„Kad pilietybės išsaugojimas taptų realybe, būtinai reikia politinio sutarimo, politinės valios. Tiek Seimas, tiek prezidentė, tiek Vyriausybė turi susitelkti ir rasti tą sprendimą“, – per spaudos konferenciją Seime penktadienį sakė Seimo ir PLB komisijos vadovas nuo išeivijos Rimvydas Baltaduonis.
„Kurį kelią pasirinkti, reikės nuspręsti Lietuvos vadovams, o mes visada palaikysime vieningą sutarimą. Dėl pilietybės vienybės tikrai neaukosime ir paremsime tą sprendimą, kurį pasirinks Lietuvos vadovai“, – kalbėjo JAV lietuvis R. Baltaduonis.
Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės vadovė Dalia Asanavičiūtė irgi pabrėžė, kad sprendimo galia dėl daugybinės pilietybės įteisinimo – ne pasaulio lietuvių rankose, o Seimo.
„Ir mes raginame Seimą apsispręsti ir išnaudoti visas galimybes, kad pasaulio lietuviai turėtų galimybę neatsisakyti ir išsaugoti savo prigimtinę pilietybę, kuri brangi tiek emociškai, tiek ir praktiškai“, – kalbėjo D. Asanavičiūtė.
PLB vadovė Dalia Henke pabrėžė, jog skelbiant referendumą dėl dvigubos pilietybės reikia ir aukščiausių vadovų, ir visų partijų sutarimo, nes sėkmingam referendumui reikia 1,3 mln. balsų „už“.
„Jeigu Lietuvos aukščiausioji valdžia – ir prezidentė, ir Seimo pirmininkas, ir premjeras, ir visos partijos – bus vieningos ir apsispręs, kaip lietuviai, gyvenantys užsienyje, galėtų išlaikyti pilietybę, PLB neturi kito kelio – eisime kartu, esame viena nedaloma tauta. Ir aš tikiuosi, kad tai bus sėkmė“, – sakė D. Henke.
Konstitucijoje įtvirtinta, kad išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos ir kitos valstybės pilietis. Ši Konstitucijos nuostata keičiama tik referendumu.
Konstitucinis Teismas (KT) anksčiau yra pažymėjęs, kad dviguba pilietybė negali būti paplitęs reiškinys, todėl Konstitucijai prieštarautų dvigubos pilietybės įteisinimas įstatymu tiems žmonėms, kurie išvyko iš šalies po nepriklausomybės atkūrimo.