Pietryčių Azijos regionas jau seniai atsidūręs Lietuvos keliautojų radaruose. Tai didelis, skirtingas ir spalvingas regionas, kurį žino ir kur nukeliauti nori visas pasaulis. Užkietėję „backpackeriai“ renkasi mažiau numindžiotus maršrutus pigiose šalyse, kaip Kambodža, Laosas ir Vietnamas, labiau prakutę ir lėčiau keliaujantys nusėda Tailando pliažus ir Malaizijos kalnų kurortus, kas ieško unikalesnių vietų ir alternatyvos turistinėms vietoms, tai ras Filipinuose ir Borneo saloje, o tie, kurie negali nei valandai išbūti netyrinėdami ir nečiupinėdami svetimos kultūros, kolekcionuoja įspūdžius ir unikalius gamtos šedevrus, kaip ugnikalniai ir egzotiška gyvūnija turėtų rinktis Indoneziją.
Visų pirma todėl, kad ši šalis yra fantastiškai įvairi. Bioįvairovė (gyvūnija ir augalija) savo įvairumu ir gausa nusileidžia tik Brazilijai. 17 tūkstančių salų – šis skaičius užtikrina visų įmanomų užgaidų patenkinimą turistams ir keliautojams.
Tipinės kelionės dviem savaitėms į Indoneziją apsiriboja savaitės pažintiniu turu po Javos salą (tankiausiai apgyventa sala pasaulyje) ir savaitės poilsiu tam labai tinkančioje Balio saloje. Balio sala garsėja ne tik puikiais paplūdimiais, bet ir savo unikalia kultūra, kurios kitur Indonezijoje nesutiksi. Tai lemia religija, Balyje – induizmas, o visur kitur Indonezijoje – islamas, beje, Indonezija – daugiausia musulmonų turinti šalis pasaulyje.
Patyrę keliautojai, iššniukštinėję visus Pietryčių Azijos kampelius ir pačią Indoneziją, šiame archipelage rekomenduoja tą pačią Javos salą. Tai nedidelė sala, tačiau joje galim persisotinti įspūdžių ir nuotykių. Vardiname: garsieji Bromo ir Krakatau ugnikalniai, kiek mažiau žinomi, tačiau ne mažiau įspūdingi Merapi ir Capandayano pūškuojantys galiūnai, ryžių terasos, arbatos plantacijos, religiniai šedevrai – Borobudūras – didžiausias budistinis kompleksas pasaulyje ir Prambananas – induistų religinė šventyklė, kur vakarais galima stebėti stebuklingą Ramajanos šokį.
Aplankius visas šias vietas galime sakyti, kad Indoneziją pažinote, o jeigu norite dar daugiau, turime jums patarimą. Bukit Lawango kaimas šiaurės Sumatroje, netoli Medano miesto – jūsų sekanti nuotykių stotelė. Skriskite lėktuvu iš sostinės Džakartos į Medaną (valandos skrydis kainuos apie 80 dolerių) ir jeigu atvyksite ne per vėlai, iškart galima šokti į vietinį autobusą ir lėkti į džiunglėse paskendusį Bukit Lawango kaimą. Absoliuti dauguma keliautojų čia atsibeldžia norėdami išvysti įspūdingus primatus – orangutangus. Orangutangai gyvena drėgnuosiuose Pietryčių Azijos miškuose, jų gausu Malaizijos Borneo ir Indonezijos Kalimantano saloje, tačiau įdomiausia juos stebėti būtent Sumatroje, kadangi iki jų reikia sukarti nemažą atstumą, žygiuojant žaviais drėgnųjų miškų takeliais, stebint jau išgirtąją bioįvairovę – medžius, gėles ir klausantis iš toli ataidinčio orangutango baubimo.
Išsiruošę į paros žygį iš Bukit Lawango į džiungles, galite būti ramūs, kad orangutangą pamatysite, ne tik pamatysite, jis greičiausiai norės su jumis pabendrauti, paliesti, paimti už rankos, patikrinti kas yra jų kuprinėje ir kišenėse. Kai kurie paima už rankos ir bando vestis į džiungles, lyg norėdami jus įsivaikinti. Orangutangai nepaprastai stiprūs, todėl priešinimasis tik sukeltų įniršį. Juos reikia gražiai nuvilioti, pavyzdžiui bananais, arba papajomis. Gauruoti, rusvi primatai mėgsta bendrauti, maivytis ir netgi šaipytis vieni iš kitų, pamėgdžioti žmones, tuodėl yra taip mėgiami. Džiunglėse pyška fotoaparatai, gera žinia fotografams – orangutangai nebijo blyksčių taip, kaip gorilos, nors šviesiame atogražų miške papildoma šviesa nelabai reikalinga.
Kelionių organizatorius „Magelano kelionės“ Sumatroje rekomenduoja pamatyti ne tik orangutangų šeimynėles Bukit Lawange, bet ir unikalią kultūrą prie vulkaninio Toba ežero, pasinerti į salos gilumą, atrasti garsiųjų lavongėlių ir unikaliame Waykambas nacionaliniame pamatyti ypač retus Indonezijos dramblius.
Indonezija yra per didelė šalis skirti tik porą savaičių savo atostogų laiko, tačiau pasirinkę vieną iš šio milžiniško archipelago salo galėsite tikrai pasakyti, kad Indoneziją pamatėte. Nesvarbu, ar keliavote ant autobuso stogo Sumatroje, ar traukiniais Javoje, ar dar giliau lindote į neaprėpiamus miškus Kalimantane ar Irian Javoje, Indonezija nuostabi ir savita visur.
D. Kinderis