Asmenine istorija pasidalijo vilnietė Agnė (vardas pakeistas – aut. past.). 2021 m. viename iš Vilniaus naktinių klubų ji iš arti matė, kokį košmarą išgyveno jos draugė.
„Su draugais nusprendėme pasilinksminti. Kai ten atvykome į klubą, nusipirkome po stiklinę alaus. Draugė pasidėjo savo stiklinę šalia, ant staliuko. Mes šokome, o aš pastebėjau vieną įtartiną vyrą, kuris labai nužiūrinėjo mano draugę. Iš pradžių aš tik pasijuokiau ir pasakiau: „Pažiūrėk, kokie vyrai į tave žiūri“.
Vėliau pastebėjau, kad tas vyras mano draugę ima už rankos ir kažkur tempia. Pamačiau, kad ji vis labiau nesiorientuoja aplinkoje, negirdi, ką sakau“, – pasakoja Agnė.
„Mano draugai pasiūlė paimti draugę už rankos ir kažkaip ištrūkti. Jie pasakė, kad čia gali būti tas atvejis, kai ją bus nudrugginę (apsvaiginę – aut. past.)“, – priduria vilnietė.
Tuomet Agnė su kitais draugais sugalvojo gudrybę. Jie paprašė vieno vaikino, kad šis apsimestų draugės antrąja puse ir padėtų ją ištraukti iš svetimo vyro rankų.
„Mes labai gražiai apžaidėme pasakydami, kad išeiname tik parūkyti. Tas vyras tempė draugę atgal, bet aš pasakiau, kad mes „tik parūkom ir tuoj sugrįšim“, – prisimena Agnė.
To, kas vyko paskui, Agnė negali pamiršti.
„Išėjome į lauką. Pirmas dalykas, kurį matau – mano draugė, nukritusi man ant kelių, vemia. Vėliau jai užsivertė akys. Ji vis kartojo, kaip jai gera, bet negalėjo nei sėdėti, nei stovėti. Ji sukrito kaip maišas“, – pasakoja moteris.
„Man pasidarė labai baisu. Norėjome kviesti greitąją, bet nusprendėme, kad medikų ar policijos nereikia – dar patys liksime kalti“, – priduria ji.
Todėl vienintelė pagalba buvo vanduo. Agnė su bičiuliais savo draugę girdė vandeniu, pylė jį, kad mergina greičiau atsigautų.
„Pastebėję, kad ji darosi sąmoningesnė, parvežėme ją namo. Ji užmigo“, – sako Agnė.
Kitą rytą mergina nieko neprisiminė. Tik pasakė, kad aną vakarą tam tikru metu viskas tapo juoda.
Po šio įvykio ji kelias dienas jautėsi silpna, nenorėjo valgyti, prakaitavo, jai skaudėjo raumenis.
O Agnę labiausiai šokiravo aplinkinių reakcija klube: „Buvo gana daug apatijos. Nelabai kas norėjo padėti, galbūt galvojo, kad mergina pati taip nusivartojo. Buvo ir besijuokiančių, buvo ir tokių, kurie tiesiog pažiūrėdavo, pafilmuodavo ir nueidavo. Gana baisi aplinkinių reakcija... Tačiau buvo ir tokių, kurie išklausinėjo apie situaciją ir padėjo.“
Dabar linksmybės atsargesnės – jei socializuojasi viešoje vietoje, Agnės draugė visada prižiūri savo gėrimą.
Apsvaigina ir vyrus
Pastaruoju metu apsvaiginimo tema sulaukia nemažai dėmesio socialiniuose tinkluose. Žmonės vis pasidalija, kas yra nutikę jiems arba jų draugams.
„Esu tą patyrus ir yra labai baisu... Kai išeini į klubą, o prabundi klinikose“, – rašė Aistė.
Pasirodo, įsitikinimas, kad apsvaiginamos tik moterys, yra mitas. Skaudžiomis istorijomis dalijasi ir vyrai.
„Esu susidūręs, kai sumaišėm kokteilius ir pasiėmiau draugės. Atkabino kojas, pradėjau sunkiai kalbėt, judėt. O būtų tą kokteilį draugė išgėrusi...“, – rašė anonimu panoręs likti vyras.
„Ne vienas iš mano pažįstamų vyrų yra patyręs. Apšvarina moterys arba jie turi kažkokią schemą visi“, – socialiniame tinkle rašė kitas anonimas.
Kol nenutiks nelaimė, policija nežinos
Duomenų apie pavienius apsvaiginimo atvejus viešose vietose policija nekaupia, patvirtino Policijos departamentas. Ar žmogus buvo apsvaigintas, paaiškėja tada, kai atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl tokių nusikaltimų kaip seksualinis priekabiavimas, prievartavimas ar išžaginimas.
Kauno apskr. VPK 2022 metais dėl išžaginimo buvo pradėti 10 ikiteisminių tyrimų, dėl seksualinio prievartavimo – 9, dėl seksualinio priekabiavimo – 1.
„Beveik kas antrame pranešime apie galimus tokius nusikaltimus, pranešėjai teigė, jog buvo galimai apsvaiginti narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis. Tyrimų metu paaiškėjo, jog praėjusių metų duomenimis, nebuvo nei vieno atvejo, kuomet nukentėjęs asmuo buvo apsvaigintas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis. Dažnu atveju nukentėję asmenys būna apsvaigę nuo alkoholio“, – patikino Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Reda Zarauskienė.
Praėjusiais metais Kauno aprk. VPK tyrė du išžaginimus, kai moterys Kauno apskrityje buvo užpultos viešose vietose, prieš jas panaudotas psichologinis ir fizinis smurtas, o tokį nusikaltimą padarė galimai nepažįstami asmenys. Kiti įvykiai, kai tokį nusikaltimą galimai padarė šeimos nariai, artimieji arba, pavyzdžiui, bare, klube sutikti asmenys.
2022 m. užfiksuotas vienas įvykis, kai kreipėsi ne moteris, o vyras (vyras seksualiai prievartavo kitą vyrą).
R. Zarauskienė primena, kad toks ikiteisminis tyrimas apima visą kompleksą veiksmų – nustatinėjami buvusio seksualinio kontakto požymiai, padaryti sužalojimai, ieškoma prievartautojo biologinių medžiagų. Taip pat peržiūrimi vaizdo įrašai ir kiti duomenys.
Dėl vagysčių ar apiplėšimų – sunkiau. Anot R. Zarauskienės, policija turi bendrą skaičių nusikalstamų veikų (visos vagystės iš/nuo automobilių,gyvenamųjų patalpų ir t.t.), todėl nepavyktų išfiltruoti, ar tuo metu buvo apsvaigintas turto savininkas.
Tiems, kurie nori apsisaugoti arba pateko į nemalonią situaciją, policija turi patarimą.
„Keli policijos pareigūnų patarimai: garsus šauksmas gali išgąsdinanti ar bent akimirkai sutrikdyti užpuoliką. Didelė tikimybė, kad netoliese bus žmonių, kurie suskubs padėti; jeigu namo tenka grįžti tamsiu paros metu – venkite nuošalių, prastai apšviestų kiemų, gatvių; būtina nedelsiant skambinti 112 ir kviesti pagalbą“, – nurodo Kauno policijos atstovė.