Socialiniuose tinkluose jau kelias savaites tarsi virusas plinta tetrio iššūkis. Įvairių valstybių gelbėjimo tarnybų darbuotojai iš savo transporto priemonių surenka visas savo darbines priemones, estetiškai jas išdėlioja ant žemės ir prigula šalia. Galiausiai toks vaizdelis užfiksuojamas „iš oro“. Ir nors buvo skelbiama, kad pirmieji dėlionę atliko šveicarai šių metų rugsėjo pirmąją, paaiškėjo, kad Naujosios Zelandijos pareigūnai tetriu internete pasidalijo dar pernai lapkritį.
Tiek policijos, greitosios pagalbos, ugniagesių ir net kariuomenės atstovai tikina, kad tokiu būdu visuomenė gali susipažinti su jų turtu, kurio dažnai žmonės nė nepamato ar nė neįsivaizduoja jas esant gelbėtojų mašinose. Štai ir Lietuvoje paklausinėjome tautiečių ar žino kokie įrankiai ar darbo priemonės slepiasi ugniagesių automobilyje:
„Vandens. Žarnas, kur vanduo bėga.“
„Tiesą sakant nesidomėjau, bet įsivaizduoju, kad šlangos yra, kirvukai kažkokie, kibirai.“
„Na tas, agniatušytil. Gesintuvai, taip.“
„Tikriausiai vamzdžius kažkokius, kuriais vanduo teka.“
Pirmieji Lietuvoje tetrio iššūkį atlikti nusprendė Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 6-osios komandos vyrukai. Ir jau pasiruošimo metu aiškėja, kad sunkvežimyje – tikrai ne tik žarnos vandeniui. Procesą atidžiai iš balkono stebi vienas vadovų ir kolegoms diriguoja kaip gi estetiškai visą turtą išdėlioti. Ant žemės sugula daugybė įvairios technikos, čia ir didžiuliai pjūklai automobiliams pjaustyti ir narų technika.
Taigi čia tarsi ekspozicijoje – mažiausiai keliasdešimt vienetų įrangos. Ir pagaliau pagrindinė akimirka – ugniagesiai baigia dėlioti savo daiktus ir patys sugula ant žemės – suformuodami šešetą – savosios komandos numerį. Paprašome vieno iš ugniagesių papasakoti, kokias gi priemones čia matome, tačiau vos pradėjus kalbėtis stukteli realybė – primenanti kur esame. Pranešama apie bute išsiliejusį gyvsidabrį. Pašnekovas nusiima mikrofoną ir išskubą į iškvietimą.
Netikėtai kolegą pavaduoti tenka Dovydui. Jis pasakoja, dauguma šių daiktų saugoma automobilyje, tačiau dalį tenka imti ir ant pečių ar į rankas. Dažnai visa ekipuotė sveria ir virš keliasdešimties kilogramų.
„Visa reikalinga įranga karpyti automobilius avarijose, likviduoti žmones generatoriai, benzininiai, plėstuvai žirklės, aišku kopėčias, jos reikalingos daugiabučiuose. Taip, mes komplektuojame į vieną automobilį“, – pasakoja ugniagesys gelbėtojas Dovydas Stonkus.
Dovydas priduria, jog džiaugiasi šiuo iššūkiu, nes tai proga visuomenei dar kartą susipažinti su jo ir kolegų darbu:
„Šiaip išties malonu, kad žmonės domisi, ateina į ekskursijas, domisi mūsų darbu, kasdienybe, įranga. Smagu. Na pusę valandos užtrukome kol išdėliojome.“
Pagal visuomenės pasitikėjimą institucijomis ugniagesiai jau daugybę metų – sąrašo viršūnėse. Jais pasitiki net 90 procentų gyventojų.