Panevėžio kolegijoje kunkuliuoja aistros. Neapsikęsdami įstaigos vadovo Egidijaus Žukausko valdymo stiliaus, dėstytojai įsteigė darbuotojų profesinę sąjungą. Ji išsiuntė kreipimąsi Švietimo ir mokslo ministerijai, tačiau ši kištis į Kolegijos reikalus neskuba. Kuo nepatenkinti darbuotojai?
Įsteigė profesinę sąjungą
Panevėžio kolegijoje atmosfera kaista. Neapsikęsdami įstaigos vadovo Egidijaus Žukausko valdymo stiliaus, dalis dėstytojų įsteigė profesinę sąjungą. Ją įkurti nuspręsta po to, kai darbuotojai gavo E. Žukausko pasirašytus įspėjimus apie gresiantį atlyginimų mažinimą.
Kolegijos direktoriaus įsakymas mažinti tarnybinių atlyginimų koeficientus pribloškė ne vienerius metus dirbančius dėstytojus, nors iki tol E. Žukauskas aiškino, kad įstaigos finansinė padėtis nėra bloga.
Sužinoję apie atlyginimų mažinimo vajų, pedagogai iš direktoriaus panoro gauti informaciją, kokios svarbios priežastys verčia imtis tokių drastiškų priemonių – kirsti per kišenę. Be to, nustebino žinia, kad atlyginimai mažinami tik jiems, nors švietimo įstaigoje yra darbuotojų, kuriems pernai lapkričio, gruodžio ir šių metų sausio mėnesiais mokėti priedai.
Kaip „Sekundei“ tvirtino profesinės sąjungos atstovai, jie norėtų išgirsti iš direktoriaus, kodėl vieniems mažinamos algos, o kitiems mokami priedai. Taip pat pageidauja sužinoti, kodėl Kolegijoje atsiranda naujų pareigybių, į kurias esą priimami įstaigos vadovams artimi asmenys.
Dar jiems smalsu, ką neuniversitetinėje aukštojoje mokykloje veikia kancleris Vidas Paškauskas. Pasak dėstytojų, E. Žukausko jie to teiravosi, bet išgirdo atsakymą, kad veikia tą, ką veikia kancleris.
Prieš porą mėnesių įsteigta profesinė sąjunga kovo 13 dieną išsiuntė kreipimąsi Švietimo ir mokslo ministerijai.
Tačiau ši kištis į Kolegijos reikalus neskuba. Balandžio 12-ąją įstaigoje apsilankyti žadėjęs viceministras Rimantas Vaitkus vakar atvykti neatrado laiko. Neaišku, ar profsąjunga sulauks iš ministerijos atsakymo į kreipimąsi.
Švietimo įstaigos vadovas E. Žukauskas nepanikuoja. Jis tiki, kad visos problemos anksčiau ar vėliau išsispręs.
Rėžė per algas
Daugiau nei dvejus metus Kolegijai vadovaujantis E. Žukauskas permainų ėmėsi ne iškart. Pasak profesinės sąjungos pirmininko Henriko Sinicko, permainų vėjai papūtė po gero pusmečio.
„Praėjus pusmečiui, kai pradėjo eiti pareigas, direktorius pasijuto tarsi savo uabe. Kuo toliau, tuo labiau jo vadovavimo stilius keitėsi, darėsi autoritarinis, o apie būsimas permainas ir pokyčius neaiškino kolektyvui. Negalėjome žinoti, ką sumanys vadovybė ir kokias reformas surengs. Buvo kuriama kažkokių naujų padalinių, steigiama etatų, o ar jie pagrįsti – neaiškino.
Keista situacija: patvirtinus Kolegijos vadovu E. Žukauską, sutikom jį pakiliai“, –„Sekundei“ teigė H. Sinickas ir kiti profsąjungos nariai.
Anot Kolegijos darbuotojų, steigti profesinę sąjungą paskatino vienas po kito pasirodę du E. Žukausko įsakymai.
„Juose buvo labai nerami informacija. Iš pradžių 15 procentų, paskui šiek tiek mažiau karpomas dėstytojų tarnybinių atlyginimų koeficientas. Įsakyme aiškinama, kad algos mažinamos dėl ekonominės situacijos. Nešaukiamas joks susirinkimas.
Prieš gaudami įsakymą, sužinojome, kad per praėjusių metų paskutinius du mėnesius išmokėtų priedų suma siekia beveik 180 tūkstančių litų. Tačiau tie priedai ne mums, o administracijos darbuotojams. Įsakyme nurodyta sąlyga – E. Žukausko įsakymo nepasirašęs dėstytojas atleidžiamas iš darbo. Keisčiausia, kad atlyginimai mažinami vienai grupei – etatiniams dėstytojams. Valandininkų tai neliečia“, – pasakojo profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas Vytautas Paliukas.
Kreipėsi ne vieną kartą
Beveik pustrečio mėnesio veikiantiprofsąjunga direktoriui įteikė ne vieną kreipimąsi, ne vieną prašymą. Nors į kai kuriuos iš jų reaguota nebuvo, vis dėlto pasiekta šiokių tokių laimėjimų, sudaryta kolektyvinio darbo ginčo taikinimo komisija deryboms. Tačiau švietimo įstaigos vadovybė taip pat nesnaudė ir bandė įkurti dar vieną profesinę sąjungą, bet nepavyko.
Trūkus kantrybei profsąjungos nariai nutarė kreiptis į aukštesnes instancijas. Jų raštai iškeliavo į Švietimo ir mokslo ministeriją, apie problemas buvo informuoti Seimo nariai. Dėstytojai pageidavo stabdyti E. Žukausko įsakymus ir padėti išspręsti visus klausimus. Be to, prašė ministerijos atlikti Kolegijoje finansinį patikrinimą.
Profesinė sąjunga ne kartą su prašymais ir klausimais kreipėsi ir į patį vadovą. Tačiau atsakymų iš E. Žukausko sulaukdavo neiškart. Šią savaitę įvyko antros derybos. Per jas pasiekta šiokių tokių laimėjimų – dėstytojams atlyginimus nutarta mažinti ne 9 proc., o 5 proc.
Be to, bus sudaryta kolektyvinė sutartis. Profesinė sąjunga viliasi, kad tai padės spręsti kai kurias problemas.
Beje, Kolegijoje kovo pabaigoje vyko Švietimo ir mokslo ministerijos inicijuotas veiklos išorinis vertinimas. Į vertinimo komisiją įtraukti ir ekspertai iš užsienio valstybių. Ekspertai įvertinimo išvadų dar nepateikė, bet atlikę patikrinimą jie Kolegijos bendruomenei pateikė preliminarią išvadą. Esą Kolegijos strategija neskaidri, neaišku, kaip ir kam įsteigtos naujos pareigybės. Balandžio mėnesio pabaigoje ekspertai pateiks patikrinimo rezultatus.
Padeda dirbti
E. Žukauskas „Sekundei“ išsamiai pasakojo, kaip jam sekėsi dirbti nuo 2011 metų kovo 1 dienos. Jis pasidžiaugė įstaigoje vykstančiomis permainomis, pasigyrė vykdomais projektais ir nepamiršo paminėti, kad ateidamas dirbti atsivedė savo komandą.
Pasigyręs, kad šiuo metu įstaigoje yra 28 studijų programos, o jos gana plačios ir suteikia jauniems žmonėms teisę siekti aukštojo mokslo Panevėžyje, nepamiršo pasakyti, ką išskirtinio nuveikė dėstytojai.
„Džiaugiuosi, kad einam evoliuciniu, bet ne revoliuciniu keliu. Kadangi Kolegijos dėstytojai yra išskirtinės asmenybės, jie įsteigė profsąjungą. Apie galimybę steigti ją užsiminiau dar 2011-aisiais. Tada sakiau, kad tai gali būti profesinė sąjunga, ir ne viena, arba darbo taryba“, – kalbėjo E. Žukauskas.
Jis tvirtino, esą profsąjungos įsteigimas skaidrina įstaigos veiklą, o jam padeda dirbti.
E. Žukauskas teigė, kad profesinė sąjunga veikia, greitai bus pasirašyta kolektyvinė sutartis.
„Dabar rengiamas projektas, paskui vyks derybos dėl sutarties punktų. Be to, įvyko taikinimo komisijos posėdžiai. Esminis dalykas, ką sprendė ta komisija, – dėstytojų atlyginimų mažinimo klausimas“, – atskleidė E. Žukauskas.
Priežastis – studentai
Vadovo teigimu, nors Kolegijos finansinė padėtis normali, bet lėšų įstaigos plėtrai reikėtų daugiau. „Labai sumažėjo studentų. Palyginti su 2009 metais, jų mažiau penkiais šimtais, o pagrindinis finansavimo šaltinis – studentai. Tai – ir studijų krepšelis, ir studentų asmeninės lėšos. Vien per metus už komunalines paslaugas sumokame beveik milijoną litų. Be to, nereikia pamiršti, kad padidėjo minimali alga. Tie dalykai ir turi įtakos, kodėl būtina mažinti dėstytojų atlyginimus“, – aiškino E. Žukauskas Pasak jo, dėl algų mažinimo nesutiko šeši dėstytojai. Esą jie ketina išeiti iš darbo.
Pabandžius sužinoti, kodėl mažinami dėstytojų atlyginimai, bet skiriami priedai ir priemokos administracijos darbuotojams, E. Žukauskas paaiškino, kad priedų išmokų tvarką nustatė Kolegijos akademinė taryba.
„Turiu vykdyti ne tik akademinės tarybos nutarimus, bet ir Kolegijos tarybos sprendimus. Daugiau nieko negaliu komentuoti“, – pareiškė direktorius.
Įdomi pareigybė
Pati įdomiausia pareigybė Kolegijoje – kanclerio.
„Mūsų įstaigos kancleris neveikia tiek, kiek veikia Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Jis atsakingas už finansų srautus, už kai kuriuos ekonominius sprendimus, už įvairių programų įdiegimą Kolegijoje. O jų tikrai daug ir visas reikia suvaldyti. Tai atlieka Vidas Paškauskas. Jis turi patirties ir Kolegijoje dirba jau metus“, – teigė E. Žukauskas.
Pasak direktoriaus, tokią pareigybę turi ne tik Panevėžio kolegija, bet ir kitos aukštosios mokyklos. Paminėjo Vilniaus Gedimino technikos universitetą ir dvi Vilniaus kolegijos, bet jų pavadinimų neprisiminė.
Situaciją valdo
E. Žukauskas nemano, kad situacija bloga. Jo teigimu, Kolegijoje atmosfera puiki.
„Mes atvirai šnekam. Priešpriešos nematau. Taikinimo komisija visus klausimus yra išsprendusi. Su profsąjunga radom sąlyčio taškus. Kitas dalykas, kad žmonės labiausiai bijo pokyčių. Žmogus yra toks individas. Žino, kad bus pokyčių, bet bando to išvengti. Manau, kad Kolegijoje viskas eina į gera. Įstaiga turi ne tik autonomiją, bet ir atsakomybę. Reikia pritraukti jauną žmogų, kad jis ateitų studijuoti į Kolegiją. Jeigu nebus studentų, neturėsime aukštosios mokyklos Aukštaitijos regione“, – padarė išvadą E. Žukauskas.
Raimonda MIKUČIONYTĖ