėms palestiniečių liaudies teisėms“.
„Karalystė jau perspėjo dėl rimtų tokio nepateisinamo ir neatsakingo žingsnio pasekmių“, – sakoma Saudo Arabijos karališkųjų rūmų pareiškime, kurį paskelbė oficialioji naujienų agentūra „Saudi Press Agency“.
„Nauja intifada“
Iranas pasmerkė JAV žingsnį ir sakė, kad jis kelia „naujos intifados“ – palestiniečių sukilimo prieš Izraelį – grėsmę.
„Šis provokacinis ir neišmintingas JAV sprendimas ... provokuos musulmonus ir uždegs naują intifadą bei radikalaus, pikto ir smurtinio elgesio eskalavimą“, – sakoma Irano užsienio reikalų ministerijos interneto svetainėje.
JT nepritaria „vienašališkoms priemonėms“
Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) netiesiogiai kritikavo D. Trumpo sprendimą ir perspėjo, kad Jeruzalės statuso klausimas turi būti išspręstas tiesioginėmis Izraelio ir palestiniečių derybomis.
„Nuo pat pirmos dienos, kaip Jungtinių Tautų generalinis sekretorius, nuolat pasisakydavau prieš bet kokias vienašališkas priemones, galinčias kelti pavojų taikos izraeliečiams ir palestiniečiams perspektyvai“, – sakė A. Guterresas.
„Palestiniečių reikalas“
Sirijos prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) biuras atmetė D. Trumpo sprendimą ir pareiškime nurodė, kad tai nenuslopins „palestiniečių reikalo“.
„Jeruzalės ateitį nustato ne kokia nors valstybė ar koks nors prezidentas, o jos istorija, valia ir ryžtas tų, kas ištikimi palestiniečių reikalui. Jis gyvuos šios arabų tėvynės sąžinėje, kol bus įkurta Palestinos valstybė su Jeruzale, jos sostine“, – sakoma pareiškime.
„Arabų pasaulis atmeta“
Libano premjeras Saadas Hariri (Saadas Hariris) pažadėjo savo šalies „didžiausią solidarumą su palestiniečių liaudimi ir jos teise įkurti nepriklausomą valstybę su Jeruzale kaip jos sostine“.
„Amerikos sprendimas pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine ir perkelti ten ambasadą yra žingsnis, kurį arabų pasaulis atmeta ir dėl kurio regione gali pasklisti pavojai“, – sakė jis.
„Tarptautinės teisės pažeidimas“
Jordanija D. Trumpo sprendimą pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine pasmerkė kaip prilygstantį tarptautinės teisės ir JT chartijos pažeidimui.
„Amerikos prezidento sprendimas pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine ir perkelti į šį miestą JAV ambasadą yra tarptautinės teisės sprendimų ir Jungtinių Tautų chartijos pažeidimas“, – sakė vyriausybės atstovas Mohammedas Momani (Mohamedas Momanis).
„Neatsakingas, neteisėtas“
Turkija taip pat pasmerkė JAV prezidento sprendimą.
„Smerkiame šį neatsakingą JAV administracijos pareiškimą ... Šis sprendimas prieštarauja tarptautinei teisei ir atitinkamoms JT rezoliucijoms“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu (Mevliutas Čavušohlu).
„Nepadeda taikai“
Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May (Tereza Mei) sakė, kad britų vyriausybė nesutinka su D. Trumpo sprendimu ir kad šis sprendimas nepadeda taikos pastangoms.
„Nesutinkame su JAV sprendimu perkelti savo ambasadą į Jeruzalę ir pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine, – sakoma jos pareiškime. – Manome, kad tai nepadeda kalbant apie taikos perspektyvas šiame regione“.
„Išvengti smurto“
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas) D. Trumpo poziciją pavadino apgailestaujama ir ragino dėti pastangas, kad „bet kokia kaina būtų išvengta smurto“.
E. Macronas patvirtino, kad „Prancūzija ir Europa laikosi dviejų valstybių sprendinio, Izraelio ir Palestinos, taikiai ir saugiai gyvuojančių šalia, su tarptautinės bendrijos pripažįstamomis sienomis, su Jeruzale kaip šių dviejų valstybių sostine“.
Merkel neremia JAV sprendimo
Vokietijos kanclerė Angela Merkel per savo atstovą sakė, kad neremia D. Trumpo sprendimo kardinaliai pakeisti dešimtmečius vykdytą JAV politiką.
„Dėl Jeruzalės statuso galima derėtis tik pagal dviejų valstybių sprendinio principą“, – tviteryje parašė kanclerės atstovas Steffenas Seibertas (Štefenas Zeibertas).
„Rimtas susirūpinimas“
Europos Sąjungos diplomatijos vadovė Federica Mogherini (Federika Mogerini) išreiškė „rimtą susirūpinimą“ nauja D. Trumpo pozicija dėl Jeruzalės.
„Abiejų šalių siekiai turi būti patenkinti ir turi būti rastas būdas derybomis išspręsti Jeruzalės, kaip būsimos abiejų valstybių sostinės, statusą“, – sakė F. Mogherini, turėdama omenyje izraeliečius ir palestiniečius.