Visuomenės ramybę saugantiems policininkams neretai patiems prireikia angelo sargo pagalbos. Ją Ukmergės pareigūnams nuo šiol suteiks jų dvasios vadovas – kunigas Dainius Lukonaitis. Ketvirtadienį vykusiame policijos komisariato susirinkime jis pristatytas kaip šios įstaigos kapelionas.
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ukmergės rajono policijos komisariato kapelionu D. Lukonaitis paskirtas generalinio komisaro įsakymu. Jam įteiktas Lietuvos policijos kapeliono skiriamasis ženklas. Dvasininko misija – bendradarbiauti su įtampos bei rizikos kupiną darbą dirbančiais pareigūnais, padėti įtvirtinti moralinius principus.
Ištvermės nelengvoje veikloje jiems prireiks ir šiemet. 2010–ųjų veiklos rezultatus ataskaitiniame susirinkime apžvelgusios Kriminalinės policijos skyriaus viršininkės Ingos Malinauskienės teigimu, nusikalstamumas rajone ne tik nekrinta, bet ir augs ateityje.
Nusikalsti verčia krizė
Iš kitų Vilniaus apskrities rajonų (Elektrėnų, Šalčininkų, Širvintų, Švenčionių ir Trakų) didžiausias – Ukmergės rajonas – išsiskiria tuo, jog pernai čia užregistruota daugiausia nusikalstamų veikų (893, 2009 m. – 882). Jį pralenkia tik savo dydžiu mus viršijantis pats Vilniaus rajonas. Dažniausi – turto sugadinimo atvejai, vagystės. Viršininkė sako, jog ukmergiškiai nesistengia tausoti savo turto, o negalvodami apie jį saugančias sistemas daro klaidą.
Daug nusižengimų buvo padaryta naudojantis svetimomis mokėjimo kortelėmis – jas pareigūnai vadina niša nusikaltėliams. Tikimasi, kad dabar, kai jomis atsiskaitant reikalaujama įvesti PIN kodą, situacija turėtų pasikeisti.
Pasak I. Malinauskienės, daugėja policijai įkliuvusių asmenų, anksčiau neturėjusių reikalų su teisėsauga. Manoma, jog žmonės prasikalsta, paveikti ekonominės krizės. Įtakos kriminogeninei situacijai turi ir rajono, apsupto didelių miestų, geografinė padėtis. Nemažai nusikaltimų, įskaitant automobilių vagystes, inicijuoja atvykėliai, kuriuos pareigūnai vadina pravažiuojančiaisiais pro šalį.
Atskira kategorija – sunkūs ir labai sunkūs nusikaltimai, tarp kurių – nužudymai, išžaginimai, įsibrovimai panaudojant ginklą, stambaus masto sukčiavimai. Pernai užregistruoti 42, nustatyti 39–ių tokių nusikaltimų įtariamieji.
Gyvybės nesaugo pėstieji
Apie avaringumą rajone kalbėjo Viešosios tvarkos skyriaus Viešosios tvarkos ir kelių policijos poskyrio viršininkas Nerijus Butėnas. Išskiriami du nelaimėmis keliuose labiausiai pasižymintys laikotarpiai. „Pavasarį, kai orai šiltėja, ir rudeniop pasipila eismo įvykių su skaudžiom pasekmėm", – sakė pareigūnas.
Pernai užregistruoti 255 Ukmergės rajono keliuose ir miesto gatvėse nutikę eismo įvykiai (2009 m. – 278), iš kurių 44 įskaitiniai – juose nukentėjo žmonės. Nelaimės keliuose pražudė 11 žmonių, per 60 buvo sužeista.
Išaiškinti 2547 Kelių eismo taisyklių pažeidėjai (2009 m. – 3372). Įkliuvo 249 neblaivūs vairuotojai. 2009, 2008 ir 2007 metų atitinkama statistika – 317, 305 ir 554. Pasak N. Butėno, nevengiančiųjų apsvaigus sėsti prie vairo sumažėjo, prieš porą metų įsigaliojus Administracinių teisės pažeidimų kodekso pakeitimams. Buvo sugriežtintos bausmės, nepaklusnūs vairuotojai pabūgo galimo automobilio konfiskavimo.
Užregistruoti 178 pėsčiųjų padaryti KET pažeidimai. Ir nors jiems skiriamas ypač didelis dėmesys, nemažai pėsčiųjų žūsta dėl pačių kaltės.
Geriausi padėjėjai – siesikiečiai
Prevencijos poskyrio veiklą pristatė viršininkas Vladas Butkus. Jis pasakojo apie pareigūnų darbą, aiškinantis naminės degtinės gamybos, kontrabandinių cigarečių laikymo atvejus, kitus nusižengimus.
Juos tiriant, policijos darbe labai reikalinga žmonių pagalba. Todėl gyventojai skatinami ne tik prisidėti dalijantis naudinga informacija, bet ir burtis į saugios kaimynystės grupes. Jų šiuo metu rajone yra 22. Toks bendradarbiavimas svarbus, kai kaimynus, aplinkinius ištinka nelaimė, reikia padėti apsiginti.
Susirinkime dalyvavo kai kurių seniūnijų seniūnai. Komisariato vadovas Rolandas Kiškis Siesikų seniūniją išskyrė kaip turinčią geriausiai dirbančius policijos rėmėjus. Ragino ir kitus seniūnus būti aktyvesnius, buriant policijos pagalbininkus.
Dalyviai buvo supažindinti su atskirose rajono vietovėse įvykdytų nusikalstamų veikų duomenimis. Daugiausia jų pernai užregistruota Vidiškių, Deltuvos, Veprių, Taujėnų seniūnijose.
Pažeidėjai – ir iš užsienio
Veiklos rezultatus aptarė ir Migracijos poskyrio viršininkė Jolanta Rinkevičienė. Turimais duomenimis, 2010 m. Ukmergės rajone gyveno 44 792 žmonės. Didesni ankstesnių metų skaičiai rodo, jog žmonės emigruoja iš rajono.
Taip pat mūsų krašte gyveno 232 užsienio piliečiai. Tarp jų daugiausia – rusai, surinkta žinių ir apie atvykėlius iš Afganistano, Armėnijos, Pakistano, Izraelio.
2005–2010 m. migracijos pareigūnai nustatė 10 fiktyvių santuokų, kurių pagrindu užsieniečiai siekė gauti leidimą laikinai gyventi Lietuvoje. Žinoma ir atvejų, kai to siekdami žmonės įsteigia įmonę, tačiau paaiškėja, kad jokia ūkinė veikla nevykdoma.
Dokumentus prisimena per vėlai
Kalbėdama apie asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus, J. Rinkevičienė sakė, jog neretai kreipiamasi dėl jų praradimo. Per praėjusius metus užregistruoti 422 tokie pranešimai. Dokumentus žmonės pameta parduotuvėse, turguose, o kai kurie juos prarasti „sugeba" ir po keletą sykių...
Kitas rūpestis – nebetinkami, seniai negaliojantys dokumentai. Kai kurie piliečiai jų išvis neturi. Prireikus sveikatos apsaugos, socialinių paslaugų, susiduriama su problemomis. Todėl gyventojai turėtų susitvarkyti – pagalbos juos informuojant paprašyta seniūnų.
Viršininkė priminė apie paramą negalių turintiems, nevaikštantiems žmonėms. Prireikus pasidaryti dokumentą, jiems nereikia niekur eiti – į namus atvykstantys specialistai atsiveža biometrinius duomenis fiksuojančią įrangą.
Vaidotė GRIŠKEVIČIŪTĖ