Avarijų, kurias sukelia girti vairuotojai, gali nesumažėti vien dėl to, kad prie vairo girti drįsta sėsti net ir patys pareigūnai, viešai skelbiantys karą girtiems vairuotojams. Nors policijos vadovai tikina tokius pavaldinius šluojantys iš tarnybos, išgėrę policininkai nieko nebijo.
Kai 2007-ųjų lapkričio 7-ąją Skuodo policijos patrulis Saulius Paulikas (27 m.), neblaivus vairuodamas automobilį, Aleksandrijos miestelyje suvažinėjo tris 10 metų mokinukus ir iš avarijos vietos pabėgo, o dėl tokio šiurpaus pavaldinio poelgio iš pareigų atsistatydino ir policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius, ir vidaus reikalų ministras Raimondas Šukys, atrodė, jog girtų policininkų šėlionės keliuose baigsis. Juk tada aiškiai parodyta, kad girtas vairuojantis policininkas daro gėdą ir kenkia savo sistemai, todėl griežtai guitinas iš policijos.
Tokios pozicijos skelbia besilaikantis ir dabartinis policijos generalinis komisaras Vizgirdas Telyčėnas. „Niekada netoleruosime sulaikyto girto prie vairo pareigūno, – sakė jis. – Tokiam tėra vienas kelias – šalinimas iš tarnybos. Net nežiūrint anksčiau pasiektų galbūt geriausių darbo rezultatų. Tai principinė policijos vadovybės pozicija“.
Deja, net ir tokie gąsdinimai nesustabdo kai kurių policininkų rankos, tiesiamos į stiklelį prieš sėdant vairuoti.
Neišsiteko plačioje gatvėje
Štai Marijampolėje trumpa kelionė, sėdus vairuoti išgėrus, sužlugdė 18 metų darbo policijoje stažą turintį Marijampolės apskrities policijos Smurtinių nusikaltimų tyrimo skyriaus viršininką Valdą Vinciūną (43 m.).
Laisvadienio popietę vairuodamas nuosavą automobilį, vienoje iš centrinių Marijampolės gatvių V. Vinciūnas užkliudė šalikelėje stovintį automobilį, nuvažiavo nuo kelio ir atsitrenkė į medį – šiek tiek susižalojo.
Paaiškėjo, kad kelio galą privažiavęs patyręs tyrėjas labai girtas – nustatytas net 3,33 promilės girtumas. Beliko džiaugtis, kad jo kelionę sustabdė medis, o ne koks praeivis...
Iškart po šio įvykio Marijampolės policijos vadovas Kęstutis Kalinauskas paskelbė nušalinąs savo pavaldinį nuo tarnybos. „Man aiški šio atvejo baigtis – Vinciūnas bus išvis atleistas iš tarnybos, nes dėl girtų vairavusių pareigūnų esu kategoriškas: jiems ne vieta policijoje, – teigė K. Kalinauskas. – Tačiau viską reikia atlikti teisiškai, žengti visus žingsnius, todėl pradėtas tarnybinis patikrinimas, kad būtų tikrai įrodyta, jog vairavo Vinciūnas, o ne kas nors kitas, kaip kartais tokiais atvejais „išlenda“.
Pastaruoju metu V. Vinciūnas turėjo sveikatos problemų. Dėl to lyg ir ketino anksčiau išeiti į tarnybinę pensiją. „Dabar pensijos šis žmogus sulauks greičiausiai kaip ir dauguma Lietuvos piliečių – būdamas per 60 metų“, – sakė K. Kalinauskas.
Dzūkai – pakantesni
Alytaus apskrities policijos vadovai pasirodė esantys ne tokie griežti kaip jų kolegos suvalkiečiai, tarsi vadovautųsi kitais įstatymais ir garbės kodeksais.
Rugsėjo 18-osios popietę Marcinkonių kaime (Varėnos r.) kolegos sulaikė automobilį vairuojantį labai girtą (3,14 promilės) Varėnos policijos tyrėją Romą Kuodį (52 m.). Atrodo, kiekvienam aišku – jis suteršė pareigūno vardą. Tačiau netrukus R. Kuodys buvo atleistas iš tarnybos paties prašymu, nelaukus jį sukompromitavusio įvykio tyrimo išvadų. Tai reiškia, kad savo noru iš policijos pasitraukęs ilgametis policininkas neprarado teisės į tarnybinę pensiją – gali naudotis visomis buvusiems policininkams numatytomis socialinėmis garantijomis, gauti didesnę, nei eilinių piliečių, pareigūno pensiją.
Alytaus policijos vadovai tokie malonūs girtam vairavusiam pavaldiniui esą dėl to, kad R. Kuodys charakterizuotas teigiamai, girtas važinėjosi atostogų metu, buvo neuniformuotas, nesukėlė jokio eismo įvykio, niekas nenukentėjo...
Palangiškis komisaras tebeserga
Neabejotina, kad tokios palankios baigties laukia ir Palangos policijos viršininkas Jurgis Kažys (56 m.), prieš mėnesį staiga įteikęs savo valdžiai prašymą išleisti jį į pensiją.
Kaip „Akistatai“ sakė Klaipėdos apskrities policijos atstovas spaudai Albinas Strumyla, po kol kas mįslingu laikomo eismo įvykio J. Kažys į pensiją neišleistas, jis net nenušalintas nuo tarnybos, nes po avarijos susirgo ir iki šiol turi nedarbingumo lapelį. Tad J. Kažys tebelaikomas Palangos policijos vadovu.
Tyrimą dėl eismo įvykio (žmonės nenukentėjo), kurį Klaipėdos rajone vėlų vakarą sukėlė, kaip įtariama, vidutiniškai apgirtęs J. Kažys, iš Klaipėdos policijos tyrėjų perėmė Policijos departamento Vidaus tyrimo tarnybos pareigūnai. Tyrimas dar nebaigtas.
Apie 34 metus policijoje dirbančio J. Kažio bėdas iškart po įvykio rašyta labai daug. Susidarė įspūdis, kad patyręs policijos vilkas J. Kažys, pats patekęs į bėdą, yra versijų kūrimo specialistas, iš kurio verta pasimokyti kitiems panašiose situacijose atsidūrusiems žmonėms.
J. Kažys kategoriškai neigė girtas vairavęs nuosavą automobilį. Nepaisydamas kitaip mačiusių liudininkų, jis tvirtino, esą avariją padariusi atskirai važiavusi jo draugė, o jis tik greitai atskubėjęs į įvykio vietą, kai gavęs žinią. O atvairavęs, žinoma, ne pats, nes buvęs išgėręs (uniformuotas, nors ne tarnybos metu) – jį esą atvežusi kita draugė...
Kaip matyti, painus tyrimas gali užtrukti. Nors jau ir dabar aišku, kad netrukus Palangos policija turės naują vadovą, įdomi ta patyrusio policininko pasirinkta pozicija – siekti kuo ilgesnio ir sunkesnio tyrimo. Taip pat iškalbinga yra dar viena po šios avarijos pagarsinta žinia – šiemet Palangos policijoje girti prie vairo įkliuvo net trys pareigūnai.
Tik faktai
Prieš kelias savaites tikrintis blaivumą po eismo įvykio Vilniuje atsisakė ir patyręs (dirba 20 metų) Vilniaus 4-ojo policijos komisariato Nusikaltimų tyrimo skyriaus viršininkas Jurijus Surininas (46 m.). Jo vairuojamas nuosavas automobilis reguliuojamoje pėsčiųjų perėjoje partrenkė ir sužalojo pėsčiąjį (70 m.). Vyksta tyrimas, J. Surininas nuo tarnybos nušalintas.
Prieš kelis mėnesius iš darbo buvo atleista Šakių policijos tyrėja Ligita Baltrušaitytė (31 m.). Mat birželio 7-osios vakarą ne tarnybos metu neblaivi (1,94 prom.) vairuodama automobilį, Jurbarke, pėsčiųjų perėjoje, ji partrenkė ir sužalojo dviračiu važiuojančią 7 metų mergaitę.
Lygiai prieš metus iš avarijos vietos, Nociūnų kaime (Kupiškio r.) nuosavu automobiliu partrenkęs ir mirtinai sužalojęs du dviratininkus, paspruko tuometinis Anykščių bei Utenos policijos komisariatų kelių patrulis Robertas Strolia (38 m.) – manoma, vairavęs girtas. Neseniai jis nuteistas kalėti 3 metus pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje, tiek pat laiko jam uždrausta vairuoti.
Dabar jau buvęs Vilniaus policijos Kriminalinių tyrimų skyriaus viršininkas Algirdas Dragūnas (50 m.), užpernai Vilniuje vairuodamas girtas (1,98 prom.) padaręs avariją ir bandęs sprukti iš įvykio vietos, dabar bylinėjasi dėl teisės kuo anksčiau vėl vairuoti (ji atimta trejiems su puse metų)
Per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje eismo įvykius sukėlė 10 neblaivių policijos pareigūnų – sužaloti 2 žmonės. Dar 3 policininkai sulaikyti vairavę būdami neblaivūs, o 3 – atsisakę pasitikrinti blaivumą (iš viso 16 girtų vairuojančių policininkų).
Už minėtus pažeidimus 12 pareigūnų jau atleisti iš vidaus tarnybos už pareigūno vardo pažeminimą, vienam skirta tarnybinė nuobauda – pažemintos pareigos. Trims pareigūnams pavyko išvengti tarnybinės atsakomybės: vienas iš jų paties prašymu išleistas į pensiją, du atleisti iš tarnybos dėl sveikatos būklės, esant atitinkamai medikų išvadai.
Šiuo metu dar dėl 7 policijos pareigūnų, kurie vairavo galbūt neblaivūs (vienas iš jų padarė eismo įvykį), tebevyksta patikrinimai.
Per visus praeitus metus buvo nustatyti 24 policininkai, vairavę transporto priemones būdami neblaivūs.
I. Zubrickienė