Strateginių prekių eksporto ir bendrovės "Avia Baltika" veiklą tiriančios parlamentinės komisijos pirmininkė konservatorė Rasa Juknevičienė kreipėsi į Etikos ir procedūrų komisiją dėl neteiktinos informacijos "nutekinimo".
R. Juknevičienė Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkui Algimantui Salamakinui adresuotame rašte prašo išsiaiškinti, ar komisijos narys liberaldemokratas Vladas Žalnerauskas nepažeidė Laikinųjų tyrimų komisijų įstatymo nuostatos, kad komisijos nariai privalo iki tyrimo pabaigos niekam neteikti informacijos apie vykdomo tyrimo aplinkybes, su tyrimu susijusius asmenis, turimą medžiagą.
Tyrimo komisijos vadovė savo rašte teigia, kad šią savaitę dienraštyje "Respublika" buvo paskelbtos ištraukos iš komisijos posėdžių garso įrašų.
"Straipsnis su komisijoje saugomos tyrimo medžiagos ištraukomis pasirodė netrukus po to, kai prašymą susipažinti su uždaro posėdžio garso įrašais pateikė komisijos narys Liberaldemokratų frakcijos narys V. Žalnerauskas. Tai buvo vienintelis įrašų pageidavęs komisijos narys", - teigia R. Juknevičienė.
Liberaldemokratas BNS neigė kam nors perdavęs komisijos posėdžio įrašus.
Jis pažymėjo, kad komisijos posėdžių įrašai buvo prieinami visiems vidinio Seimo kompiuterių tinklo vartotojams.
V. Žalnerauskas pripažino, kad prašė komisijos sekretorės pateikti komisijos posėdžių stenogramas, bet teigė jų negavęs.
Parlamentaro nuomone, dienraštyje galėjo būti paskelbtos ištraukos iš paskutinio šią savaitę vykusio komisijos posėdžio, kuriame dalyvavo ir "Avia Baltika" atstovai.
V. Žalnerauskas taip pat pripažino, kad savo kabinete buvo susitikęs su "Avia Baltika" atstovais kaip su savo apygardos rinkėjais.
Liberaldemokratas į Seimą buvo išrinktas vienmandatėje Kauno kaimiškoje apygardoje, kur įsikūrusi bendrovė "Avia Baltika".
Laikinoji parlamentinė tyrimo komisija buvo sudaryta spaudoje paskelbus, kad sraigtasparnius remontuojanti bendrovė "Avia Baltika" yra įtariama pažeidus Jungtinių Tautų Sudanui paskelbtą ginklų, amunicijos ir atsarginių dalių embargą.
2001 metų vasarą ir 2002 metų sausį ji eksportavo į Sudaną du sraigtasparnius "Mi-8T".
Valstybės saugumo departamento (VSD) atstovų teigimu, dėl šio eksporto susirūpinimą Užsienio reikalų ministerijai pareiškė kai kurių NATO valstybių diplomatai.
Įmonės "Avia Baltika" vadovai pareiškė, kad sraigtasparniai buvo civilinės paskirties ir eksportuodama juos bendrovė nepažeidė tuomet galiojusių įstatymų.
Po minėto NATO valstybių diplomatų kreipimosi pernai priimtomis įstatymo pataisomis ir poįstatyminiais aktais buvo sugriežtinta strateginių prekių eksporto tvarka.
Laikinoji parlamentinė tyrimo komisija savo išvadas Seimui turi pateikti kovą.
"Avia Baltika" taip pat pagarsėjo kaip viena dosniausių prezidento rinkimų kampanijos rėmėja.
Sausio pradžioje prezidento rinkimus laimėjusio tuometinio Liberalų demokratų partijos lyderio Rolando Pakso rinkimų kampanijai "Avia Baltika" paaukojo 1 mln. litų.
BNS