Spalio 26 d. Panevėžio miesto dailės galerijoje atidaroma žinomo stiklo menininko Remigijaus Kriuko, šiais metais atšventusio 50 metų jubiliejų, darbų paroda. Menininkas visuomenei pristato daugiau nei 40 brandžiausių savo darbų, sukurtų per pastaruosius trejus metus.
R. Kriuko stiklo meno darbai, nekart eksponuoti įvairiose tarptautinėse parodose Baltijos ir Skandinavijos šalyse, Čekijoje, Ukrainoje, Rusijoje, Vokietijoje, Liuksemburge, Olandijoje, JAV ir kitose valstybėse, sulaukė šios meno srities profesionalų, kritikų bei mylėtojų pripažinimo ir aukštų įvertinimų. Personalinę parodą tėvynėje R. Kriukas rengia pirmą kartą.
„Pusiaujas“ (nuotr. Organizatorių)
„Jau seniai norėjau surengti parodą Lietuvoje, bet kai kuriems norams įgyvendinti vis pristinga laiko, nors jį stengiuosi planuoti keletą metų pirmyn“, – sako R. Kriukas, pasaulio stiklo menininkų parodose ir simpoziumuose aktyviai dalyvaujantis nuo 1985-ųjų.
Anot R. Kriuko, nemažai dėmesio ir jėgų tenka 2000-aisiais Panevėžyje paties įkurtai stiklo studijai „Glasremis“, nesinori atsisakyti kvietimų dalyvauti parodose ar trumpinti kūrybai skiriamo laiko. Dėl to kai kurie darbai, kuriuos galima padaryti kiek vėliau, patogesniu laiku, kartais lieka neįgyvendinti ilgiau nei planuota.
„Tiltas“ (nuotr. Organizatorių)
„Gal ir šią parodą vėl būčiau nukėlęs, bet moterys – mama ir žmona – vieningai pasakė, kad gana atidėlioti. Teko klausyti, – šypsosi menininkas. – Planuoju netolimoje ateityje savo darbus eksponuoti ir kituose Lietuvos miestuose.“
R. Kriukas vien šiais metais kartu su žmona stiklo menininke Indre Stulgaite-Kriukiene surengė bendrą parodą Suomijos, garsėjančios senomis stiklo meno tradicijomis ir itin reiklia publika, stiklo muziejuje Rihimiakyje, dalyvavo stiklo menininkų festivaliuose „stiklo šalies“ Čekijos kurorte Karlovy Vary ir Liuksemburge.
„Mėlynoji burė“ (nuotr. Organizatorių)
Suomijoje eksponuoti R. Kriuko darbai sulaukė puikių kritikų atsiliepimų. Antai žinoma Rusijos menotyrininkė, Rusijos meno akademijos narė-korespondentė, dr. Liudmila Kazakova recenzijoje apie Suomijoje eksponuotus menininko darbus rašė:
„R. Kriukas pasirodė kaip šiuolaikiškas, būties laiką ir erdvę jaučiantis menininkas. Jo optinio stiklo kūriniai įkūnija absoliučiai „švarią“ formą, išgaunamą geometrijos ir plastikos kontrastais arba susiliejimais, faktūrų ir spalvų įvairove, derinant abstrakcijas ir vaizdinius, realybę ir iliuziją.“
Anot L. Kazakovos, R. Kriuko kūrybai būdinga „harmoningo racionalaus dizaineriško mąstymo ir dekoratyvaus vaizdinio medžiagos matymo dermė“, o „proporcijų logika lygintina su šiuolaikine architektūra“.
„Pavasario žaidimai“ (nuotr. Organizatorių)
„R. Kriuko kūrinius sunku aprašyti, jiems būdingas ypatingas emocinis poveikis, nes juose glūdi tam tikra būsena, magija ir paslaptis, realybė ir iliuzija, kuriančios giluminių sąsajų pojūtį“, – teigia L. Kazakova.
Autorinės R. Kriuko darbų parodos taip pat buvo surengtos ir puikiai įvertintos Estijoje (Haapsalu, 2005), JAV (Sietlas, 2006), Rusijoje (Maskva, 2006, 2009), Latvijoje (Ryga, 2007), Olandijoje (Alkmaras, 2010).
Autorius mėgsta optinį stiklą derinti su lietu, pjaustytu, šlifuotu ir poliruotu stiklu. Tarp kitų pamėgtų technikų ir technologijų – stiklo liejimas, karšto stiklo formavimas, pūtimas ir liejimas, stiklo deriniai su kitomis medžiagomis – akmeniu, metalu. Tarp daugiausiai meno kritikų dėmesio ir aukščiausių vertinimų sulaukusių bei paties autoriaus mylimų darbų – „Tiltas“, „Burės“, „Žuvis“, „Sidabrinė kriauklė“, „Mėlynoji burė“ ir kiti.
Per savo kūrybinio darbo metus R. Kriukas sukūrė kelis šimtus autorinių darbų. Dauguma jų papildė meno galerijų ir muziejų fondus, privačias kolekcijas, papuošė viešąsias erdves ir privačių būstų interjerus daugelyje pasaulio šalių. Menininko darbų yra įsigiję Vilniaus, Maskvos, Budapešto, Frauenau (Vokietija), Lvovo (Ukraina), Evald Okas (Estija) dailės muziejai, Rygos ir Suomijos stiklo muziejai.
Šiais metais menininkas išleido restrospektyvinį savo autorinių darbų albumą „Remis“ – taip į jį kreipiasi kolegos ir draugai, jis bus pristatomas per parodos atidarymą Panevėžio miesto dailės galerijoje.
Paroda vyks iki š. m. lapkričio 20 d.