Reikiamas skaičius parašų dėl Seimo Pirmininko Arūno Valinsko atstatydinimo dar nėra surinktas, tačiau yra gauti keturių Parlamento frakcijų vadovų patikinimai, kad jie rems nepasitikėjimą, Eltai teigė nepasitikėjimą A. Valinsku inicijavęs Tvarkos ir teisingumo frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis.
"Tos frakcijos tai yra: Tautos prisikėlimo partijos, partijos Tvarkos ir teisingumo, Lietuvos socialdemokratų partijos ir Nepriklausoma. Taip pat patikino, kad nepasitikėjimą rems dalis "darbiečių", - sakė V. Mazuronis.
Jis neabejoja, kad reikiamas skaičius parašų bus surinktas, tačiau, pasak jo, šiuo metu jie fiziškai nėra sudėti, nes didelė dalis parlamentarų dar atostogauja.
"Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja Irena Degutienė šiek tiek paskubėjo paskelbdama, kad parašai jau surinkti, bet mes ją patikinome, kad jie bus surinkti, įregistruoti, kaip reikalauja Seimo statutas, dieną prieš (pirmąjį posėdį - ELTA)", - sakė V. Mazuronis.
Tai, kad jau yra surinktas reikiamas skaičius parašų Seimo Pirmininko Arūno Valinsko atstatydinimo klausimui Parlamente kelti, o nepasitikėjimo A. Valinsku, kaip Seimo Pirmininku, pareiškimo iniciatyva greičiausiai bus pristatyta jau per pirmąjį rudens sesijos plenarinį posėdį rugsėjo 10 dieną, teigė Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja, Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnė I. Degutienė.
"Yra surinkti parašai dėl Seimo Pirmininko atstatydinimo. Artimiausiu metu bus jie įregistruoti, ir opozicija reikalaus jau per pirmąjį posėdį įtraukti į darbotvarkę. Tokie procedūriniai klausimai yra pakankamai sudėtingi, visi nori išreikšti savo poziciją, nuomonę, tai nėra malonu emociškai. Tokia pradžia užduoda ne patį geriausią toną visam sesijos darbui", - sakė I. Degutienė trečiadienį "Žinių radijui".
Anot Seimo Pirmininko pirmosios pavaduotojos, pagal šiuo metu Parlamente sklandančias nuotaikas galima konstatuoti, kad jeigu pats neatsistatydins, A. Valinskas turėtų būti atstatydintas.
I. Degutienė teigia, kad TS-LKD frakcijos lygmeniu nėra priėmusi sprendimo, kaip elgsis balsuojant dėl nepasitikėjimo Seimo Pirmininku, tai ketinama padaryti kitą savaitę, bet neatmeta galimybės, kad bus apsispręsta frakcijos nariams balsuoti savo nuožiūra. Frakcijos seniūnė, kalbėdamasi su pavieniais nariais, sako pastebinti, kad nuomonės dėl A. Valinsko galimybių likti Seimo vadovu tarp jos frakcijos narių išsiskiria.
"Yra vieni teisiniai faktiniai dalykai, kiti yra moraliniai, etiniai. Ir gali būti taip, kad frakcijai bus leista balsuoti laisvai", - sakė I. Degutienė.
Nepasitikėjimą A. Valinsku inicijuojančios partijos Tvarka ir teisingumas frakcijos Seime seniūnas Valentinas Mazuronis yra gavęs patikinimą, kad nepasitikėjimą rems Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos nariai, dalis "darbiečių", A. Valinskui oponuojantys "prisikėlėliai".
"Nepasitikėjimo pagrindas - pasirodžiusi informacija apie esamus Seimo Pirmininko pakankamai artimus ryšius su žmonėmis, susijusiais su kriminaliniu, nusikalstamu pasauliu, taip pat Seimo Pirmininko elgesys. Nesvarbu, ar jam patinka, ar nepatinka kažkokie Seimo nariai, jei juos pradeda vadinti parazitais. Aš manau, kad toks elgesys yra nesuderinamas su Seimo Pirmininko pareigomis", - sakė V. Mazuronis.
Seimo Pirmininkas aštrių žodžių nepagailėjo trijų parlamentarų iš "prisikėlėlių" frakcijos atžvilgiu. "Kai Premjeras su ponu Razma bandė sutaikyti dvi puses, aš pasakiau, kad "Ąžuolo" frakcija yra atvira visiems, kurie gali prisijungti ir tęsti darbus dėl idėjų, dėl kurių atėjome, tačiau trims žmonėms kelias yra uždaras, nes jie yra parazitai. Tai yra Sacharukas, Kernagis ir Varaška", - sakė A. Valinskas per rugpjūčio 19 dienos interviu "Žinių radijui".
Seimo Pirmininkui metami kaltinimai dėl ryšių su Kauno "Daktarų" grupuotei priskiriamu Rolandu Michalskiu, pravarde Micha. Valstybės saugumo departamentas ir Generalinė prokuratūra tvirtina neturintys informacijos apie A. Valinsko galimai rengiamas ar daromas neteisėtas veikas.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė pažymi, kad parlamento vadovo statusas įpareigoja A. Valinską prisiimti ne tik teisinę, kuri būtų neišvengiama, jei kaltė būtų įrodyta, bet ir politinę atsakomybę. Valstybės vadovė neneigia raginusi Seimo Pirmininką pasitraukti garbingai.
Pagal Seimo statutą, siūlymą atleisti Seimo Pirmininką gali pateikti ne mažiau kaip penktadalis parlamentarų, tai yra ne mažiau kaip 29 tautos išrinktieji, Seimo valdyba arba komitetas.
Viešas diskusijas, kad iš A. Valinsko Seimo Pirmininko portfelį galėtų perimti jo pirmoji pavaduotoja, pati I. Degutienė vertina kaip ankstyvas.
"Man atrodo, kad visa šita diskusija prasidėjo per anksti. Ir pavardžių minėjimas yra nesavalaikis. Svarbiausia, kad būtų stabili ir darbinga koalicija, o kas bus tas vadovas, koalicija turės pati ir nuspręsti", - sakė I. Degutienė.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže