Naujienų portalo tv3.lt skaitytoja (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) perskaičiusi šią grupės istoriją nutarė pasidalinti savo patirtimi ir įspėti kitus nekartoti jos klaidos. „Tiesa – itin karti“, – sako ji.
O štai pscihologai Ugnė Juodytė ir Albinas Bagdonas atsakė į amžiną klausimą – galbūt su draugais ir artimaisiais iš viso vertėtų privengti bet kokio verslo kūrimo?
„Tiesa – karti“
„Prasidėjęs rugsėjis atnešė ne tik daug gražių emocijų, negalėjau nepastebėti, kad žiniasklaidoje ir toliau mirga „Šeškių“ bei „69 danguje“ grupių nesutarimai. Šiek tiek juokinga, kai pagalvoji, grupės dvi, nariai tie patys, bet „kapojasi“ lyg niekada nebuvę artimi, o gal kaip tik – tokie barniai būna tik po itin artimų draugysčių?
Nesivelsiu aš į kalbas, kas ką apgavo, kas melavo ar kas su kuo miegojo – manau visi supranta, kad mes absoliučiai nieko nežinome, o tiesą žino tik pačios grupės merginos ir Egmontas Bžeskas.
Tiesą sakant, visa ši istorija man priminė pačios mano istoriją, kuomet kartu su savo geriausia drauge buvome įkūrusios įmonę, kurią auginome nuo paties „naujagimio“ stadijos dviese. Pamenu, kai kartu susitikdavome ir iki pat ankstyvaus ryto kurdavome strateginius verslo planus. Pamenu, kaip įmonė augo, darbuotojų skaičius plėtėsi, mums ėmė tikrai sektis.
Pamenu, kiek pastangų ir darbo mes įdėdavome, kaip spirgėdavome ties kiekvienu nauju etapu. Pamenu ir tai, kaip sėkmingiausiais įmonės veiklos metais mano draugė „labai sumaniai ir iš geros širdies“ paskirstė mums pareigas dokumentuose, kurie galiausiai mane paliko ne tik be pinigų, bet ir be geriausios draugės.
Tik vėliau iš artimos aplinkos žmonių sužinojau, kokie buvo mano draugės planai, kaip augo jos apetitas, kaip dalintis su geriausia drauge jai vieną dieną atrodė nebe toks ir protingas sprendimas.
„Juk iš tiesų visa ši įmonė visada buvo tik mano nuopelnas“, – šie jos žodžiai dar ir dabar skamba mano galvoje.
Žinau, visiems Lietuvos žmonėms tokios istorijos atrodo tik „eilinės dramos“, „gandai“, „nesąmonės“, tačiau jūs net neįsivaizduojate, kaip skaudžiai gali baigtis verslo kūrimas su savo geriausiais draugais. Taip, kad mielieji, tiesa yra karti, jeigu tik turite galimybę – niekada nekurkite verslų su savo draugais ir šeimos nariais, patikėkite, tai patarimas į jūsų ateitį“, – savo laiške rašo tv3.lt skaitytoja.
Ar draugams verta kartu kurti verslą?
Psichologė Ugnė Juodytė sako, kad geriausi draugai visgi gali kurti kartu verslą, tačiau tam reikia aiškių ribų tarp draugystės ir verslo santykių.
„Verslo pradžia su geru draugu gali būti naudinga, nes jau tikėtina, kad yra pasitikėjimas, vienas kito palaikymas. Vis dėlto, iššūkių gali kilti, jei neišsprendžiamos nesutarimų situacijos, nėra aiškių atsakomybių pasiskirstymo ar negerbiamos vienas kito nuomonės.
Tokie konfliktai gali ne tik pakenkti verslui, bet ir sugadinti draugystę. Manau, kad sėkmingo verslo ir draugystės derinys priklauso nuo atviro bendravimo, aiškių susitarimų ir gebėjimo atskirti asmeninius bei profesinius aspektus.
Jei draugai sugeba efektyviai dirbti kartu, jų verslas gali tapti ilgalaikio partnerystės ir augimo šaltiniu, tačiau prieš pradedant verta gerai apsvarstyti visus galimus scenarijus“, – sako psichologė U. Juodytė.
Tuo metu psichologas Albinas Bagdonas sako, kad artimiems žmonėms, netgi ir giminaičiams, artimų finansinių dalykų, kurie yra ypač plintami, geriau neturėti.
„Dėl to, kad vis tiek ateis laikas, kai iškils įtarimai, nepasitenkinimas, kad jis paslapčia sukčiauja, ar dar kas nors. Į šiuo dalykus žiūriu skeptiškai. Svetimi žmonės dažniausiai susikuria savo taisykles priimtas, o su artimaisiais būna pasitikėjimas vienas kitu, o vėliau pasitikėjimas išnyksta.
Kaip žinoti, kad tinkami verslo partneriai nėra draugai? Tai yra žmogaus patirties dalykas. Problemos kyla, kai jauni, nepatyrę žmonės eina į bendrus verslo reikalus. Draugystė, artimi santykiai – tuo metu, kai jie daro ką nors bendro, gali būti viskas gerai, ir netgi negali įtarinėti, kad žmogus gali pavesti ar laiduoti, tokių dalykų dažnai žmonės negalvoja, o susitikę tolimesni žmonės galvoja apie šiuos dalykus.
Verslo partneriai, mažai pažįstami žmonės, jie tuos dalykus geriau pasianalizuoja, kas tai per žmogus, sužino jo kitus veiksmus, o tie, kurie šalia, dažniausiai mes nepastebime galimų neigiamų savybių, kad žmogus gali dominuoti tame versle. Tai yra didelė problema, nes kai yra artima draugystė ir žmonės kuria verslus, jie nesilaiko galimų saugumo priemonių, kurios galėtų praversti ateityje“, – patikina psichologas.
Pasiduoti neketina
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad vienos garsiausių Lietuvos grupių „69 Danguje“ prodiuseris Egmontas Bžeskas su likusia vienintele nare Nijole Pareigyte nesiruošia nuleisti rankų kovoje su buvusiomis narėmis Karina Krysko, Ingrida Martinkėnaite bei Goda Alijeva.
Naujienų portalui tv3.lt Egmontas Bžeskas atskleidė, kas toliau vyksta šioje jau kurį laiką besitęsiančioje dramoje.
Buvo pranešta, kad „Šeškės“ (Karina Krysko, Ingrida Martinkėnaitė, Goda Alijeva) pateikė Valstybiniam patentų biurui prašymą dėl prekių ženklo „69 danguje“ registracijos panaikinimo.
Teigiama, jog taip darė siekdamos sustabdyti tolesnę grupės „69 danguje“ veiklą, taip pat neva pakenkti šio ženklo savininkei prodiuserinei įmonei „TV komanda“, grupės įkūrėjui, gerai žinomam prodiuseriui Egmontui Bžeskui ir „69 Danguje“ lyderei Nijolei Pareigytei.