• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Savaitgalį paskelbta žinia, kad Latvijos vyriausybė už 2 latus įsigijo 51 proc. antro pagal dydį šalyje „Parex“ banko akcijų, privertė sunerimti šio banko klientus ir Lietuvoje. Mūsų šalies bankininkai primygtinai teigė, kad kaimynų vyriausybės sprendimas sveikintinas, o klientai pinigų iš šio banko jau vakar negalėjo pasiimti kada panorėję.

REKLAMA
REKLAMA

Anot „Lietuvos žinių“, praėjusį savaitgalį Vilniaus gyventojai sunerimę šturmavo „Hyper Rimi“ prekybos centre Savanorių gatvėje įsikūrusį „Parex“ banko filialą. „Buvau prekybos centre, kai pamačiau, kad „Parex“ banke būriuojasi žmonės. Čia turiu padėjusi šiek tiek pinigų, todėl žinodama, kad griūva didžiausi pasaulyje bankai, sunerimau. Pakeliui namo per radiją išgirdau žinią apie Latvijos vyriausybės sumanytą „Parex“ banko perėmimą. Grįžau atgal į banką išsiaiškinti situacijos Lietuvoje“, - dėstė LŽ kalbinta „Parex“ banko klientė Lietuvoje Lina Sabaliauskienė. Ji sakė nusprendusi nepanikuoti ir neskubėti atsiimti pinigų.

REKLAMA

Žadėjo atsiskaityti per savaitę

Tačiau vienos Vilniaus įmonės savininkė (pavardė redakcijai žinoma - aut.) vakar piktinosi, kad iš šio banko, nepaisant raminamo bankininkų tono, jau yra problemiška prireikus atgauti pinigus. Ji LŽ pasakojo, kad vakar rytą parašius prašymą „Parex“ bankui dėl įmonės pinigų grąžinimo bankininkai negalėjo tiksliai pasakyti, kada pinigai bus grąžinti.

REKLAMA
REKLAMA

„Parašiau pareiškimą, kad grąžintų pinigus. Banko darbuotojai žadėjo juos pervesti šią savaitę. Bet problema yra ta, kad reikės nuolat ten vaikščioti ir stovėti eilėse. Tikiuosi, kad lėšas grąžins“, - dėstė moteris.

Antplūdį atlaikytų

„Parex“ banko ryšių su visuomene l. e. p. direktorė Rita Simanavičiūtė LŽ tikino, kad šio banko veikla Lietuvoje nesutriko. Pagal indėlių sutarties taisykles klientas, norėdamas anksčiau laiko atsiimti pinigus, esą turi apie tai bankui pranešti prieš savaitę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Parex“ banko Lietuvoje atstovų teigimu, prašymus grąžinti pinigus įteikė keli klientai. Šio banko vadovybė LŽ tikino, kad dėl įvykių pagrindiniame banke Latvijoje jo veikla Vilniuje nesutriko, bankas sakė esąs pasiruošęs atlaikyti galimą indėlininkų antplūdį. Tačiau vakar nebuvo ženklų, kurie rodytų, kad banko klientai panikuoja - žmonės nepuolė masiškai atsiimti pinigų iš šio banko, klientų eilės jame neišsirikiavo.

REKLAMA

R.Simanavičiūtės teigimu, nė vienas banko filialas Lietuvoje nesulaukė klientų antplūdžio. „Pajutome, kad klientai sunerimo, ir sulaukiame daug nerimastingų skambučių. Bet kai paaiškiname tikrąją padėtį, žmonės nurimsta ir nepuola atsiimti indėlių. Tai, kad klientai nerimauja - normalu. Tačiau jaudintis tikrai nėra dėl ko. Bankas funkcionuoja stabiliai, ir toliau išduodamos paskolos, priimami ir grąžinami indėliai“, - užtikrino ji.

REKLAMA

Kaip teigiama Lietuvos „Parex“ banko išplatintame pranešime spaudai, šis bankas yra savarankiškas juridinis asmuo, veikiantis pagal savo įstatus ir Lietuvos Respublikos įstatymus. Pagrindinio banko akcininkų struktūros pasikeitimas esą neturi visiškai jokios įtakos nei AB „Parex“ banko Lietuvoje kasdienei veiklai, nei klientų aptarnavimo, nei sudarytų sandorių sąlygoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Parex“ banke laikomos klientų - fizinių ir juridinių asmenų lėšos apdraustos 100 tūkst. eurų suma kiekvienam klientui ir yra saugios, pranešė bankas.

Stipresnis savininkas

Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Stasys Kropas LŽ patikino, kad Latvijos vyriausybės priimtas sprendimas paremti šios šalies „Parex“ banką turės teigiamos įtakos ir Lietuvai.

REKLAMA

„Latvijos vyriausybė garantuoja už šio banko veiklą, vadinasi, savininkas bus kur kas stipresnis, galės pasiskolinti pinigų ir spręsti banko likvidumo problemas. Trumpalaikėje perspektyvoje gali būti šiek tiek neigiamos įtakos dėl indėlių atsiėmimo. Lietuvos „Parex“ bankas yra savarankiškas. Pasikeitė tik savininkai Latvijoje, o mūsų šalyje bankas funkcionuoja normaliai“, - kalbėjo jis.

REKLAMA

Pasak asociacijos prezidento, jei banko veikla dėl likvidumo būtų sustabdoma, būtų įšaldomi jo pinigai ir jis negalėtų jais kurį laiką

disponuoti, kol būtų įvykdyti įsipareigojimai, tad bankas turėtų problemų.

“Valstybės pagalba bankams yra taikoma visose didžiosiose ES valstybėse - Vokietijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Anglijoje, Olandijoje, Austrijoje ir kitose. Baltijos šalys buvo, galima sakyti, vienintelės, kurių bankinės sistemos neturėjo jokios paramos, o tai reiškia, kad jos yra gana stiprios ir gerai funkcionuoja. Kilo didžiausia ekonominė krizė pasaulio istorijoje, yra daug nenumatytų veiksnių ir bankų veikloje, todėl žmones turėtų nuraminti tai, kad valstybė suteikia bankui garantiją. Būtų blogai, jei valstybė nepadėtų bankams“, - apibendrino S.Kropas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pozicijos sustiprėjo

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Reinoldijus Šarkinas LŽ teigė, kad Lietuvos „Parex“ banko klientams turėtų būti tik į naudą - patronuojantį banką perėmė stiprus savininkas - Latvijos vyriausybė. „Šiuo metu „Parex“ banko pozicijos rinkoje sustiprėjo, sprendžiamos likvidumo problemos. Mūsų turimomis žiniomis, Lietuvos „Parex“ bankas be jokių apribojimų grąžina indėlius pagal sutartis su klientais. Šio banko klientai turėtų išlikti ramūs ir negadinti sau nuotaikos blogomis pasaulio naujienomis, sekti oficialių Lietuvos institucijų informaciją, atsakingų pareigūnų ir banko atstovų komentarus žiniasklaidoje apie šalies finansų sistemą. Tai padės apsisaugoti nuo sumaištį keliančių gandų ir nedaryti skubotų abejotinų sprendimų, dėl kurių, pavyzdžiui, anksčiau termino paėmus indėlį iš banko ir praradus palūkanas, gali tekti gailėtis“, - kalbėjo R.Šarkinas.

REKLAMA

Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, Lietuvos „Parex“ bankas iš savo akcininko Latvijos banko yra gavęs 650,5 mln. litų paskolų. Spalio pradžioje „Parex“ paskolų portfelis buvo 1,444 mlrd. litų (2,1 proc. bendro šalies bankų paskolų portfelio), iš jų gyventojams buvo suteikta 751,6 mln. litų, indėlių portfelis siekė 762,8 mln. litų (1,9 proc.), iš jų gyventojų - 425,6 mln. litų (1,7 proc.), turtas - 1,779 mlrd. litų (2 proc.).

Eglė Kapočiūtė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų