• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujoji sąjunga šių metų birželio 4 d. paskelbė spaudai pranešimą ir pateikė elektroninę peticiją spręsti dvigubos pilietybės problemą, keičiant Konstituciją referendumo būdu.

REKLAMA
REKLAMA

Šiame pranešime nėra pateikiama formuluotė, kaip yra siūloma keisti Konstituciją, ir padaryta neteisinga išvada, kad „Lietuvoje visi pilietybės įstatymo pakeitimo projektai suteikiant dvigubą pilietybę yra antikonstituciniai.“ Tik Lietuvos Konstitucinis Teismas gali nuspręsti, kas yra antikonstitucinis įstatymas. Konstitucinis Teismas jokio sprendimo dėl bet kurio Pilietybės įstatymo pakeitimo projekto nėra padaręs.

REKLAMA

2007 m. rugsėjo 14 d. Pasaulio Lietuvių Bendruomenė kreipėsi į LR Ministrą Pirmininką Gediminą Kirkilą ir LR Seimo vicepirmininką Andrių Kubilių ir pareiškė, kad Seimo nario Artūro Paulausko inicijuojamas referendumas dėl neribotos dvigubos pilietybės įteisinimo neatitinka dabartinės Lietuvos valstybės ir lietuvių tautos interesų. Tuo pačiu PLB sveikino Ministro Pirmininko bei Seimo vicepirmininko išsakytą poziciją: užtikrinti užsienio lietuviams pilietybės išsaugojimą tobulinant Seimo pilietybės įstatymą (tačiau ne referendumu keičiant Konstituciją).

REKLAMA
REKLAMA

Konstitucinis Teismas yra pripažinęs, jog Konstitucijoje įtvirtintas dvigubos pilietybės draudimas nėra absoliutus. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad Konstituciją keisti referendumu reikėtų tik norint įteisinti neribotą dvigubą pilietybę. Pasaulio Lietuvių Bendruomenė prašė ir prašo Seimo, kad priimtų pilietybės įstatymą, kuris užtikrintų užsienio lietuviams pilietybės išsaugojimą – tai yra, jų prigimtinę teisę. Seimo Žmogaus teisių komitetas šių metų birželio 4 d. pritarė su dar kitomis pataisomis vienam siūlomam pilietybės įstatymo projektui, kuris jau artėja prie šių PLB išreikštų siekių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gerb. p. A. Paulausko anksčiau pateiktame projekte siūloma keisti Konstitucijos 12 straipsnį taip: „Lietuvos Respublikos pilietis gali būti ir kitos valstybės piliečiu.“  Taip gautųsi visiškai neribota dvigubos pilietybės institucija, kuri nesiremia nei lietuvių tauta, nei laisvos Lietuvos piliečiais. Surengti tokį referendumą yra nereikalinga ir kartu rizikinga.  Referendumo įstatymas reikalauja, kad dalyvautų daugiau nei pusė visų rinkėjų, o sprendimas laikomas priimtu, jeigu pasiūlytai formuluotei pritaria daugiau kaip pusė balsavimo teisę turinčių piliečių.  Į Seimo rinkimus ateina maždaug 30-40 procentų rinkėjų. Lietuvos valdžia šiandien prisipažįsta, kad nežino, kiek tiksliai yra Lietuvos piliečių ar rinkėjų, nežino, kiek tiksliai jau yra emigravę į kitus kraštus. Kaip bus galima nustatyti rinkėjų skaičių?  Naivu tikėtis, jog toks referendumas gali būti įvykdytas. Tai pripažįsta ir kitos politinės partijos, valstybės vadovai. Ar Naujoji sąjunga ketina staigiai keisti referendumo įstatymą, kaip buvo padaryta tuomet, kai Lietuvos piliečiai pritarė narystei Europos Sąjungoje?

REKLAMA

PLB teigia, jog:

1. Netiesa, kad norint išspręsti pilietybės išsaugojimo klausimą neišvengiamai reikia pakeisti Konstituciją. Rimti teisininkai, su kuriais PLB konsultuojasi, aiškina, kad tokie tvirtinimai tėra šio reikalo uždelsimas. Užtikrinti pilietybės išsaugojimą galima, ir kuo skubiausiai būtina, įstatymo būdu.

REKLAMA

2. Tekstas Konstitucijos pakeitimui nėra išdėstytas Naujosios sąjungos peticijoje. Tai yra žmonių klaidinimas. Ar tai blogas, ar geras pakeitimas, priklauso nuo teksto.  Neaišku, ar tas pakeitimas apsaugo visų Lietuvos žmonių pilietybę, Lietuvos valstybingumą. Naujosios sąjungos anksčiau išplatintas tekstas yra nepriimtinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

3. Negalima pritarti referendumo ruošimui ir todėl, kad referendumas pasmerktas žlugti, atsižvelgus į referendumo įstatymo reikalavimus – daugiau negu pusė Lietuvos piliečių  (ne tik atėjusių balsuoti, o VISŲ Lietuvos piliečių, balsavimo metu ir esančių ir nesančių Lietuvoje) turi balsuoti už siūlomą pakeitimą. Niekados tiek žmonių neateina balsuoti.

REKLAMA

4. Socialliberalai rinkdami parašus referendumui nepasitarnauja siekiui išsaugoti integralią tautą ir kiekvieno lietuvio norui išlikti Lietuvos dalimi.

5. PLB neramu, kad referendumas toliau suskaldytų tautą ir Lietuvoje, ir išeivijoje. Nederėtų platinti šios peticijos ir šio projekto.

Regina Narušienė, J.D.

PLB valdybos pirmininkė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų