Seimo kontrolierių skundais dėl neįrengtų įvažų į kiemus užvertę panevėžiečiai Savivaldybės neišgąsdino.
Neužteko ryžto
Miesto Taryba nesiryžo nei iš kitų metų biudžeto atseikėti beveik pusės milijono litų projektuotojų pražiopsotoms įvažoms įrengti, nei prašyti prokurorų išsiaiškinti, kodėl jos mįslingai buvo išbrauktos iš už Europos Sąjungos paramą asfaltuojamų gatvių projekto.
Surasti kaltininkus nusiteikę gyventojai ketina patys kreiptis į prokuratūrą.
Taryba praėjusią savaitę turėjo apsispręsti, kaip numalšinti jau ir aukščiausią šalies valdžią pasiekusį triukšmą. Savivaldybės administracija politikams siūlė apsispręsti, ar iš 2011 metų biudžeto skirti 404 tūkst. litų ir kitąmet įrengti visas asfaltuotose gatvėse praleistas įvažas, ar atseikėjus 18 tūkst. litų sutvarkyti įvažas tik M.Valančiaus ir Pušyno gatvėse.
Svarstant įvažų klausimą Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkė Marija Danutė Kažukauskienė pasiūlė ir trečią variantą –prašyti prokurorų išnarplioti buvusio Savivaldybės administracijos direktoriaus „tvarkiečio“ Stasio Karčinsko ir Statybos ir statinių priežiūros skyriaus vedėjo Mykolo Buzio palaimintą gatvių asfaltavimo projektą. Abu valdininkai dėl jiems pareikštų įtarimų kyšininkavimu Savivaldybėje nebedirba.
Tarybos nariai pasirinko nieko neveikimo poziciją: neskirti pinigų, bet ir korupcija jau ir taip įtariamų buvusių Savivaldybės darbuotojų neatiduoti į prokurorų rankas. Kreiptis į teisėsaugą nesiryžo nė meras Vitalijus Satkevičius, nors tą padaryti jau ne kartą buvo raginamas koalicijos partnerių ir partijos bendražygių.
Įvažų net neprašė
Tarybos neveiklumas be įvažų likusius gyventojus stebina. „Rožyno“ bendruomenės pirmininkė Roma Šerplienė prisipažįsta nė nesitikėjusi, kad politikai atseikės lėšų iš biudžeto.
„Kodėl sumokėti turi mokesčių mokėtojai? Mes nenorim, kad šita finansinė našta gultų ant visų panevėžiečių pečių. Prisiimti atsakomybę privalo kaltininkai. Kiekviename darbe žmogus atsakingas už savo veiksmus, tik Savivaldybė, rodos, yra ta vieta, kur atsakyti nereikia“, –stebisi R.Šerplienė.
Anot jos, be įvažų likę gyventojai pasiryžę ne tik kreiptis į prokuratūrą, bet ir į šalies prezidentę dėl Panevėžio valdininkų atsakomybės.
Kad vienų gatvių gyventojai nežinia kodėl Savivaldybei geresni nei kitų, paaiškėjo prasidėjus asfaltavimo darbams.
Pasak R.Šerplienės, bendruomenės susirinkime, kuriame dalyvavo ir projekto rengėjai bei tuomečiai Savivaldybės vadovai, kalbėta tik apie prasidėsiantį asfaltavimą, o apie įvažų įrengimą nebuvo nė užsiminta. Tačiau prasidėjus darbams nežinia kodėl vienose gatvėse į kiemus įvažos išasfaltuotos ar net išklotos trinkelėmis, kitose –ne.
„Įvažų mes net neprašėme, todėl labai nustebome, kai pradėjus asfaltuoti kai kuriose gatvėse jos atsirado. Maža to, tose pačiose gatvėse kone kas keli metrai įrengti ir kalneliai, vadinamieji gulintys policininkai. Kai kur net nėra gatvėje gyvenamųjų namų, o šaligatviai iškloti“, –„Sekundei“ pasakojo R.Šerplienė.
Projekte numatyta iš vienuolikos asfaltuotų gatvių įvažas iki sklypų įrengti tik šešiose. Likusių penkių gyventojai tokios malonės nesulaukė. Kai kurie, pabūgę, kad neįrengus įvažų išvažiuojant iš kiemo į asfalto kraštą nesudaužytų automobilių, kelininkams iš savo kišenės sumokėjo už papildomą metrą kitą asfalto. Viena įvaža į kiemą gyventojams atsiėjo apie 1080 Lt.
Rekomendacijų negirdi
Kad Aukštaitijos sostinėje už maždaug 5 mln. litų asfaltuojant gatves buvo pažeistas teisingumas, konstatavo gyventojų skundus ištyręs Seimo kontrolierius Augustinas Normantas.
Didžiąją dalį –83,5 proc. lėšų vienuolikai Panevėžio gatvių asfaltuoti skyrė Europos Sąjunga, 10,3 proc. prisidėjo valstybė, Savivaldybės dalis tesudarė 6,2 proc.
Pagal parengtus techninius projektus įvažų nebuvo numatyta įrengti Saulės alėjoje, Staniūnų, Ramunių ir Žvejų gatvėse, taip pat Stetiškių ir Sūkurio gatves jungiančioje gatvelėje. Pušyno ir M.Valančiaus gatvėse įvažos buvo numatytos įrengti ne visiems gyventojams.
Projektavimo užduotis parengė tuometis Statybos ir statinių priežiūros skyriaus vedėjas M.Buzys, o jas patvirtino Savivaldybei vadovavęs administracijos direktorius S.Karčinskas. Techniniai gatvių asfaltavimo projektai buvo suderinti Savivaldybės Nuolatinės statybos komisijos posėdyje.
Dėl kokių priežasčių vienose gatvėse buvo suprojektuotos įvažos, kitose –ne, Seimo kontrolieriui nepajėgė atsakyti ir dabartinė Savivaldybės administracijos direktorė „tvarkietė“ Kristina Vareikienė.
Tokį nežinojimą kontrolieriui ji paaiškino tuo, jog nei jos bendrapartietis S.Karčinskas, nei M.Buzys Savivaldybėje nebedirba.
Pasak Seimo kontrolieriaus, Savivaldybės administracija nepateikė jokių argumentų, iš kurių būtų galima daryti išvadą, kad valdininkų priimti sprendimai vienose gatvėse įrengti įvažas, kitose neįrengti būtų pateisinami.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ