Remiantis išsamiais, bet nepatvirtintais rezultatais, SNS parlamento rinkimuose surinko maždaug 46 proc. balsų, o pirmaujanti opozicinė koalicija gavo tik 23,5 proc. balsų.
Serbijos prezidentas Aleksandaras Vučičius anksčiau pirmadienį jau paskelbė, kad jo populistinė partija SNS laimėjo sekmadienį vykusį balsavimą.
Nors A. Vučičius nekandidatavo sekmadienio parlamento ir vietos valdžios rinkimuose, šis balsavimas iš esmės laikomas referendumu dėl jo vyriausybės.
„Mano darbas buvo padaryti viską, kas nuo manęs priklausė, kad užsitikrinčiau absoliučią daugumą parlamente“, – pareiškė prezidentas, švęsdamas, anot jo, SNS pergalę.
Prognozuojama, kad po sekmadienį įvykusių rinkimų SNS sustiprins savo pozicijas 250 vietų parlamente. 2022-ųjų rinkimų metu SNS gavo 120 vietų ir sudarė koalicinę vyriausybę.
Rinkimai nepraėjo be kontroversijų
Rinkimai neapsiėjo be kontroversijų, nes varžovai skundėsi dėl nesąžiningos kovos.
„Raginame visus Serbijos politinius veikėjus ir tarptautinę bendruomenę netylėti šio brutalaus apiplėšimo akivaizdoje“, – teigė su judėjimu „Serbija prieš smurtą“ susijęs kandidatas Džordže Miketičius.
Anksčiau sekmadienį opozicijos lyderis Radomiras Lazovičius taip pat skundėsi dėl daugybės pažeidimų, kalbėdamas apie įtariamą balsų pirkimą ir parašų klastojimą.
„Galbūt turėjome nešvariausią rinkimų procesą“, – pridūrė jis.
Socialiniuose tinkluose pasirodė pranešimų, kad vyriausybė leido neregistruotiems rinkėjams iš kaimyninės Bosnijos ir Hercegovinos nelegaliai balsuoti rinkimuose.
Ministrė pirmininkė Ana Brnabič atmetė šiuos teiginius ir apkaltino politikus tokiais pranešimais kurstant chaosą.
Supančiota žiniasklaida ir kitos problemos
Serbiją, kaip ir daugelį pasaulio šalių, kamuoja dviženklė infliacija.
Prieš rinkimus A. Vučičius, norėdamas sušvelninti skaudžias kylančių kainų pasekmes, pradėjo kelti valstybės išlaidas, įskaitant pensijų didinimą ir pinigines išmokas pagyvenusiems žmonėms.
Jis taip pat pažadėjo per ateinančius metus padvigubinti vidutinį mėnesinį darbo užmokestį.
Daugiau nei dešimtmetį eidamas pareigas, A. Vučičius pasinaudojo galimybe sustiprinti valdžios svertų kontrolę, įskaitant faktinę žiniasklaidos kontrolę.
Lapkritį jis sušaukė pirmalaikius rinkimus – tai naujausias pavyzdys, kad jo valdomos vyriausybės retai dirba iki galo – kritikų teigimu, taip siekiama išlaikyti opoziciją išbalansuotą.
Naujausias balsavimas vyko praėjus mažiau nei dvejiems metams po prezidento ir parlamento rinkimų, per kuriuos A. Vučičius ir SNS dar labiau sustiprino savo valdžią.