• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gruodžio 21-oji – ypatinga diena. Šiandien yra minima Žiemos saulėgrįžą, Elnio devyniaragio šventė – pati trumpiausia metų diena – šviesusis paros metas trunka vos kiek daugiau nei 7 valandas.

Gruodžio 21-oji – ypatinga diena. Šiandien yra minima Žiemos saulėgrįžą, Elnio devyniaragio šventė – pati trumpiausia metų diena – šviesusis paros metas trunka vos kiek daugiau nei 7 valandas.

REKLAMA

Etnologas Libertas Klimka naujienų portalui tv3.lt apie šią šventę papasakojo šiek teik daugiau, nors apie pačią šventę šiuolaikinėje kultūroje ir nėra daug žinoma – nuo šventės atsiradimo mus skiria tūkstančiai metų.

„Astronomiškai šiandien 16 val. įvyks žiemos saulėgrįža – saulė atsidurs pačioje kraštinėje padėtyje, todėl šiandien jos kelias danguje bus labai trumpas. Žmonės visada laukdavo, kada pailgės diena. Pastebėję, kad saulutė jau sustojo tekėdama vienoje vietoje, laukdavo, kada ji sugrįš. Taip iš tiesų atsirado ir Kalėdos“, – sako etnologas.

Žmonės tuo metu neturėjo nei teleskopų, nei tikslių laikrodžių, todėl šios dienos tiksliai užfiksuoti negalėdavo. Pasak etnologo, jie tiesiog jausdavo, kad saulė „sustojo“.

REKLAMA
REKLAMA

„Žmonės apytiksliai galėjo nustatyti, kiek tęsiasi diena. Per Kalėdas diena pailgėja 1 minute, todėl ši diena ir tapo tokia svarbi mūsų protėviams“, – sako L. Klimka.

REKLAMA

Pati elnio devyniaragio figūra yra paimta iš liaudies dainų, kurios daugiausiai išlikusios Dzūkijoje ir rytų Lietuvoje. Tose dainose daugiausiai  ir dainuojama apie tai, kad elnias ant savo ragų atneša saulę arba aukso taurę.

„Šios dienos pavadinimas sugalvotas folkloristo, kaime ji nebuvo naudojamas, nes jie patys neminėjo šios dienos. Buvo tikima, kad elnias yra žmonių giminės pradininkas ir būtent jam pasimeldus ar atnešus auką, saulė sugrįžta. O devyniaragis jis buvo dėl tos priežasties, kad anksčiau skaičius „9“ buvo labai sudievintas. Pirmiausia dėl to, kad užsimezgusios gyvybės ciklas yra 9 mėnesiai“, – aiškina etnologas.

REKLAMA
REKLAMA

Kokia laukia žiema ir Kalėdos?

Etnologas stebėdamas gamtos ženklus gali pasakyti ir kokie orai laukia – tiek per Kalėdas, tiek likusią žiemą. L. Klimka sako, kad Kalėdos staigmenų nepateiks, o oras išliks panašus, kaip dabar. Panašus oras turėtų būti ir visą žiemą:

„Sausis ir vasaris turėtų būti gana ramūs, be didelių šalčių ir kontrastų, nes buvo gana apsiniaukusios dienos. Gali pasnyguriuoti, tačiau nebus nei didelių šalčių, nei didelių atlydžių. Panašu, kad tokios žiemos kaip pernai nebus. Vasarį gal tik šiek tiek daugiau sniego bus, tačiau pavasaris turėtų ateiti laiku ir kovas turėtų būti gana šiltas. Pavasario pradžia bus šiltesnė, tik gegužė turėtų būti lietinga“, – sako etnologas.

Lai iš Jūsų lūpų į Dievo ausį!!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų