Visame pasaulyje minimos Holokausto ir heroizmo aukų atminimo dienos išvakarėse – ceremonija Jeruzalėje esančiame memoriale „Yad Vashem“.
Pernai dėl koronaviruso pandemijos memorialas buvo uždarytas, o štai šiemet šešių milijonų per Holokaustą žuvusių žydų atminimas jau pagerbiamas tradiciškai.
„Tauta, kurios istorinėje atmintyje yra toks gilus, toks sunkus, toks neįmanomas likimas, nėra panaši į kitas tautas. Mūsų istorinė atmintis reikalauja toliau mokytis ir mokyti apie Holokaustą“, – sako Izraelio prezidentas Reuven Rivlin.
Visgi ir šį minėjimą temdo koronaviruso šešėlis. Izraelio prezidentas pabrėžia, kad pernai net 900-tų Holokaustą išgyvenusių žydų gyvybės užgeso būtent dėl koronaviruso.
Holokausto ir heroizmo aukų atminimo dienos – Jom HaŠoa – renginiai Izraelyje vyksta ir šiandien. Štai sugaudus sirenoms, 10 valandą ryto vietos laiku dviem minutėms nuščiūva visa šalis. Kasmet vykstanti atminimo ceremonija yra viena svarbiausių dienų Izraelio kalendoriuje. Ji susijusi su 1943 metais Varšuvos gete surengto žydų sukilimo pradžios metinėmis – reikšmingiausiu žydų pasipriešinimo nacistinei Vokietijai epizodu.
Simbolinė Holokausto aukų pagerbimo ceremonija šiandien vyko ir Paneriuose, kur nužudyta apie 70 tūkstančių Lietuvos žydų. Laikantis saugumo reikalavimų, Lietuvos žydų bendruomenės atstovai, diplomatai ir likę gyvi Vilniaus geto kaliniai prie paminklų ir masinių žudynių vietų padėjo akmenukus ir gėlių vainikus, sukalbėjo Kadišą – maldą už mirusiuosius.
Šiemet sukanka 80 metų nuo Holokausto Lietuvoje pradžios. Mūsų šalyje naciai su maždaug dešimčia tūkstančių kolaborantų nužudė beveik 200-us tūkstančių žydų. O štai apie 900 lietuvių už žydų gelbėjimą Izraelyje įsikūrusio Holokausto studijų centro „Yad Vashem“ pripažinti Pasaulio tautų teisuoliais.