Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) nariai apkaltino ministrų kabineto atstovus peržengus kompetencijos ribas pasisakymais apie galimus veiksmus, siekiant demokratizuoti kaimyninę Baltarusiją bei esą planuojamą Lietuvos karių atšaukimą iš Irako.
Parlamentarams užkliuvo socialdemokrato premjero Gedimino Kirkilo svarstymai apie Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos galimą pakeitimą kitu lyderiu bei tos pačios partijos atstovo krašto apsaugos ministro Juozo Oleko pareiškimas, kad Lietuva jau šią vasarą tikriausiai nebesiųs karių į tarptautinę taikos stabilizavimo misiją Irake.
"Manau, kad tai mažų mažiausiai yra visiškai nediplomatiškas premjero elgesys. Net jei norai geri, toks "soliavimas" užsienio politikoj nesuprantamas", - trečiadienį, vertindamas premjero pasisakymą, BNS sakė URK pirmininko pavaduotojas konservatorius Audronius Ažubalis.
Premjeras G.Kirkilas užsienio žiniasklaidai yra pareiškęs, kad Lietuva ir Gruzija galbūt galėtų pasiūlyti Baltarusijos prezidento A. Lukašenkos "išėjimo planą", tačiau šių planų nedetalizavo. Vėliau vietos žiniasklaidai buvo teigiama, jog Lietuva stebi įvykius kaimyninėje šalyje ir analizuoja galimus padėties joje scenarijus, kad nebūtų užklupta netikėtų pokyčių Minske.
Pasak A.Ažubalio, nei premjerui, nei krašto apsaugos ministrui nederėtų užmiršti, jog lemiamą žodį formuojant užsienio politiką turi prezidentas, užsienio reikalų ministras ir Seimo URK.
Panašiai jis supeikė krašto apsaugos ministro pranešimą žiniasklaidai apie planuojamą karių atšaukimą iš Irako.
"Kai sužinome iš televizijos, o ne praneša šalies vadovas, neapsvarsčius Seimo komiteto posėdžiuose, kad Lietuva išveda karius iš Irako - nesuvokiama. Mandatą siųsti karius į Iraką duoda Seimas, jis turi spręsti ir išvedimo klausimu.", - sakė A.Ažubalis.
Kritiškai premjero ir krašto apsaugos ministro pasisakymus užsienio politikos klausimais įvertino ir kitas Seimo URK narys socialliberalas Vaclavas Stankevičius.
"Lietuvoje labai aiškiai apibrėžta, kokios institucijos kuruoja užsienio reikalų politiką. Tai, visų pirma, prezidentas, užsienio reikalų ministras ir Seimo Užsienio reikalų komitetas. Nė viena iš šių institucijų, kiek žinau, neturi tokių planų Baltarusijos atžvilgiu. Todėl mūsų ministrai turėtų neužsimiršti ir veikti pagal savo kompetenciją, ar mes kalbėtume apie Baltarusiją, ar apie karių išvedimą iš Irako", - Lietuvos radijui sakė V.Stankevičius.
Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus praėjusią savaitę, po krašto apsaugos ministro pareiškimo apie Iraką, užtikrino, kad Lietuva laikysis savo įsipareigojimų tarptautinei koalicijai Irake ir toliau pagal sąjungininkų poreikius dalyvaus taikos užtikrinimo operacijoje.