Nacionalinė sveikatos apsaugos tarnyba teigia, kad šis skaičius taip sumažėjo: „Nes mažiau žmonių kreipėsi į medikus.“
Skaičiuojama, kad buvo atlikta 108 000 (13 proc.) mažiau skubių operacijų, vykdomų sergant širdies ligomis, apendicitu ar lūžus kaulams.
Kad sveikatos priežiūros tarnybos galėtų sutelkti visus pajėgumus kovai su pandemija, nuo 2020 m. balandžio vidurio Anglijoje buvo atidėtos kai kurios neskubios planinės. Tai pasikartojo ir 2020 m. gruodį, reaguojant į antrą viruso bangą. Panaši situacija susiklostė ir Velse.
Tyrėjai sutinka, kad:
• Kai kurie žmonės galimai nesilankė ligoninėse, nes bijojo koronaviruso;
• Karantinas galėjo sumažinti nelaimingų atsitikimų skaičių.
Buvo pastebėta, kad labiausiai – apie 900 000 – sumažėjo pusiau skubių procedūrų, pavyzdžiui, tulžies pūslės operacijų ar rekonstrukcijų po nudegimų, vykdymas.
Palyginus su ankstesniais metais, pernai buvo atlikta beveik puse milijono mažiau tokių planinių operacijų, kaip klubų ar kelio sąnarių keitimai.
„Daugiau lovų“
Tyrėjas Tomas Dobbsas iš Svonsio universiteto medicinos mokyklos sakė, kad chirurginių procedūrų nevykdymo pasekmes milijonai pacientų jaus dar ne vienerius metus, todėl jis skatina kuo skubiau pertvarkyti paslaugų teikimą.
T. Dobbsas pridūrė: „Vėluojant diagnozuoti ir atlikti chirurginį gydymą vėžio pacientams, išaugs mirčių skaičius, o laukiančių pusiau skubių planinių operacijų pacientų būklė greičiausiai pablogės.“
Anglijos karališkosios chirurgų kolegijos prezidentas profesorius Neilas Mortensas teigė, kad šis tyrimas pabrėžė, kiek sunkumų sukels didėjantis atidėtų planinių operacijų skaičius.
„Mes prašėme valdžios ateinančius penkerius metus kasmet chirurgijai skirti po 1 mlrd. svarų, kad vėl galėtume subalansuoti operacijų skaičių, – sakė jis. – Svarbiausia, reikia didinti sistemos pajėgumus: didinti lovų skaičių ir chirurginį personalą.“
Greitas atsistatymas
Svansio universiteto medicinos mokyklos ir Londono Karalienės Marijos universiteto tyrėjai, atsižvelgę į populiacijos senėjimą, palygino 2020 m. suaugusiems atliktų operacijų skaičių su pastarųjų ketverių metų vidurkiu.
Tačiau Nacionalinės sveikatos apsaugos tarnybos pareigūnas sakė, kad: „Tokių duomenų lyginimas klaidina, nes šį smukimą lėmė mažesnis pagalbos besikreipiančių žmonių skaičius.“
„Būtent todėl Nacionalinė sveikatos apsaugos tarnyba pandemijos metu vykdė kampaniją, skatinusią žmones kreiptis pagalbos, kaip įprasta, – BBC cituojamas jis. – Nacionalinės sveikatos apsaugos tarnybos darbuotojai užtikrino greitą įprastų operacijų vykdymo atsistatymą. Vien balandžio mėnesį 1,1 mln. žmonių pradėjo savo planinį gydymą. Nacionalinė sveikatos apsaugos tarnyba toliau remia ligonines papildomu 1 mlrd. svarų, siekiant atstatyti priešpandeminį sveikatos priežiūros paslaugų teikimo lygį.“
Tyrimas buvo paskelbtas žurnale „British Journal of Anaesthesia“.
Kitas tyrimas tame pačiame žurnale išnagrinėjo duomenis apie 2,6 mln. pacientų Anglijoje, kuriems pandemijos metu buvo atliktos operacijos. Tyrėjai nustatė, kad 1,1 proc. ligonių koronavirusu užsikrėtė panašiu metu kaip ir jų numatyta operacija. Jeigu per paskutines 90 dienų užsikrėtusiajam buvo atlikta operacija, jo rizika mirti nuo viruso padidėja.