Policijos bendruomenę sudrebinę pražūtingi įvykiai Panevėžyje iškėlė daug klausimų. Kaip pareigūnas gali elgtis ne tarnybos metu? Ko imtis, kad būtų išvengta skaudžių nelaimių? Ar padėtų griežtesni reikalavimai priimant į tarnybą?
Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) ir Policijos departamento atstovų teigimu, problemos slypi kur kas giliau, o vien draudimais nelaimių išvengti nepavyks.
Pareigūnai skaudžiai išgyvena dėl teršiamo policijos vardo
Lietuvos policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis tvirtina, jog po skausmingų nelaimių patys pareigūnai nelieka abejingi neblaiviems kolegoms ir išgyvena dėl teršiamo policijos vardo.
Lietuvos policijos kapeliono Algirdo Toliato teigimu, Lietuvoje turime tūkstančius profesionalių ir garbingai savo pareigas atliekančių policininkų. O po rezonansinių įvykių per šalį nuvilnijanti paniekos banga, kad ir kaip būtų gaila, apjuodina ir juos.
„Kartais net išgirstame siūlymų atleisti visus policininkus ir priimti naujus, neva naujieji padarys tvarką. Tačiau turime nepamiršti, jog visų pirma turime problematišką visuomenę su įvairiomis ydomis ir problemomis, iš kurios atkeliauja ir patys pareigūnai.
Verčiau stiprinkime tarpusavio santykius, komandinę dvasią, skatinkime pareigūnus bendrauti su kolegomis, visuomene, palaikykime. Juk policija yra mūsų tėvai, sūnūs, broliai, nuo kurių priklauso visos Lietuvos saugumas“, - ragina A. Toliatas.
Pareigūnai prašo kolegas ir visuomenę nebūti abejingais
Policijos pareigūno statusas įpareigoja būti atsakingu ne tik už save, savo elgesį, bet ir už kitų žmonių saugumą ir gerovę.
„Kaip ir visuomenėje turime įvairių bėdų ir priklausomybių turinčių piliečių, taip pat jų yra ir pareigūnų tarpe. Policija imasi įvairių priemonių, kad sistemoje būtų kuo mažiau žmonių, keliančių grėsmę kitų saugumui, o ypač gyvybei. Tačiau esminiams pokyčiams reikia ne tik laiko, bet ir palankio visuomenės pozicijos“, - teigia A. Toliatas.
Kapelionas įsitikinęs, kad sprendimų yra, tačiau svarbiausia – imtis prevencinių priemonių ir padėti jau suklupusiam.
Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) vadovo nuomone, didžiausia bėda ta, kad lietuviams trūksta sąmoningumo.
„Bijome ieškoti sprendimų, problemos šaknų. Tik nutikus tragedijai pradedame garsiai apie tai kalbėti“, - apgailestauja Vladimir Banel.
Profesinių sąjungų atstovai siūlo neskubėti pasmerkti, verčiau imtis pokyčių. „Pamatėte išgėrusį sėdant prie vairo? Sustabdykite arba kreipkitės į reikiamas institucijas tol, kol niekas nenukentėjo. Kreipiuosi ne tik į paprastus piliečius, bet ir į pačius pareigūnus, kurie kartais toleruoja arba stengiasi nuslėpti netinkamą kolegų elgesį. Nebūkime abejingi, netoleruokime akivaizdžių pažeidimų. Juk atsakingas ne tik tas, kuris padarė nusikaltimą, bet ir tas, kuris jo nesustabdė“, - teigia V. Banel.
Policija „valosi“ iš vidaus
Pažvelgus į policijos departamento pateikiamą statistiką, išties matyti, kad patys pareigūnai nuosekliai kovoja su piktnaudžiaujančiais alkoholiu. Per pastaruosius kelerius metus imtasi ryžtingų prevencinių veiksmų, kurių pasiekimai – akivaizdūs.
„Skatiname policijos darbuotojus netoleruoti neblaivių kolegų daromų pažeidimų. Džiugu, kad sulaukiame vis daugiau pranešimų. Pažeidimus, susijusius su alkoholio vartojimu, vadovai vertina kaip šiurkščius darbo tvarkos pažeidimus, į juos reaguoja principingai ir prasižengusius darbuotojus šalina iš tarnybos“, - užtikrina S. Skvernelis.
Policijos vadovas pasakoja, kad egzistuoja visa prevencijos sistema. Nuolat vyksta tiksliniai reidai, per kuriuos siekiama nustatyti darančius pažeidimus pareigūnus. Yra sukurta Imuniteto valdyba, pareigūnų kontrolės grupė, kuri važinėja po šalį ir tikrina dirbančius policininkus. Pareigūnams pagelbėti įsteigta daugiau psichologų etatų, apskrityse visuomeniniais pagrindais dirba policijos kapelionai.
„Svarstome galimybę pareigūnams pradėti taikyti polinkio į alkoholį testus. Be to, nuo 2011-ųjų dirbanti Imuniteto valdyba siekia atkreipti dėmesį ir į darbuotojų asmenines problemas, susijusias su galimu alkoholio ir narkotikų vartojimu. Siekiame laiku nustatyti priklausomybę ir padėti reabilituotis, užkardant galimas sunkias pasekmes. Tam organizuojami susitikimai su psichologais, toksikologais“, - dėsto S. Skvernelis. NPPSS vadovas V. Banel įsitikinęs, kad Policijos komisaro minimos prevencinės ir reabilitacinės priemonės teisingos, tačiau esminiams pokyčiams dar reikia laiko. V. Banel teigimu, profesinės sąjungos taip siūlys naujas priemones kovai ne tik su alkoholio vartojimu pareigūnų tarpe, bet ir su teigiamo psichologinio klimato palaikymu.
Papildoma informacija
- Policijos departamento duomenimis, pareigūnų tolerancija neblaiviems kolegoms žymiai sumažėjo.
- Imuniteto valdybos 2013 m. analizė rodo, kad policijos pareigūnų padarytų pažeidimų, susijusių su piktnaudžiavimu alkoholiu, augimą lėmė išaugęs pačių policijos pareigūnų nustatytų neblaivių kolegų skaičius: iš 32 policijos pareigūnų, atleistų dėl pažeidimų, susijusių su piktnaudžiavimu alkoholiu, 24 pakliuvo į eismo įvykius ar vykdant eismo priežiūros kontrolę, 8 apsvaigimai alkoholiu buvo nustatyti, tikrinant atvykusių į darbą policijos pareigūnų blaivumą.
- 2014 m. I pusm. iš 15 policijos pareigūnų, atleistų dėl pažeidimų, susijusių su piktnaudžiavimu alkoholiu, 9 pateko į eismo įvykius, 1 buvo nustatytas vykdant eismo priežiūros kontrolę, 3 apsvaigimas alkoholiu buvo nustatytas, tikrinant atvykusių į darbą policijos pareigūnų blaivumą.
- 2013 m. lapkričio 15 d. policijos kapelionu buvo paskirtas kunigas Algirdas Toliatas. Kapeliono tarnavimo tikslas – pagelbėti pareigūnams atsinaujinti dvasioje, atsigręžti į tikrųjų vertybių šaltinius, stiprinančius žmogų gyvenimo kelyje. Lietuvos policijai visuomeniniais pagrindais padeda 12 kapelionų šalies apskrityse.
- Šiuo metu šalies policijos įstaigose dirba 23 psichologai. Pastaraisiais metais psichologų gretos policijoje pagausėjo, todėl pareigūnų bendravimas su psichologais tampa dažnesnis. Psichologai įsipareigoję laikytis profesinės etikos, kuri užtikrina konfidencialumą, išskyrus labai specifinius atvejus, kai kyla grėsmė paties pareigūno ar aplinkinių žmonių sveikatai, saugumui.