• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Investicinius projektus pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007 – 2013 m. programą (KPP) įgyvendinantys ūkininkai ir kiti asmenys paramos lėšas gauna tik tada, kai įvertinami jų pateikti mokėjimo prašymai.

REKLAMA
REKLAMA

KPP parama įvairioms investicijoms, susijusioms tiek su žemės ūkio veiklos modernizavimu, tiek su alternatyvios žemės ūkiui veiklos plėtra kaimo vietovėse skiriama pagal tokias priemones kaip „Žemės ūkio valdų modernizavimas“, „Parama verslo kūrimui ir plėtrai“, „Kaimo turizmo veiklos skatinimas“, „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“. Paramos lėšos pagal šias, kaip ir pagal kitas investicines KPP priemones, išmokama tik pateikus mokėjimo prašymą.

REKLAMA

Kompensuojamos jau patirtos išlaidos

Parama pagal daugumą investicinių priemonių mokama taikant išlaidų kompensavimo būdą. Tai reiškia, kad paramos gavėjas projektą turi pradėti įgyvendinti savo lėšomis. Jau patirtos ir apmokėtos išlaidos deklaruojamos mokėjimo prašymuose, pridedant išlaidų pagrindimo ir apmokėjimo įrodymo dokumentus – sutartis, sąskaitas, banko išrašus, darbų perdavimo ir priėmimo aktus, draudimą patvirtinančius dokumentus ir kt.

REKLAMA
REKLAMA

Mokėjimo prašymai teikiami įgyvendinus visą arba dalį projekto. Remiantis paskutiniais priemonių įgyvendinimo taisyklių pakeitimais, paramos gavėjai pagal didžiąją dalį investicinių priemonių daugiausiai gali pateikti nebe tris, o šešis mokėjimo prašymus per visą projekto įgyvendinimo laikotarpį. Anksčiau šešis mokėjimo prašymus buvo galima pateikti tik įsigyjant turtą išperkamosios nuomos būdu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, paramos išmokėjimui gali būti taikomas ir sąskaitų apmokėjimo būdas. Pavyzdžiui, pagal veiklos sritį „Žemės ūkio vandentvarka“. Tai reiškia, kad paramos gavėjas turi patikrinti rangovo, paslaugų teikėjo ar prekių tiekėjo pateiktas sąskaitas, jos atitiktį rangos, paslaugų teikimo ar prekių tiekimo sutarties sąlygoms, priimti atliktus darbus, suteiktas paslaugas ar patiektas prekes ir, pasirašęs sąskaitą kaip tinkamą apmokėti, pateikti ją Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) kartu su mokėjimo prašymu paramos sutartyje numatytais terminais. Kartu su mokėjimo prašymu paramos gavėjas privalo pateikti apmokėjimo įrodymo dokumentus, kuriais yra apmokama nuosava dalis.

REKLAMA

Kai kurioms priemonėms (pvz., „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ planiniu būdu, Leader metodu įgyvendinamos priemonės) gali būti taikomas ir išlaidų kompensavimo su avansu būdas. Tuomet pasirašius paramos sutartį išmokamas tam tikro dydžio avansas.

Turi pateisinti priežastis

Mokėjimo prašymų pateikimo grafikas yra suderinamas atskirai su kiekvienu paramos gavėju ir yra įtraukiamas į kiekvieną paramos sutartį. Paramos gavėjas turi asmeniškai arba per įgaliotą asmenį pristatyti mokėjimo prašymą į NMA teritorinius skyrius, esančius apskričių centruose. Paprastai teikiama toje apskrityje, kurioje įgyvendinamas projektas.

REKLAMA

Mokėjimo prašymai turi būti pateikiami laiku, taip, kaip ir numatyta paramos sutartyse. Pavėluotai pateikus mokėjimo prašymus gali būti taikomos sankcijos. Be to, pavėluotai mokėjimo prašymai gali būti priimami tik 25 darbo dienas nuo paramos sutartyje nustatytos datos.

Mokėjimo prašymų pateikimo terminą paramos gavėjai gali ir pratęsti, tačiau – tik turėdami pateisinamas priežastis. Tokiu atveju iki nustatyto mokėjimo prašymo pateikimo dienos NMA reikia pateikti argumentuotą prašymą dėl termino pratęsimo ir dokumentus, pagrindžiančius galimas vėlavimo priežastis. NMA priėmus sprendimą atidėti mokėjimo prašymo pateikimo terminą, keičiama paramos sutartis.



Prašant mažosios paramos – paprastesnė tvarka

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal priemones „Žemės ūkio valdų modernizavimas“, „Parama verslo kūrimui ir plėtrai“, „Žemės ūkio produktų perdirbimas ir rinkodara“ bei kt. prašant supaprastinta tvarka teikiamos paramos, taikoma kiek kitokia mokėjimo prašymų pateikimo tvarka.

Jei pareiškėjas iki paramos paraiškos pateikimo patyrė ir apmokėjo dalį ar visas su projekto įgyvendinimu susijusias išlaidas, kurioms finansuoti prašo skirti paramą, mokėjimo prašymas turi būti pateiktas kartu su paramos paraiška. Jei išlaidos dar nepatirtos, mokėjimo prašymas teikiamas po kiekvieno projekto įgyvendinimo etapo, kaip numatyta paramos paraiškoje, tačiau ne vėliau kaip iki atitinkamo etapo pabaigos mėnesio paskutinės dienos.

REKLAMA

Supaprastinta tvarka teikiami mokėjimo prašymai pavėluotai priimami tik 10 darbo dienų.

Mokėjimo prašymų vertinimas

NMA, gavusi mokėjimo prašymą, atlieka jo vertinimą, kurio metu nustatoma, ar visos išlaidos atliktos tinkamai ir gali būti finansuojamos. Atliekant vertinimą, paramos gavėjui gali būti siunčiami paklausimai, į kuriuos atsakyti reikia per 10 darbo dienų terminą nuo paklausimo įteikimo. Jeigu vertinant mokėjimo prašymus kyla įtarimų, kad dokumentuose yra pateikta neteisinga informacija, gali būti atliekama ir užsakomoji patikra vietoje.

REKLAMA

Įvertinus pateiktus mokėjimo prašymus, gali būti priimtas sprendimas išmokėti visą prašomą paramos sumą, jos dalį arba mokėjimo prašymas gali būti visai atmestas. Jei priimamas sprendimas išmokėti visą prašomą paramos sumą arba bent jos dalį, tuomet lėšos tiesiog pervedamos į paramos gavėjo nurodytą sąskaitą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo atveju, jeigu mokėjimo prašymas yra atmetamas arba nusprendžiama išmokėti tik dalį prašomos paramos sumos, NMA per 10 darbo dienų nuo tokio sprendimo priėmimo raštu informuoja paramos gavėją, nurodydama tokio sprendimo motyvus ir sprendimo apskundimo tvarką.

NMA turi įvertinti mokėjimo prašymą per 60 kalendorinių dienų nuo mokėjimo prašymo gavimo ir užregistravimo NMA teritoriniame skyriuje datos, atsižvelgiant į konkrečios priemonės įgyvendinimo taisykles. Tais atvejais, kai vertinant mokėjimo prašymą Agentūra prašo paramos gavėjo pateikti trūkstamus duomenis arba ištaisyti nurodytus mokėjimo prašymo trūkumus, mokėjimo prašymas turi būti įvertintas ir pinigų užsakymo paraiška turi būti pateikta Žemės ūkio ministerijai per 90 kalendorinių dienų nuo mokėjimo prašymo gavimo ir užregistravimo datos, atsižvelgiant į konkrečios priemonės įgyvendinimo taisykles.

Pagal priemones, kurioms taikoma supaprastinta tvarka, pateiktų mokėjimo prašymų vertinimo terminai trumpesni – priklausomai nuo priemonės, vertinimas trunka iki 20 darbo dienų nuo jo gavimo ir užregistravimo teritoriniame skyriuje. Į šį terminą neįskaičiuojamas paklausimų paramos gavėjui bei patikrų vietoje atlikimo laikas. Jei mokėjimo prašymai teikiami kartu su paraiška, jų vertinimas, priklausomai nuo konkrečios priemonės, trunka iki 30 darbo dienų nuo sprendimo skirti paramą priėmimo dienos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų