• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulio bankas trečiadienį perspėjo, kad Rusijos ekonomikos augimas šiais metais gali smukti, jeigu šaliai bus įvesta daugiau sankcijų po to, kai ji aneksavo Krymą.

Pasaulio bankas trečiadienį perspėjo, kad Rusijos ekonomikos augimas šiais metais gali smukti, jeigu šaliai bus įvesta daugiau sankcijų po to, kai ji aneksavo Krymą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasaulio banko metinėje apžvalgoje Rusijos ekonomikai šiemet prognozuojamas 1,1 proc. ekonomikos augimas, jeigu Krymo krizės sukeltas jo nuosmukis bus trumpalaikis, bet taip pat perspėjama dėl galimo 1,8 proc. ekonomikos nuosmukio, jeigu Vakarams teks imtis papildomų ekonominių sankcijų prieš Rusiją.

REKLAMA

Kol kas šios sankcijos buvo gana ribotos ir net nepalietė pagrindinių šalies ekonominių interesų. Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga dviem dešimtims, kaip manoma, su Vladimiru Putinu artimai susijusių pareigūnų ir verslininkų įvedė kelionių draudimus ir įšaldė jų lėšas.

„Pirmiausia, Rusijoje vartojimo augimas veikiausiai sulėtės ir stabilizuosis žemesniame nei ankstesniais metais lygyje. Antra, mūsų prognozė pagrįsta tuo, kad įvertinus visus faktorius, Rusijos ūkio plėtra tampa vis labiau priklausoma nuo investicinio aktyvumo atsigavimo. Trečia, ekonomikos raidą trumpalaikėje perspektyvoje lems geopolitinė įtampa, kurią sukėlė Krymo krizė, taip pat tai, kaip ši krizė bus sprendžiama“, – teigiama Pasaulio banko apžvalgoje „Pasitikėjimo krizė aštrina Rusijos ekonomines problemas“.

REKLAMA
REKLAMA

Naujoji prognozė remiasi prielaida, jog Vakarams neteks imtis papildomų ekonominių sankcijų prieš Rusiją, o Rusija nekeis savo ekonominės politikos.

Remiantis Pasaulio banku, Rusijos ekonominės problemos nėra susijusios vien su pastarojo metu įvykiais Ukrainoje. Praėjusiais metais 1,3 procento siekęs Rusijos ekonomikos augimas buvo mažiausias per pastaruosius 13 metų, išskyrus 2009 metų nuosmukį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl nuosmukio bankas kaltina nepakankamas struktūrines reformas. Praeityje, pasak banko ekspertų, struktūriniai trūkumai buvo „maskuojami augimo modeliu, kuris rėmėsi dideliais investiciniais projektais...ir buvo finansuojamas iš pakankamų iš naftos gautų pajamų“.

Įvykiai Kryme turėjo įtakos tam, kad „užsitęsusi pasitikėjimo problema virto pasitikėjimo krize ir dar labiau išryškino šio augimo modelio ekonominę silpnybę“, nurodė Pasaulio bankas.

REKLAMA

Suprantama, kad pastaruoju metu investuotojai tapo nervingi – naujausi skaičiai rodo, kad per pastaruosius tris mėnesius iš Rusijos nutekėjo maždaug 70 mlrd. JAV dolerių kapitalo, tai yra daugiau nei per visus 2013 metus. Tačiau Rusijos finansų pareigūnai atkakliai tvirtina, kad neketina įvesti kapitalo kontrolės, kuri galėtų sustabdyti jo nutekėjimą.

REKLAMA

SEB: Rusijos ekonomika – ties sąstingio riba

Daugelis Vidurio ir Rytų Europos šalių pastarąjį pusmetį pasižymėjo nuosekliu ūkio atsigavimu, tačiau Rusijos ir Ukrainos ekonomika išsiskyrė prasta padėtimi.

Greta įsisenėjusių Rusijos ir Ukrainos ekonominių problemų, šių valstybių ūkio perspektyvas temdys jų tarpusavio konfliktas, didinantis lėtesnio augimo riziką ir visame regione, teigiama Skandinavijos finansų grupės SEB trečiadienį paskelbtoje apžvalgoje „Eastern European Outlook“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

SEB grupės analitikai pablogino šių metų Rusijos ekonomikos augimo prognozę iki 1 proc., o 2015-ųjų - iki 1,8 proc. (darant prielaidą, kad Rusijos-Ukrainos konfliktas nepasieks karinio lygmens ir nebus rimto prekybinio embargo nei iš Vakarų šalių, nei iš Rusijos pusės).

Praėjusiais metais stagnavo Rusijos eksportas, pramonė ir investicijos, o vartojimas didėjo, tačiau ir pastarasis nuosekliai silpo. Struktūrinių reformų ir investicijų stoka, nepatraukli verslo aplinka rodo trapų ilgalaikį Rusijos ekonomikos potencialą. SEB grupės analitikų teigimu, naftos kainos 2014 ir 2015 metais nuosekliai mažės ir nebus atspara Rusijos ūkiui.

REKLAMA

Pinigų politika papildomai ribos Rusijos ekonomikos augimo galimybes - šiemet ir kitąmet Rusijos centrinis bankas dar padidins palūkanų normas, prognozuoja SEB grupės ekspertai. Masyvus kapitalo nutekėjimas iš šalies ir sunkumai pritraukiant užsienio investicijas taip pat turės neigiamos įtakos.

Pasak SEB grupės ekonomistų, rublio nuvertėjimas tęsis toliau ir lems importuojamų prekių brangimą. Kita vertus, valiutos silpimas šiek tiek gerins Rusijos eksporto konkurencingumą ir palengvins federalinio biudžeto pajamų surinkimą. Vartojimą palaikys tvirta darbo rinka, o valstybės skola ir biudžeto balansas, nors ir blogėja, tebėra patenkinami.

REKLAMA

Prasčiausia padėtimi Vidurio ir Rytų Europos regione išsiskiria Ukrainos ekonomika, kuri, SEB grupės analitikų prognozėmis, 2014 metais smuks 4 procentais. Kitąmet laukiama 2 proc. augimo, atsigaunant eksporto rinkoms, įsivyravus stabilesnei politinei ir finansinei aplinkai bei dėl teigiamo silpnos grivinos poveikio eksportui.

Kita vertus, investicijos ir vartojimas patirs smūgį dėl nestabilios Ukrainos politinės ir finansinės padėties bei diržų veržimosi politikos, kuri veikiausiai bus Tarptautinio valiutos fondo (TVF) paramos sąlyga. Ukraina 2014 ir 2015 metais bus smarkiai priklausoma nuo Vakarų šalių finansinės pagalbos – trumpalaikių paskolų artimiausiu laikotarpiu, kol bus gauta TVF parama.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.  

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų