Autobusuose, įstaigose žmonės palieka daug daiktų, o sąžiningi žmonės savininkų ieško įvairiais būdais – kurdami radinių biurus, platindami skelbimus ir fotografijas.
Šią temą pasiūlė į redakciją besikreipusi moteris, norėdama pasidžiaugti žmonių sąžiningumu ir jiems padėkoti. Vaikas viename miesto maršrutinių autobusų paliko maišelį su sportine apranga, tačiau rūbai nedingo – mama savo daiktus atsiėmė iš „Busturo“ dispečerės.
Turėtų nebijoti teirautis
„Nemaniau, kad daiktus pavyks atgauti. Vaikas berods 14-to maršruto autobuse paliko maišelį su sportine apranga – grįžo namo išsigandęs ir apsipylęs ašaromis. Ačiū sąžiningam „Busturo“ vairuotojui, kad daiktus išsaugojo ir juos kitą dieną galėjome atsiimti“, – džiaugėsi šiaulietė. Finansinio nuostolio dėl paliktų daiktų nebūtų itin didelio, tačiau tam, kad nupirktum prarastus daiktus, būtų sugaišta daug brangaus laiko. Dabar ir vaikui ašaros nudžiuvo, ir mama nebepyksta dėl jo išsiblaškymo, ir laikas neiššvaistytas vaikščiojimui po parduotuves.
Kaip dažnai ir kokius daiktus autobusuose palieka žmonės? Bendrovės dispečerė Laima Šilinskytė sako, kad žmonės išties labai išsiblaškę – autobusuose palieka tikrai daug daiktų. Skėčiai, dokumentai, maišeliai su daiktais, moksleiviškos kuprinės, pirštinės – visus šiuos daiktus radę vairuotojai atneša į bendrovės dispečerinę. Būna, kad rastus daiktus kitą dieną vėl pasima į autobusą, nes tikisi, kad išsiblaškęs keleivis įlips ir pasiteiraus.
„Štai vakar skambino studentė – atidavėme gana brangų telefoną, paliktą ant galinės autobuso sėdynės. Pirmokėlis atsiėmė paliktą moksleivišką kuprinę su knygomis. Būna, kad žmonės ir neranda daiktų – kiti keleiviai paima paliktą daiktą. Tada jau padėti negalime“, – teigė pašnekovė.
Pats netikėčiausias autobuse rastas daiktas buvo fleita. Mergaitė iš Ginkūnų, lankanti muzikos mokyklą, pamiršo brangų instrumentą. „Išsigandę tėvai paskambino ir fleitą gražinome“, – sakė L. Šilinskytė.
Dispečerės teigimu, tikrai nereikia manyti, kad autobuse palikti daiktai prarasti amžiams. Visada galima paskambinti ir pasakyti, kokio maršruto autobusu važiuota, nurodyti kiek galima tikslesnį laiką. Tada dispečeriams paprasčiau rasti kartais vis dar už autobuso vairo sėdintį vairuotoją ir jo pasiteirauti.
„Ilgai saugome rastus daiktus. Neturime radinių biuro, tad viską laikome spintoje. Dažniausiai atsiimti daiktų atvykę žmonės tik padėkoja, kartais atneša saldainių dėžutę. Buvome sulaukę ir gražiai surašyto padėkos rašto iš Airijos. Mums tikrai smagu, kai galime žmogui padėti ir išgirstame gerą žodį“, – sakė L. Šilinskytė.
Sąžiningų žmonių daugiau nei nesąžiningų
Šiauliuose kažkada buvo radinių biuras, į kurį vieni atnešdavo, o kiti ateidavo ieškoti pamestų daiktų. Tokio biuro dabar nebėra, tačiau kai kuriuos daiktus saugo policijos pareigūnai.
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato interneto svetainėje pateiktos fotografijos daiktų, kurių savininkai laukiami atvykti ir atsiimti šių radinių. Tiesa, dalis daiktų, įtariama, yra vogti, nes rasti pas sulaikytus asmenis. Tačiau yra daiktų, kurie rasti be priežiūros gatvėje ir pristatyti policijos pareigūnams.
Keista tai, kad rubrikoje „Rasti daiktai“ daugiausia dviračių ir vaikiškų vežimėlių fotografijų. Yra ir aukso dirbinių, muzikos centrų, įrankių, kurie, įtariama, buvo vogti, rasti kratų metu ir laukia savo šeimininkų.
Šiaulių miesto policijos komisariato Centro policijos nuovados viršininkas Eugenijus Takuševičius sako, kad kelis kartus per savaitę pareigūnams yra atnešami rasti daiktai – dokumentai, piniginės, rankinės, mobilieji telefonai. Pasitaiko, kad piniginės atnešamos ir su pinigais, tačiau dar nebuvo, kad policijai kas atneštų piniginę su tūkstančiais litų. Su keliais litais – taip. Jei atnešami dokumentai, pareigūnai greitai suranda savininkus ir dokumentus grąžina. Jei dokumentai nebegaliojantys, jie būna sunaikinami.
Neretai ir patys žmonės skambina pareigūnams – klausia, ar nerasti dokumentai, kiti daiktai. Savininkai ieško ir piniginių su didesnėmis pinigų sumomis.
„Radinius saugome pusę metų, tada sunaikiname. Pagal įstatymą, jei neatsiranda savininkas, daiktas grąžinamas jį radusiam žmogui, tiesa, jis turi atlyginti saugojimo išlaidas. Tokių atvejų dar nebuvo“, – sakė E. Takuševičius.
O kas nutinka dviračiams, vežimėliams, jei neatsiranda savininkai? Paprastai jie būna prastos būklės ir yra atiduodami metalo supirktuvėms.
E. Takuševičiaus teigimu, vertinat radinių paieškų situaciją galima sakyti, kad sąžiningų žmonių vis dėlto daugiau nei nesąžiningų. „Visi geri negali būti, nes čia, kaip ir gamtoje, turi būti pusiausvyra“, – sakė pašnekovas.
Radinių biurai – ir internete
Gražių pavyzdžių, kaip stengiamasi žmonėms grąžinti daiktus, mieste yra nemažai. Šiauliečių pamėgta kavinė „Centro šokoladinė“ jau seniai įsteigė nedidelį radinių biurą ir stengiasi lankytojų daiktus grąžinti savininkams. Socialiniame tinkle pateikiamos rastų daiktų fotografijos.
Laikrodžiai, žiedai, kepurės, šalikai, pirštinės, skėčiai – daiktai, kuriuos palieka išsiblaškę lankytojai, tačiau ne visų šių radinių fotografijos yra pateiktos socialiniame tinke. Pasak Gintaro Liaušo, „Centro šokoladinės“ vadovo, socialiniame tinkle pateikiamos tik mažaverčių daiktų fotografijos, nes kartą teko skaudžiai nukentėti. Kažkas kavinėje paliko gana brangų laikrodį, jo fotografiją buvo galima pamatyti socialiniame tinkle. Gana greitai atėjo savininku prisistatęs žmogus ir laikrodis jam buvo grąžintas. Maždaug po savaitės atėjo tikrasis savininkas ir paprašė grąžinti jo laikrodį. Atiduoti nebebuvo ką.
Nemalonumas pamokė, tad nuo šiol brangių daiktų fotografijų internete nebebūna. „Randame ir portfelių su dokumentais, ir mobiliųjų telefonų, ir žiedų. Brangių daiktų žmonės gana greitai ateina atsiimti. Mobiliaisiais telefonais paskambiname paskutiniams abonentams ir nustatome savininką. Esame daiktus, pavyzdžiui, pirštines, net metus saugoję – nuo žiemos iki žiemos. Jei savininkas neatsiranda ilgiau nei metus, daiktus atiduodame kaime gyvenančiai daugiavaikei šeimai“, – sakė G. Liaušas.
Gana dažnai daiktų savininkai simboliškai atsilygina radėjams saldainių, kavos dėžute. Toks bendravimas maloniai nuteikia ir padeda palaikyti gerus santykius.
Pamestų daiktų ieško ir apie juos skelbia žmonės iš įvairių šalies miestų. Tokiems radiniams yra sukurtos interneto svetainės, pavyzdžiui, www.pamestidaiktai.lt .
Oksana LAURUTYTĖ