„Mes paskambinome Baltarusijos Gardino civilinės saugos pareigūnams. Jie sako, kad pas juos niekas nedega, bet šia informacija negalima remtis šimtu procentu. Praėjusį kartą irgi skambinome baltarusiams, pasirodo, ten tikrai degė durpynai, nors jie irgi šimtu procentu užtikrino, kad nedegė“, - teigė L. Valauskienė.
Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos Avarijų prevencijos ir valdymo skyriaus vedėjas Gediminas Markauskas nurodė, kad Lietuvos priešgaisrinės sistemos, kurios veikia Druskininkuose, apima ir dalį Baltarusijos teritorijos, ir degančių durpynų užfiksuota nėra. Smogas sostinėje, anot jo, susidaręs nuo sauso oro:
„Jeigu pradės lyti lietūs, tada tas smogas ir išsisklaidys – tai yra sausas oras nuo normalios aplinkos taršos, nėra vėjo, gatvės nešvarios, nevalytos normaliai. Gatves Vilniuje valo sausu būdu – vietoj to, kad laistytų gatves, valydami sausu būdu sukelia dar didesnę kietųjų dalelių koncentraciją“, - teigė G. Markauskas.
Visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Razmienė nurodė, kad antradienio 10 val. ryto duomenimis, kurie yra preliminarūs, nes reikia žiūrėti vidutinius paros parodymus, labai aukštos kietųjų dalelių koncentracijos nustatytos Savanorių prospekte ir Žirmūnų gatvėje. Pasak jos, Lazdynėliuose, priešingai nei žiniasklaidai skundėsi ten gyvenanti moteris, kietųjų dalelių koncentracija normos neviršija.
„Skambina pikti piliečiai ir jiems smirda, ir baigta. Ką mes galime pasakyti – vieniems smirda, kitiems ne. Kvapas nebūtinai reiškia, kad dėl to gali būti poveikis sveikatai. Kvapas atsiranda gerokai anksčiau negu padidėjusios koncentracijos. Dabar dėl šių bėdų yra kalti sausi orai, daug yra gruntinių keliukų, statybų, nėra drėgmės, dulkės keliamos – kiekvienas žmogus užuodžia ir dulkių kvapą, čia nereikia nieko net deginti“, - sakė A. Razmienė.
Ji taip pat pažymi, kad nuo padidėjusios kietųjų dalelių koncentracijos, kitaip nei žiniasklaidai skundėsi moteris, vaikai vemti tikrai negali: „Vemti tikrai negali, nebent nuo nervų. Vėmimas yra reakcija į visiškai kitus dalykus – dažniausiai į maisto toksines infekcijas ar smegenų sukrėtimai, bet kietųjų dalelių poveikio virškinimui nėra. Gali būti tam tikras gerklės dirginimas, dėl to atsiradęs kosulys, jeigu žmogus serga bronchine astma, ji gali paūmėti, senyvo amžiaus žmonėms gali išprovokuoti širdies kraujagyslių ligas ir pan.“, - sakė A. Razmienė.
Specialistė patarė, kad tokiomis dienomis, kai kietųjų dalelių koncentracija viršija normą, reikėtų vengti vietų prie intensyvaus eismo gatvių, patartina vykti prie vandens ar į kondicionuojamas patalpas bei riboti fizinį aktyvumą.