• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ilgaamžiškumo tyrimai sutelkti į tai, kokį bendrą poveikį daro įvairūs gyvenimo būdo sprendimai. Mąstydamas apie tai, kas svarbu, protas linkęs nuvesti jus link veiksmų, kurių turėtumėte imtis. Pavyzdžiui, daugiau vartoti vaisių ir daržovių. Tačiau tyrimai rodo, kad veiksmai, kurių vengiate, yra lygiai taip pat svarbūs.

Ilgaamžiškumo tyrimai sutelkti į tai, kokį bendrą poveikį daro įvairūs gyvenimo būdo sprendimai. Mąstydamas apie tai, kas svarbu, protas linkęs nuvesti jus link veiksmų, kurių turėtumėte imtis. Pavyzdžiui, daugiau vartoti vaisių ir daržovių. Tačiau tyrimai rodo, kad veiksmai, kurių vengiate, yra lygiai taip pat svarbūs.

REKLAMA

Žurnale „Health Affairs“ paskelbtas didelis tyrimas iliustruoja ilgaamžiškumo naudą, kurią garantuotai gausite, atsisakę trijų gyvenimo būdo įpročių.

Pagrindinė išvada yra ta, kad nerūkantys, nenutukę ir saikingai alkoholį vartojantys žmonės gali tikėtis gyventi septyneriais metais ilgiau nei likusi gyventojų dalis. Be to, atsisakius šių įpročių, papildomi gyvenimo metai bus sveiki, rašo express.co.uk.

Mokslininkai padarė šią išvadą, išanalizavę JAV atlikto ilgalaikio tyrimo „Health and Retirement Study“, kuriame 1998–2012 metų laikotarpiu dalyvavo daugiau nei 14 tūkstančių 50–89 metų amžiaus asmenų, duomenis.

REKLAMA
REKLAMA

Dalyviai kas dvejus metus buvo apklausiami apie jų sveikatą ir įpročius.

Tie, kurie teigė neturintys jokių sunkumų ar apribojimų kasdienėje veikloje (vaikščiojimas, apsirengimas, maudymasis, atsikėlimas iš lovos ar valgymas), buvo klasifikuojami kaip neturintys negalios.

REKLAMA

Dalyviai, kurių kūno masės indeksas buvo mažesnis nei 30, buvo klasifikuojami kaip nutukę.

Tie, kurie per savo gyvenimą surūkė mažiau nei 100 cigarečių, buvo laikomi nerūkančiais.  Vyrai, kurie gėrė mažiau nei 14 standartinių alkoholio vienetų per savaitę, o moterys − mažiau nei 7,  buvo laikomi saikingai geriančiais.

Mokslininkai išanalizavo amžių, kada tokie sveikai gyvenantys asmenys pirmą kartą tapo neįgalūs, kiek metų jie gyveno su negalia ir visą jų gyvenimo trukmę.

REKLAMA
REKLAMA

Tada tyrėjai palygino šiuos rezultatus su bendros populiacijos duomenimis bei su asmenimis, kurių gyvenimo būdo profilis buvo ypač rizikingas.

Jie nustatė, kad niekada nerūkę ir nenutukę žmonės gyveno ketveriais-penkeriais metais ilgiau nei bendra populiacija, ir kad šiais papildomais gyvenimo metais  jie nebuvo neįgalūs.

Analizės rezultatai taip pat parodė, kad asmenys, kurie taip pat saikingai vartojo alkoholį, gyveno septynerius metus be negalios ilgiau, o jų bendra gyvenimo trukmė buvo ilgesnė nei japonų − šalies, kuri garsėja savo gyventojų ilgaamžiškumu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrimą atliko Mikko Myrskylä, Maxo Plancko demografinių tyrimų instituto direktorius iš Vokietijos ir Neil Mehta, JAV Mičigano universiteto sveikatos valdymo ir politikos profesorius.

„Manoma, kad medicinos technologijų tobulėjimas garantuoja sveikesnį ir ilgesnį gyvenimą.  Mes parodėme, kad pakanka sveiko gyvenimo būdo, kuris nieko nekainuoja, kad žmogus galėtų gyventi labai ilgai ir sveikai“, − sakė Mikko Myrskylä.

REKLAMA

Jis pridūrė: „Norint gyventi ilgiau, pakanka saikingo ir sveiko gyvenimo būdo. Vengti nutukimo, nerūkyti ir saikingai vartoti alkoholį nėra nerealus tikslas“.

Šis tyrimas yra pirmasis, kuris išanalizavo bendrą kelių gyvenimo būdų poveikį gyvenimo trukmei be negalios.

Mokslininkai pažymėjo, kad kiekvienas iš trijų nesveiko gyvenimo  būdų − nutukimas, rūkymas ir nesaikingas alkoholio vartojimas − yra susijęs su gyvenimo trukmės sutrumpėjimu ir ankstyvesne negalia.

REKLAMA

Tačiau buvo ir skirtumų: nustatyta, kad rūkymas yra susijęs su ankstyva mirtimi, bet ne su neįgalumo metų skaičiaus padidėjimu, tuo tarpu nutukimas siejamas su ilgalaike negalia.

Nustatyta, kad besaikis alkoholio vartojimas yra susijęs ir su sutrumpėjusia gyvenimo trukme bei trumpesniu gyvenimu be negalios.

Taigi, visų šių rizikingų nesveiko gyvenimo būdų nebuvimas yra susijęs su didžiausia sveikų metų trukme.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ką daryti

Sveika, subalansuota mityba yra svarbi geros sveikatos sąlyga, garantuojanti puikią savijautą.

„Tai reiškia, kad reikia valgyti įvairų maistą tinkamomis proporcijomis ir valgyti reikiamą kiekį maisto bei gėrimų, pasiekiant ir išlaikant sveiką kūno svorį“, −  aiškina NHS.

Pasak šios sveikatos priežiūros įstaigos, dauguma JK žmonių valgo per daug kaloringą maistą, vartoja per daug sočiųjų riebalų, cukraus ir druskos, tačiau nepakankamai valgo vaisių, daržovių, riebios žuvies ar ląstelienos.

Jungtinės Karalystės sveikatos gairės nurodo, kad vaisiai ir daržovės turėtų sudaryti kiek daugiau nei trečdalį kasdien suvalgomo maisto.

Rekomenduojama kasdien suvalgyti bent penkias porcijas įvairių vaisių ir daržovių – šviežių, šaldytų, konservuotų ar džiovintų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų