Ilgus metus Panevėžys buvo vadinamas „Čikaga šalia Nevėžio“, bet atrodo, kad žiaurių Tulpinių ir kitų banditų gaujų laikai šiame mieste galutinai pasibaigė. Netrukus, vasario viduryje, prieš teismą stos Panevėžio rajono Pašilių kaimo nuošalios sodybos šeimininko nužudymu ir apiplėšimu kaltinama keturių asmenų organizuota grupė – neseniai šią nusikaltimų žmogaus gyvybei ir nuosavybei baudžiamąją bylą Panevėžio apygardos prokuratūros Pirmojo skyriaus prokurorai perdavė apygardos teismui.
Panevėžiečiai kartu su prieš metus nusikaltėlių nužudyto vienišo sodybos savininko giminaičiais ir kitais nukentėjusiaisiais, kurių artimųjų nužudymo bylos pasiekė teismą, gali pasidžiaugti, kad per pastaruosius dešimt metų mieste pasiekti geriausi nusikaltimų tyrimo rezultatai: pernai ištirta net 93 proc. sunkių ir labai sunkių nusikaltimų ir 51 proc. – visų nusikaltimų.
Dar vos prieš kelerius metus Panevėžys dienos įvykių suvestinėse buvo minimas kasdien, todėl iš kūrybinių lankų atskriedavo šmaikščios intelektualų strėlės, kad apie šį Lietuvos miestą žiniasklaida pranešdavo tik tada, kai ten ką nors susprogdindavo ar nušaudavo.
„Pernai užregistravęs mažiausiai nusikalstamų veikų per pastaruosius dešimt metų Panevėžys jau nebegali pretenduoti į šį neigiamo atspalvio įvaizdį: pernai užregistruotos 2336 veikos, t.y. 11 proc. mažiau nei prieš metus, lyginant su didžiausią veikų skaičių pasiekusiais 2004 metais – jų sumažėjo net 36 proc. Tokią pat situaciją patvirtina ir pernai mieste užfiksuotas mažiausias nusikalstamumo lygis 10 tūkstančių gyventojų tarp penkių didžiųjų respublikos miestų. Taip pat mieste sumažėjo vagysčių – jų registruota 27 proc. mažiau nei prieš metus“,- teigia Panevėžio apygardos vyriausiasis prokuroras Justinas Pupka.
Nusikalstamumas sumažėjo ir visoje Panevėžio apygardoje (lyginant su 2009 metais – 6,4 proc.), mažiau buvo nusikalstama visuose krašto rajonuose, išskyrus Rokiškį.
Pernai 20 proc. mažiau įvykdyta sunkių ir labai sunkių nusikaltimų, tarp jų – nužudymų, vagysčių, plėšimų (30 proc.), neteisėto disponavimo narkotikais ir kitų veikų.
Kiekvieną užpuolikų apiplėštą ir sužalotą žmogų, nukentėjusį nuo smurto viešoje vietoje ar šeimoje, jaudina, ar bus nubaustas smurtautojas, todėl pranešimas apie ištirtą nusikaltimą ir bausmės sulaukusį kaltininką yra ta gera žinia, kurios jis tikisi sulaukti iš prokurorų ir tyrėjų.
Neseniai už smurtą šeimoje per dešimt dienų vienerių metų laisvės apribojimo bausmės sulaukė anykštietis P.K. – tokį sprendimą pagreitinto proceso tvarka išnagrinėjęs prokurorų su pareiškimu perduotą nusikaltimų žmogaus sveikatai, vaikui ir šeimai baudžiamąją bylą priėmė Anykščių rajono apylinkės teismas.
Netruko bausmės sulaukti ir du rokiškiečius sumušę, atėmę mobilųjį telefoną ir pasipriešinę policijos pareigūnams 21 metų M.S. ir 25 metų V.T.– patenkinęs prokurorų prašymą Rokiškio rajono apylinkės teismas pagreitinto proceso tvarka paskyrė vienam 1690 litų baudą, kitam – 45 paras arešto ir 910 litų baudą.
Per pusantros dienos bausmės – 45 parų arešto sulaukė už vagystę vaistinėje 44 metų ukmergiškis V.A., kurį prokurorų prašymu pagreitinto proceso tvarka nubaudė Anykščių rajono apylinkės teismas.
Ne tik šio krašto gyventojus džiugina ir pagerėjęs nusikalstamų veikų atskleidimas – pernai Panevėžio apygardoje buvo ištirta 51,2 proc. visų nusikaltimų – pasiekti geriausi šios srities rezultatai per pastaruosius dešimt metų.
Panevėžio apygardos prokuratūros skyrių prokurorai pernai perdavė nagrinėti teismui 186 baudžiamąsias bylas, kartu su apylinkių kolegomis – 2057 baudžiamąsias bylas, tarp jų – 210 bylų pagreitinto proceso tvarka, 329 – baudžiamuoju įsakymu.