Deimantai, deimantai, deimantai... Jų žvilgesiui sunku atsispirti. Ne veltui kadaise Merlin Monroe dainavo, jog deimantai – geriausi merginų draugai.
Tiesa, prieš daugiau nei pusę amžiaus mirusi Merlin vargu ar turėjo dirbtinių deimantų – jie tik pastaraisiais metais ėmė populiarėti. Būtent į tokius dabar ir žiūrite. Šie brangakmeniai užauginti laboratorijoje Singapūre. Specialioje kameroje vadinamoji anglies „sėkla“ naudojant mikrobangų plazmą maždaug per 10-12 sav. išauga į deimantą.
Deimantų augintojai ne šiaip stengiasi visiems aiškinti, jog jų brangakmeniai nesiskiria nuo iškastinių. Dirbtiniai akmenukai pasaulio deimantų rinkoje užima vos 1 proc. o verslininkai nori, kad juos pirktų daugiau žmonių. Kol kas didžiausi dirbtinių deimantų klientai – jauni žmonės, kurie užaugintus deimantus perka ne tik dėl 30-40 proc. mažesnės kainos, bet ir iš idėjos: esą deimantų kasyklos su jose veikiančia technika – kenkia aplinkai, teršia orą... Tiesa, yra vienas „bet“.
Štai jums ir skirtumas. Tokio deimanto neužauginsi. Šis – tikras, rožinis milžinas ant gražuolės rankos Londone demonstruojamas prieš rytdienos aukcioną Ženevoje. Deimantas net 37,30 karatų. Didžiausias žinomas tokio rožinio atspalvio deimantas.
Milijonas dolerių, tai maždaug 850 tūkst. eurų. Taigi už deimantą tikimasi gauti nuo maždaug 17 iki 25 mln. eurų. Šis rožinis brangakmenis iškastas prieš porą metų. Tiesa, jo kaina gali ir dar išaugti. Prieš septynerius metus Ženevoje kur kas mažesnis – beveik 25 karatų rožinis deimantas buvo parduotas už beveik 40 mln. eurų.
Plačiau apie tai TV3 reportaže