IRT srities perspektyvos Lietuvoje
Didelis Lietuvos ir Norvegijos bendradarbiavimo potencialas yra matomas informacinių ir ryšių technologijų (IRT) sektoriuje. Ši sritis yra laikoma viena perspektyviausių šių laikų temų, visuomet kyla klausimas kaip ją pasitelkus galima prisidėti prie efektyvaus ekonomikos vystymo. „IRT – tai inovacijų variklis, sprendžiantis dideles problemas, su kuriomis šiandien susiduria pasaulis.“ – pastebi MITA l.e.p. direktorius Gintas Kimtys.
Lietuvos IT sektorius yra didžiausias Baltijos šalyse ir yra imliausias investicijoms. 2014-2021 m. Norvegijos finansinio mechanizmo programos „Verslo plėtra, inovacijos ir MVĮ” įgyvendinimas yra nukreiptas į IT sektoriaus potencialo panaudojimą investuojant į inovatyvių IT sprendimų, produktų ir technologijų, pritaikomų įvairiuose pramonės sektoriuose, kūrimą.
„Jau ne vienerius metus, yra vystoma dvišalė partnerystė tarp Lietuvos ir Norvegijos, kuri atveria galimybes lengviau pasiekti naujas rinkas, sukurti naujų idėjų, kaip patobulinti produktus ar plėtoti inovacijas. Be to, Lietuvos verslai skatinami perimti patirtį, atrasti naudingų kontaktų ir įgyvendinti bendrus, abejoms šalims naudingus projektus.“ – paaiškina „Norway Grants“ programos vadovė Ina Sinkevičiūtė.
Partnerystė su Norvegų įmonėmis
Programos vadovė teigia, kad Norvegijos įmonės, kurios specializuojasi IRT srityse – yra atviros bendrų projektų, teikiamų pagal programos „Verslo plėtra, inovacijos ir MVĮ“ kvietimą IRT srityje įgyvendinimui.
Įmonių, besidominčių galimybė įgyvendinti bendrus projektus pagal programą sąrašas:
· Tarptautinių projektų vadybos ir konsultacijų įmonė International Development Norway dirba su pramonės skaitmeninimui skirtais IRT sprendimais. Daiktų internetas, dideli duomenys (angl. Big Data), kibernetinis saugumas, mašininis mokymasis ir duomenų analitika – įvardijami kaip siektini įrankiai kiekvienos įmonės vadyboje, padedantys optimizuoti darbus ir pagreitinti procesus.
· Kita Norvegų įmonė „Culture Intelligence“ padeda susikurti įmonėms vidinę žiedinę kultūrą norint įsitvirtinti žiedinės ekonomikos srityje. „Culturengine” – jų sukurta programinės įrangos kaip paslaugos (angl. SaaS) platforma kuria „žiedinės kultūros kodus“, kurie pagelbėja siekiant norimų tvarumo rezultatų.
· GovTech ir DataViz MVĮ Åpenhet siūlo partneryste prisidėti skaitmeninių vartotojo sąsajų vystymu, duomenų integravimu ir tarptautinės bendradarbystės ugdymu.
Pasak I. Sinkevičiūtės, šios įmonės – kelios iš daugelio, norinčių prisidėti prie bendrų partnerystės projektų. Lietuvos įmonėms naudinga teikti paraiškas drauge su Norvegijos įmonėmis ir dėl to, kad už partnerystę su Norvegijos įmone yra skiriami papildomi balai.
Visos įmonės, kurios domisi Lietuvos ir Norvegijos bendradarbiavimu, jo teikiama nauda ir nori įgyvendinti bendrą projektą su užsienio partneriu, yra kviečiamos teikti paraišką pagal „Verslo plėtra, inovacijos ir MVĮ“ skelbiamą kvietimą IRT srityje. Vystančioms IRT naujoves ir norinčioms idėją plėtoti su partneriu iš Norvegijos, tačiau nerandančioms tinkamo, siūloma kreiptis bendru „Norway Grants“ el. paštu [email protected].
Kreipiantis dėl partnerio paieškos [email protected] el. paštu svarbu trumpai aprašyti projekto idėją anglų kalba, būtinai apibūdinant kokio partnerio yra ieškoma ir kaip partneris prisidėtų prie projekto veiklų įgyvendinimo. Inovatyvios Lietuvos įmonės, kuriančios informacinių ir ryšių technologijų sprendimus, gali gauti iki 1 mln. Eur siekiančią investiciją per programą „Norway Grants“. Paraiškas dalyvavimui programoje priima Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA).
Daugiau informacijos galite rasti MITA ir „Norway Grants” svetainėse.