Sekmadienį, Biržų krašte Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijos Biržų skyriaus iniciatyva buvo pagerbtas Stepono Giedriko - Girietis atminimas.
Minėjimas prasidėjo Biržų katalikų bažnyčioje, kur buvo laikomos Mišios už jo sielą. Vėliau susirinkusieji pasuko Biržų girios link, aplankė numanoma žūties vieta bei bunkeris.
Prieš penkerius metus, S.Giedriko žūties vietoje (nėra nustatyta tiksli vieta tik apytiksliai kvartalas) buvo pastatytas kryžius. Valdininkai pažadėjo pastatyti paminklą, tik paskutiniajam vadui, tiek kitiems partizanams, tačiau pažai ir liko pažadais.
Susirinkusiems Biržų krašto patriotams malonia staigmena tapo S.Giedriko žmonos Liucijos Brazdžiūtės ir jo dukters Aldonos su šeima dalyvavimas pagerbime.
Steponą su Spalviškių eigulio dukra Liucija kunigas sutuokė Pelaniškių koplyčioje. Apie civilinę santuoką tada nebuvo galima ir pagalvoti. Aldonai buvo tik keli mėnesiai, kai bendražygio išduotas žuvo partizanų vadas.
„Kaip pasakojo mama, manęs tėvelis taip ir neišvydo. Visą gyvenimą mano, kaip dukters, egoistiškas noras buvo turėti tėvą. Vis galvodavau: gal jis galėjo pasielgti kitaip, gal išvažiuoti kitur ir pradėti legalų gyvenimą. Kaip Lietuvos patriotė aš suprantu, kad jis kitaip pasielgti negalėjo, kad buvo reikalingas čia, kad čia jo kraštas, jo gyvenimas, jo pasirinkimas," - jaudindamasi kalbėjo ponia Aldona.
Dukters paprašyta ponia Liucija perskaitė kito mūsų kraštiečio, partizanų poeto Broniaus Krivicko eilėraštį. Pasak dukters, ji turi išsaugojusi jo eilėraščių rankraščius ir daugelį jų moka atmintinai. Kalbėjo ir S.Giedriko sūnėnas architektas Algimantas Jukna bei kiti minėjimo dalyviai.
Galima teigti, kad Biržų krašto patriotų Juozo Prunskaus, Jono Dagilio, Povilo Stakionio, Valentino Dagio ir kitų dėka Biržų girioje prieglobstį suras dar vienas istorinis objektas – Pilėnų tėvūnijos vadavietę.
Pagerbę S.Giedriko atminimą, susirinkusieji per kvartalinę liniją mišku pasiekė vietą, kur aiškiai matyti gili „T“ formos duobė - kadaise prieglobsščiu partizanams buvusios patalpos liekanos.
Buvęs partizanų ryšininkas, lagerio kalinys Juozas Prunskus susirinkusiems papasakojo apieš šią vietą, sakė žinantis ir daugiau buvusių bunkerių vietų, nes jo visa vaikystė ir jaunystė prabėgo netolimame Jokubiškio kaime, tad girią ir žinojo, ir dabar žino kaip savo penkis pirštus.
Priminsime, jog neseniai rašėme apie paskutinįjį partizanų vadą:
http://www.balsas.lt/naujiena/310888/pirmas-ir-paskutinis-pilenu-tevunijos-vadas/rubrika:naujienos-menaiirpramogos