„Aš tikiu, kad aktyvuota nematoma vidinio variklio galia yra pats svarbiausias dalykas gyvenime. Manau, kad gyvenimo jėga yra emocija. Beveik 30 metų turėjau obsesiją, kuri vadinosi: „kas lemia žmonių gyvenimo kokybės skirtumus“.
Man yra skambinę nacionalinėje televizijoje perdegę, negalintys pajudėti atletai, man skambino paauglio, ketinančio nusižudyti, tėvai – ir nė vieno jų per 29 metus aš nepraradau, nes suprantu esminius žmogiškuosius poreikius. Taip pat aš žiūriu į tai, kas lemia žmonių galimybes padaryti kažką daugiau nei jie manantys galį“, – savo TED pokalbių kalboje dėstė T. Robbinsas.
Gavimas ir pilnatvė
Lektorius pažymi, kad gyvenime yra keletas esminių daklykų. Pirmas – tai sugebėjimas gauti. Tai yra tai, kaip įsivaizduojamą pavertsi realybe – tavo verslas, šeima, kūnas – bet kas. Kita gyvenimo pamoka, kalba T. Robbinsas, retai kada žmonių įvaldoma, yra pilnatvės menas ir čia kalbama apie bendradarbiavimą ir dėkingumą.
„Todėl aš darau tyrimą apie žmonių gyvenimo skirtumus. Vieni žmonės su geriausiais kompiuteriais, išsilavinimu, gaunantys meilę ir džiaugsmą, praleidžia savo gyvenimą virkaudami ir vis prašydami pagalbos. Tada tu susipažįsti su žmonėmis, kurie praėjo siaubingą skausmą, psichologinį, seksualinį, emocinį ir dvasinį išnaudojimą – ir tokie žmonės dažnai tampa tais, kurie prisideda daugiausiai prie visuomenės labo“, – sako jis.
Didžioji dalis visuomenės, teigia kalbėtojas, mano, kad biografija yra likimas, praeitis yra lygi ateičiai, tačiau reikia įsisąmoninti, kad sprendimas gyvenime yra pati stipriausia jėga.
„Dažniausiai žmonės, paklausti, kodėl ko nors nepasiekė, atsako, kad jiems pritrūko pinigų, laiko ar tinkamos technologijos. Tai yra jūsų trūkstamų resursų reikalavimas, ir tai gali būti tiesa – jūs viso to galite neturėti, bet tai nėra viską lemiantys veiksnys. Lemiantis veiksnys niekada nėra ištekliai, tai ya apsukrumas“, – teigia jis.
T. Robbinsas sako, kad svarbiausias žaidėjas žmonių gyvenime yra emocija:
„ Jeigu mes turime tinkamą emociją, mes galime padaryti bet ką. Jeigu tu neturi pinigų, bet esi kūrybingas ir ryžtingas, tu rasi būdų, kaip pasiekti savo tikslą. Jeigu sprendimai nulemia likimą, tai čia yra trys svarbiausi sprendimai. Tu turi nuspręsti, kur tu telksi dėmesį. Kai tu tai nuspręsi, tu suteiksi tam dalykui reikšmę, kuri sugeneruos emociją, kuri ir lems tai, ką tu darysi“, – sakė jis.
Dvi jėgos
Lektorius teigia, kad žmones formuoja dvi nematomos jėgos. Pirmoji – tai būsena. Ji veikia tą akimirką, vedamas būsenos žmogus padaro kvailiausius ir įspūdingiausius dalykus. Tai, kas formuoja žmogaus ilgalaikę ateitį, yra jo pasaulio suvokimas, kuris veikia tarsi filtras.
„Jeigu norime daryti įtaką žmonėms, turime žinoti, kas jiems jau daro įtaką. Ir tai susideda iš trijų dalių. Pirmoji – koks tavo tikslas, kuris, manau, neturėtų būti tavo troškimas. Tavo tikslas yra šeši pagrindiniai žmogaus poreikiai. Antra, kai tu jau žinai savo tikslą, tada turi sužinoti, kokie yra tavo įsitikinimai, nurodantys, kaip apsirūpinti tais pagrinidiniais poreikiais“, – sako T. Robbinsas.
Šeši poreikiai
Pirmasis iš šešių pagrindinių žmogaus poreikių, anot jo, yra tikrumas.
„Visi nori tikrumo, nori žinoti, kad gali išvengti skausmo. Kai tu jautiesi užtikrintas, jautiesi išmintingas ir ramus“, – teigia jis.
Kitas žmogaus poreikis , anot lektoriaus, yra neužtikrintumas, nes mums patinka siurprizai ir įvairovė.
„Trečiasis poreikis: svarba. Mes visi norime jaustis svarbūs, unikalūs. Pats paprasčiausias būdas, jei nesi apsukrus, yra smurtas: nusitaikęs pistoletu kitam į veidą, iškart tapsi labai svarbus. Todėl pasaulyje visada buvo ir bus smurto, nebent mes kaip žmonės įvykdytume labai reikšmingą pokytį“, – teigia pasaulinio lygio žvaigždė.
Ketvirtasis poreikis, pasak jo, yra ryšys ir meilė.
„Dauguma pasirenka ryšį, nes meilė yra per daug baisu. Tačiau mums to reikia ir mes tai patiriame per intymumą, draugystę, maldą.
Tad visų šių poreikių žmonėms reikia, tai asmenybiniai poreikiai, o paskutiniai du poreikiai yra sielos poreikiai – iš čia ir ateina pilnatvė, o ne iš pirmųjų keturių. Taigi tu turi augti. Jei santykiuose, versle neaugi, tu jautiesi kaip pragare. Manau, kad augimo priežastis yra ta, kad mes turime dutoi kažką vertingo. Mes visi žinome, kad gyvenimo paslaptis yra davimas. Gyvenimas yra ne apie mane, jis yra apie mus“, – pasakoja lektorius.
Davimas
Lektorius prisimena, kad, kai jam buvo septyniolika, jis nutarė sutaupyti pinigų, kad galėtų padovanoti vienai šeimai maisto per Kalėdas.
„Po metų tai padariau kelioms šeimoms, dar po metų – dar daugiau šeimų. Vėliau supratau, kad galiu pasitelkti pagalbą – taip įtraukiau draugus, įmones, o vėliau įkūriau ir specialų fondą. Dabar pamaitiname virš 2 mln. žmonių per Kalėdas. Žmonės dievina padaryti kažką dėl kitų – tuomet, kai jie iš tikro turi galimybę prie to prisidėti, o ne tik kalbėti apie tai“, – kalba jis.
T. Robbinsas nurodo, kad mums visiems reikia patenkinti visus savo poreikius, tačiau vienas jų būna varomasis – čia kiekvienas ir turi išsiaiškinti, koks.
Emocija ir atsidavimas
Paskutinis dalykas, apie kurį T. Robbinsas prabyla, yra emocija.
„Mes turime 6 tūkst. emocijų. Kas pažįsta žmonių, kurie, nepriklausomai nuo to, kas nutinka, siaubingai supyksta? Arba tokių, kurie, nepaisant nieko, randa būdų džiaugti?
Tad galiu jums patarti: nuo dabar, atsiduokit tam, ką darot, šimtu procentu: mylėkit šimtu procentu, neleiskit niekam savęs sustabdyti. Nagrinėkite savo tinklą galvoje: savo poreikius, įsitikinimus ir emocijas, kurios jus valdo tam, kad galėtumėt daugiau duoti, nes tai suteikia jums pilnatvę, ir gauti. Antras dalykas: sugebėkite įvertinti, kas „veža“ kitus žmones – tik taip pasaulis gali pasikeisti“, – sakė jis.