Panevėžio pataisos namuose bausmę atliekančiai 44-erių kalinei kelios laisvėje praleistos papildomos valandos kainuos iki dvejų papildomų metų nelaisvės.
Sulaužė taisykles
Iš kalėjimo trims dienoms aplankyti namiškių išleista nuteistoji sutartu laiku negrįžo, bet po kelių valandų buvo surasta ir pargabenta. Dėl vengimo atlikti paskirtą laisvės atėmimo bausmę pradėtas ikiteisminis tyrimas. Kalinei gresia dar iki dvejų metų nelaisvės.
Panevėžio pataisos namų direktoriaus pavaduotoja Regina Stankuvienė „Sekundei“ tvirtino, kad tai pirmas atvejis, kai teko ieškoti aplankyti namų išleistos nuteistosios. Kai kurios bausmę atliekančios moterys trumpam pasisvečiuoti pas artimuosius išleidžiamos jau beveik dešimt metų ir visos laiku grįždavo.
Pernai aplankyti artimųjų buvo leista devynioms, šiemet–jau penkioms nuteistosioms.
Taisyklių sulaužymo precedentas Pataisos namų administraciją privertė susimąstyti apie dar griežtesnę atranką trumpalaikei išvykai į namus.
„Šis atvejis parodė, kad pasitikėjimą pelnęs žmogus gali smarkiai apvilti. Dabar dar išsamiau analizuosime nuteistųjų asmenybes, kad daugiau tai nepasikartotų“, – teigė pavaduotoja.
Pagal įstatymą, teisę trumpam aplankyti namus turi lengvosios ir paprastosios grupių laikymo sąlygomis kalinčios moterys, kurios atlikusios ne mažiau kaip pusę teismo skirtos laisvės atėmimo bausmės. Nepilnametėms pakanka būti iškalėjusioms vieną trečdalį laiko.
Jos gali kartą per tris mėnesius trims dienoms parvykti į namus. Ką trumpam išleisti į laisvę, sprendžia Pataisos namų komisija. Ji atsižvelgia į nuteistosios charakterį, elgesį, ryšius su namiškiais, į įvairias aplinkybes.
Surasti padėjo sugėrovai
Už vagystes penkerius metus kalėti nuteista moteris buvo pelniusi Pataisos namų administracijos pasitikėjimą. Ji talkino gyvūnų globos namuose, dirbo vienoje įmonėje už įkalinimo įstaigos ribų. Darbdaviai ją paimdavo ir parveždavo. Jokių problemų dėl kalinės elgesio nebuvo.
Tad Pataisos namų vadovybė patenkino jos prašymą trims dienoms išleisti namo į Šakius. Nuteistoji planavo aplankyti sūnų, gimines.
Grįžti į kalėjimą jį privalėjo praėjusį penktadienį 10 valandą. Sutartu laiku moters nesulaukę darbuotojai paskambino jai į mobilųjį telefoną. Atsiliepusi nuteistoji pasakė, kad jau yra pakeliui į Panevėžį.
Laikas ėjo, o kalinė vis nesirodė. Darbuotojai dar kartą surinko jos telefono numerį. Pašnekovė kalbėjo nerišliai, o paskui išjungė telefoną.
Pataisos namų administracija kreipėsi į Šakių rajono policiją, kad surastų pradingėlę, nurodė adresus, kur jos ieškoti. Tačiau pareigūnams nepavyko aptikti kalinės pėdsakų.
Tuomet Pataisos namų darbuotojai sėdo į mašiną ir išvyko į Šakius jos ieškoti.
Žinodami, kad moteris mėgėja išgerti, jie susirado kelis vietinius mėlynanosius ir parodė jiems pradingėlės nuotrauką.
Bemat atsirado moteriškė, žinanti, kur yra ieškoma nuteistoji. Tačiau šakietė nebuvo linkusi kalėjimo atstovams talkinti už dyką. Už paslaugą ji paprašė stipraus gėrimo butelio arba 20 litų.
Sulygus kainą, moteriškė Panevėžio pataisos namų darbuotojus atvedė į landynę, kurioje lėbavo nuteistoji. Jai buvo nustatytas 2,9 promilės girtumas. Pradingėlė tą pačią dieną buvo parvežta į Panevėžį.
Trumpalaikės išvykos pasiteisina
R. Stankuvienė įsitikinusi, kad praktika trumpam išleisti nuteistąsias aplankyti namų iš esmės yra labai gera.
Pasak jos, kalinės palaiko glaudesnius ryšius su artimaisiais, todėl geriau jaučiasi psichologiškai, didėja jų motyvacija gerai elgtis įkalinimo įstaigoje.
Pavaduotoją džiugina, kad yra moterų, kurios, išleistos pasisvečiuoti, pirmiausia skuba aplankyti savo globos namuose augančių vaikų.
Taisykles sulaužiusi 44 metų nuteistoji per trijų dienų viešnagę spėjo ne tik pasilinksminti, bet ir aplankyti savo suaugusį sūnų, tetą. Pataisos namai visas kalines išleidžia į artimųjų laidotuves. Tokiais atvejais įstaiga tai privalo daryti be jokių išlygų. O trumpalaikei išvykai į namus išleidžia savo nuožiūra.
Šiuo metu Panevėžio pataisos namuose kali 331 moteris.
Inga SMALSKIENĖ