Praėjus dviem mėnesiams po JAV prezidento George’o W. Busho (Džordžo V. Bušo) pranešimo apie pagrindinių kovų pabaigą, Jungtinėms Valstijoms reikia vis daugiau sausumos pajėgų, jei jos nori užgniaužti irakiečių pasipriešinimą.
Nuo gegužės 1 dienos dėl vietos gyventojų pasipriešinimo bent 25 JAV kariai žuvo ir, ekspertų pranešimais, tai jau ima panėšėti į slaptą partizaninį karą, tačiau tokius teiginius JAV gynybos sekretorius Donaldas Rumsfeldas (Donaldas Ramsfeldas) griežtai neigia.
"Karas perėjo į pavojingą etapą, partizaninį karą ir mes turime prie to prisitaikyti", - teigė buvęs Pentagono generolas Danas Christmanas (Denas Kraistmenas).
Dar 6 JAV kariai buvo sužeisti antradienį, o aukų pareikalavęs sprogimas mečetėje padidino musulmonų neapykantą amerikiečiams.
Naujausių apklausų duomenimis, 56 proc. JAV piliečių vertina šalies pasiekimus Irake teigiamai, palyginti su 70 proc. prieš mėnesį. Gegužės 7 dienos savaitę tokių amerikiečių buvo 86 procentai.
Buvęs Pentagono generolas D. Christmanas ir kiti karo analitikai teigė, kad JAV, norėdamos užgniaužti pasipriešinimą, imtis valstybės kūrimo ir užsitikrinti irakiečių pasitikėjimą, turi prisitaikyti dislokuodama daugiau karių Irake.
"Mūsų kariuomenės pajėgų nepakanka, ir mes turėtume priimti visą pagalbą kurią mums siūlo Bangladešas, Pakistanas, Indija ir Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacija (NATO). Nesu tikras, kodėl mes nepriėmėme NATO pasiūlymo anksčiau", - sakė buvęs generolas.
Iki šiol NATO Irake iš esmės turėjo aprūpinti logistikos specialistais būsimus 7 tūkst. 500 šimtų lenkų karių, atvyksiančių į Iraką šią vasarą.
Pasak D. Christmanas, kitų valstybių dalyvavimas sustiprintų JAV veiksmų teisėtumą rekonstrukcijos metu, kai dėmesys bus sutelktas į ekonomiką ir naftos gavybos atnaujinimą.
Delavero valstijos senatorius demokratas Josephas Bidenas (Džozefas Bidenas) po praėjusį savaitgalį įvykusios kelionės į Iraką sakė, kad norėdamos sustabdyti prievartą regione, JAV turi dislokuoti maždaug 60 tūkst. užsienio karių.
Oro pajėgų atsargos generolas Chuckas Boydas (Čakas Boidas) sutiko, kad NATO turėtų prisijungti, ir paskaičiavo, kad JAV reikės daugiau nei 150 tūkst. karių tokio dydžio šaliai apsaugoti.
Donaldas Rumsfeldas teigimu, JAV derasi su daugiau nei 20 užsienio valstybių. Analitikai tiki, kad šalies atstatymą sulėtino po prezidento Saddamo Husseino nuvertimo balandžio 9 d. atsiradusi bevaldystė ir amerikiečių tam tikros atstatymo patirties stoka."Nors JAV karių žūtys buvo skausmingos, irakiečių nepasitikėjimas JAV pajėgomis kelia didesnį susirūpinimą", - teigė Gynybos informacijos centro analitikas Marcusas Corbinas (Markas Korbinas).
"Irakiečių požiūriu bet kuri laikinoji valdžia iš tiesų dar labiau pablogina padėtį. Jų manymu, reikalai ne gerėja, o atvirkščiai - blogėja", - sakė M. Corbinas.
Analitikas Anthony Cordesmanas (Entonis Kordesmenas) numatė, kad didelę dalį pasipriešinimo galima išsklaidyti, jei irakiečiams būtų naudinga nutraukti ekstremistinius išpuolius.
Saddamo Husseino valdymo metu vandens ir elektros energijos tiekimas buvo ribotas, tačiau dabar šių paslaugų kokybė smarkiai pablogėjo, o tai galėjo padidinti irakiečių nepasitikėjimą.
Anthony Cordesmanas taip pat pridūrė, kad JAV vadovaujama Irako administracija per daug dėmesio skyrė Irako disidentams, kurie dabar siekia atgauti savo įtaką regione. "Disidentai čia yra toks pat rūpestis, kaip ir "Baath" partija". Galbūt jie nežudo amerikiečių karių, tačiau ir užsiima tik ardomąja veikla".
“Reuters”-ELTA