Daugelis iš mūsų, kalbėdami apie kavą, galvojame tik apie kofeiną, tačiau ji turi daugybę privalumų mūsų sveikatai, neskaitant to, kad prabudina, sako Sophie Medlin, „Doctify“ recenzuojama dietologė ir „CityDietinians“ direktorė.
S. Medlin paaiškino: „Įrodyta, kad ypač moterų vidutinis kavos suvartojimas sumažina mirties nuo dažniausiai pasitaikančių priežasčių, tokių kaip širdies ligos, riziką.“
Kava taip pat turi teigiamos įtakos mūsų smegenų sveikatai ir veiklai. „Kava siejama su mažesne rizika susirgti tokiomis ligomis kaip Alzheimerio ir Parkinsono liga, nors tyrimai vis dar vyksta. Nieko nebestebina, kad vidutinis kavos suvartojimas taip pat teigiamai prisideda prie mūsų energijos lygio, suteikia energijos“, – kalbėjo specialistė.
Kiek kavos galima išgerti?
Kavos vartojimas iš tikrųjų kelia ir pavojų, nors tai būdinga tik tam tikroms žmonių grupėms arba kai jos suvartojama per daug: „Žmonėms, turintiems nerimo ir panikos sutrikimų, vidutinis ar didelis kofeino suvartojimas gali pabloginti simptomus.
Kita rizikos grupė yra nėščios moterys, nes didelis kofeino vartojimas siejamas su tokiomis komplikacijomis kaip mažas gimimo svoris, didžiausia rekomenduojama paros dozė Jungtinėje Karalystėje yra 200 mg. Per didelis kavos vartojimas gali turėti neigiamą poveikį mūsų miegui ir apsunkinti ne tik užmigimą, bet ir trukdyti kokybiškai išmiegoti visą naktį.“
Rekomenduojama maksimali kofeino paros norma yra 300-400 mg, vidutiniame kavos puodelyje jo yra apie 80-100 mg. Tai reiškia, kad maždaug trys ar keturi kavos puodeliai neviršija saugios per dieną suvartojamos normos, rašo express.co.uk. Tačiau S. Medlin įspėja:
„Jūs taip pat galite gauti kofeino ir iš kitų produktų, apie kuriuos galbūt net nežinote, pavyzdžiui, šokolado ar saldintų gėrimų. Paprastai 600 mg suvartojimas buvo susijęs su neigiamu poveikiu sveikatai, pavyzdžiui, aukštu kraujospūdžiu, nemiga ir dirglumu.“
Kavos poveikis sveikatai
Jei manote, kad geriate per daug kavos, jums galėjo pasireikšti tokie simptomai kaip galvos skausmas, dirglumas, krūtinės skausmas ir miego sutrikimai.
„Kiekvienas žmogus yra skirtingas, todėl galite pastebėti, kad net mažas kavos su kofeinu kiekis gali sukelti šiuos simptomus. Jei norite sumažinti kavos suvartojimą, geriausia tai daryti lėtai ir etapais.
Galite dažniau rinktis kavą be kofeino, pakeisti kavą kitu gėrimu, kuriame yra mažai kofeino, pavyzdžiui, sultimis, žolelių arbata arba negerti kavos vėlyvu metu“, – pataria specialistė.
Daugeliui žmonių kavos gėrimas ryte ir iki popietės turi stipriausią poveikį, pavyzdžiui, padidina budrumą. Taip yra dėl to, kad hormono kortizolio ciklai pasiekia ribą ir būna žemiausia tam tikru paros metu, todėl manoma, kad geriausia gerti kavą, kai kortizolio ygis yra žemas.
„Nors jokie tyrimai to nepatvirtino, gali būti, jog geriausia kavą gerti nuo ryto vidurio iki vėlyvo ryto, o ne iškart pabudus“, – pataria S. Medlin.
Pasakė, kokią kavą rinktis
S. Medlin sako, kad karštoje kavoje yra didesnis antioksidantų kiekis nei šaltoje kavoje, joje taip pat mažesnis vidutinis kofeino kiekis:
„Kava be kofeino taip pat yra populiarus pasirinkimas, ji teikia panašią naudą sveikatai, nors paprastai joje yra nedideli kofeino kiekiai. Kavos priedai, tokie kaip cukrus, plakta grietinėlė, sirupas taip pat turi įtakos jūsų kavos puodelio maistinei vertei.
Kalbant apie skrudinimą, tai mitas, kad tamsaus skrudinimo kavoje yra daugiau kofeino. Šviesaus skrudinimo kavoje paprastai yra daugiau kofeino.“