Į portalą tv3.lt kreipėsi Panevėžio miesto gyventoja Justina, kuri pranešė, kad Panevėžio pataisos namai į Pelkių gatvėje, kurioje privačiuose namuose įsikūrusios jaunos šeimos, esantį pastatą ketina iki Kalėdų perkelti 5 nuteistąsias su jų vaikais iki 3 metų.
„Kadangi pas mus ateina mada iš Norvegijos visapusiškai – ir vaikų, ir kalinių atžvilgiu – tai vyksta integracija į visuomenę. Taip jie įvardija tuos veiksmus, kad leistų toms moterims po truputį įsitraukti į tą visuomeninį gyvenimą. Bet esmė tame, kad aš nesu prieš projektą, o prieš tai, kad jos būtų apgyvendinamos privačių namų teritorijoje, nes tas namas yra tarp tų normalių vadinamų šeimų.
Sąlygos yra aukštos kokybės, investuojami didžiuliai pinigai, o mes šiuo atveju prarasime saugumą, saugią kaimynystę, mes dėl savo vaikų jaudinamės, nes tai yra moterys, nubaustos už nusikaltimus, tarkime, girdėjome, kad viena už sąvadavimą prostitucijoje, kita – už žmogžudystę. Suprantate, toks kontingentas asmenų... Bet kokiu atveju jos turi atlikti savo bausmę tam tikroje įkalinimo įstaigoje, nes joms bus laisvė – galės eiti į parduotuvę, vaikus vesti į darželį“, – pasakojo moteris.
Glumina nežinomybė
Justinos teigimu, kone labiausiai susidariusioje situacijoje stebina tai, kad Panevėžio pataisos namų atstovai apie savo planus privačių namų apstatytoje gatvėje įkurdinti laisvės atėmimo bausmę atliekančias moteris su vaikais, vietinius iš anksto neįspėjo, apie tai jiems nepranešė.
„Visas tas dalykas įgyvendinamas jau daugiau negu metai laiko ir viskas slepiama nuo mūsų, nuo artimiausių kaimynų. Mus pačius tam niekas neruošia. Aš pati kelias dienas jaučiu stresą. Glumina ta nežinomybė. Kodėl aš neturiu teisės žinoti, kad šalia mano namo bus apgyvendintos moterys kalinės už visokius įvairius nusikaltimus? Kas mane apsaugos nuo tų būsimų lankytojų? Jūs galvojate, kad nebandys kažkokie draugai ateiti, siuntinius perduoti?“, – kalbėjo Panevėžio gyventoja.
Moteris stebėjosi, kad nusikaltimus padariusios moterys esą galės gyventi išskirtinėmis sąlygomis, o jų kaimynai dėl to nukentės.
„Mus pačius padarys kaliniais. Mes investavome didžiulius pinigus, kad nusipirkti privatumą, kad nusipirkti kažkokį sau plotą gyvenamą, o dabar tokia kaimynystė... Jeigu mes sugalvosime ateityje namą parduoti, tai niekas nebepirks juk jo.
Jos gyvens ten kaip princesės: bus ten ūkvedys, gali būti sodininkas, socialinis darbuotojas. Įsivaizduokite, kiek joms visko bus. Praktiškai gali nužudyti žmogų, sėsti į kalėjimą, pasigimdyti vaiką ir keliauti į tokius namus“, – aiškino pašnekovė.
Justina taip pat piktinosi, kad teritorija, kurioje ketinama apgyvendinti moteris kalines su vaikais, bus blokuojama specialia ryšio blokavimo sistema, taigi ryšys bus esą sutrikdytas ir kaimynams.
Dar nieko nenuspręsta
Portalo tv3.lt kalbinta Panevėžio pataisos namų direktoriaus pavaduotoja Regina Stankuvienė pasakojo, kad projektas, kuriuo nutarta įkalinimo bausmę atliekančias moteris su vaikais įkurdinti atskirame name, pagal didelės apimties specialų Norvegijos projektą, taigi ir lėšos tam skirtos iš Norvegijos.
„Bendra finansinio mechanizmo projekto norvegų sumas yra virš 9 milijonų eurų“, – sakė R. Stankuvienė.
Pataisos namų direktoriaus pavaduotoja pabrėžė, jog iki šiol nėra aišku, ar penkios nuteistosios su vaikais tikrai įsikurs Pelkių gatvėje.
„Dar Centrinė projektų valdymo agentūra nedavė atsakymo nei neigiamo, nei teigiamo. Tai buvo tik pasiūlymas, kuris pilnai atitiko mūsų projekto sąlygas, nes ten ir reikalavimai buvo, tai yra ir energetinio naudingumo klasė, ir penkios atskiros gyvenamos patalpos – kiekvienai mamai po vieną, ir žaidimų kambarys, ir buitinės patalpos, ir kiemas. Bet negaliu pasakyti, kad mes jau turime tvirtą palaiminimą“, – aiškino pašnekovė.
„Tai, kad namas, kuris yra Rožyno kvartale, kuris tinka, išaiškėjo tik praeitą savaitę. Mums siūlė ir iš kitų rajonų, bet šitas tiko. Daugiausia mums ir siūlė iš Rožyno kvartalo. Kai tik sužinojome, kad tas namas tinka, jie tuo metu mus kvietė į susitikimą. Viskas sutapo ir pirmadienį pasikvietėme dalį bendruomenės, tai iš karto apie tai pradėjome kalbėti“, – pasakojo R. Stankuvienė.
Mano, jog baimės nepagrįstos
Panevėžio pataisos namų direktoriaus pavaduotoja pabrėžė mananti, jog vietiniai nuteistųjų moterų kaimynystės bijo esą tiesiog dėl nežinojimo, tik dėl to, kad žmonės nėra susidūrę su nuteistosiomis anksčiau.
„Svarbiausia priežastis (vietinių nerimo – tv3.lt) yra nežinojimas, kad yra įkalinta moteris ir visuomoje, kas tai yra kalėjimas, bet tai yra tik viena pusė. [...] Žmonės susitikimo metu klausinėjo, „kaip Jūs apginsite mūsų vaikus?“. Tai nuo ko juos ginti? Mes kalbėjome apie tai, kad, jeigu moterys pradėtų dirbti, jos galėtų atiduoti savo vaiką į darželį, tai klausimas buvo „o į kokį darželį?“, tarsi nuteistų moterų vaikai turėtų dar ir kitą darželį turėti“, – komentavo R. Stankuvienė.
Anot jos, saugumas teritorijoje, kur planuojama apgyvendinti nuteistąsias su vaikais, ir aplink ją bus užtikrintas.
„Ten visą parą bus priežiūra, ten nebus nei 10 minučių namo tuščio, ten visada bus prižiūrėtojas, dirbs socialinis darbuotojas. Tiek sveikatos priežiūros tarnyba, tiek psichologai, tiek tie patys reabilitacijos darbuotojai – mes visi ten dirbsime, kaip dirbome ir čia. Tikrai nėra, dėl ko nuogąstauti“, – kalbėjo R. Stankuvienė.
Panevėžio pataisos namų direktoriaus pavaduotoja patikino, kad nuteistųjų moterų atranka, kurios metu bus sprendžiama, kas galės gyventi atskirame pastate su vaikais, bus atliekama labai atidžiai.
„Papulti į tą namą nuteistosioms nebus lengva, nes bus tikrai labai didelis filtras – ir teistumų skaičius, ir nuobaudos, ir motyvacija auginti vaiką. Grįžti atgal, pažeidus nustatytą tvarką, bus labai lengva. Visi susitikimai, pasimatymai vyks čia, pataisos namuose, nes čia įrengtos specialios patalpos tam“, – pasakojo pašnekovė.
R. Stankuvienė paneigė, jog name, teritorijoje, kurioje turėtų gyventi moterys kalinės, ryšys nebus blokuojamas.
„Ar dėl penkių moterų mes statysime ryšio blokavimo įrangą? [...] Nėra apie tai net kalbos, bet telefonais jos negalės naudotis“, – sakė R. Stankuvienė.