• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karščiams nesitraukiant, daugelis skuba prie vandens telkinių atitrūkti nuo miesto, įgauti pavydėtiną įdegį bei pasidžiaugti retai aplankančiais vasariškais orais. Vis dėlto, neatsakingas požiūris karštomis dienomis kelia nemažai pavojų: nudegimai, širdies smūgiai ar nelaimės vandenyje.

118

Karščiams nesitraukiant, daugelis skuba prie vandens telkinių atitrūkti nuo miesto, įgauti pavydėtiną įdegį bei pasidžiaugti retai aplankančiais vasariškais orais. Vis dėlto, neatsakingas požiūris karštomis dienomis kelia nemažai pavojų: nudegimai, širdies smūgiai ar nelaimės vandenyje.

REKLAMA

Kaip tokiais atvejais suteikti pirmąją pagalbą pasakoja Greitosios medicinos pagalbos (GMP) stoties direktorius Zdislavas Skvarciany.

Turintiems širdies pavojų – saulė pavojingiausia

Karšti orai ypač sunkiai pakeliami sergantiems lėtinėmis širdies ligomis ar turintiems kraujotakos sutrikimų. Dienomis, kada už lango termometro stulpelis rodo aukštą temperatūrą, tokiems žmonėms patartina likti namuose, tačiau, jei šios galimybės nėra, pašnekovas akcentuoja, kad būtina pasirūpinti profilaktika, apsisaugant nuo saulės keliamų pavojų.

„Turintiems įvardintų sveikatos problemų, karštomis dienomis patartina nebūti ant atviros saulės, ypač tuomet, kai ji agresyviausia: nuo 11 iki 16 valandos. Žinoma, būtina apsauga nuo saulės – kepurė ir geriausia baltos spalvos. Drabužiai turėtų būti ploni, šviesūs ir ventiliuojami. Be abejonės , būtina su savimi turėti vandens.

REKLAMA
REKLAMA

Atsiminkite, kad vandenį reikėtų gerti ne tada, kai pajusite troškulį, o nuolatos po truputį gurkšnoti“, – pataria Zdislavas Skvarciany.

REKLAMA

Jeigu būnant saulėje žmogui pakilo temperatūra, ėmė svaigti galva, atsirado silpnumas, pasak pašnekovo, galima įtarti saulės arba šilumos smūgį. Tokia būklė žmogui kelia rimtą pavojų, ypač sergantiems lėtinėmis širdies ligomis, todėl rekomenduojama nedelsiant kviesti greitąją pagalbą.

„Laukiant, kol atvyks medikai, žmogų reikėtų kuo greičiau nuvesti į pavėsį arba vėsią patalpą, paguldyti ir jei yra galimybė, kūną atvėsinti šaltu vandeniu. Nesiimant šių veiksmų žmogus gali greitai prarasti sąmonę“, – perspėja GMP stoties direktorius.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip išgelbėti gyvybę skęstančiam?

Kasmet neišvengiamai dėl neatsargių maudynių susiduriame ir su skendimais. Specialistas pataria, kad nedelsiant iš vandens ištraukus skęstantį būtina kviesti greitąją pagalbą ir jei yra galimybė, kuo galima tiksliau nurodyti buvimo vietą, kad medikai galėtų greitai atvykti pas nukentėjusį.

„Belaukiant greitosios pagalbos būtina apžiūrėti skendusio žmogaus burną, ar nepatekę, pavyzdžiui, dumblių ir pradėti gaivinimą. Labai svarbu, kad žmogus, kuris gelbėja skendusį nepanikuotų, ramiai reaguotų į situaciją ir jei nežino, kaip atlikti gaivinimą, skambinti į dispečerinę, kurioje dirbantys medikai detaliai nurodys kiekvieną žingsnį, kaip elgtis su nukentėjusiu“, – aiškina Zdislavas Skvarciany.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Norint kaip įmanoma labiau apsidrausti nuo nelaimių vandenyje, svarbu būti atsakingiems ir nevartoti alkoholio, kadangi būnant saulėje jo poveikis – nenuspėjamas. Specialistas akcentuoja, kad daugelis mano, jog vienas alaus buteliukas nieko blogo, tačiau net ir jis kartais gali kainuoti gyvybę.

Nesaikingas deginimasis gali iššaukti ir vėžį

Šiandien į deginimąsi dauguma žvelgia ypač neatsakingai ir pirmenybę teikia grožiui, bet ne sveikatai. Be abejonės, ilgas gulėjimas saulėje kenksmingas, ypač turintiems šviesią ir jautrią odą.

REKLAMA

„Išties, kai kurie žmonės net nežino, kad negali degintis. Pavyzdžiui, tie, kurie ant odos turi įvairių paraudimų, taškelių, turėtų pasikonsultuoti su dermatologu, nes kitu atveju viskas gali išsivystyti į odos susirgimus, net vėžį“, – teigia vyras.

Galimi keli nudegimo saulėje laipsniai: pirmas, antras ir trečias. Esant pirmiesiems laipsniams, kada oda paraudusi, skausminga, pakanka šalto vandens atsivėsinimui ir jokiu būdu netepti odos aliejais. Vis dėlto, pasitaiko ir trečiojo laipsnio nudegimų, kuomet atsiranda ir skausmingos pūslės. Tokiais atvejais rekomenduojama nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Taip pat vienas svarbiausių aspektų prasidėjus deginimosi sezonui – prevencija ir įsidėmėjimas, kad kuo oda šviesesnė, tuo reikalinga stipresnė kremo apsauga. Kremu nuo saulės būtina teptis likus pusvalandžiui iki deginimosi ir jokiu būdu ne tada, kai jau kaitinatės saulėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų